Трябва ли да се увеличи здравната вноска, за да се

...
Трябва ли да се увеличи здравната вноска, за да се
Коментари Харесай

Партиите против увеличаване за здравната вноска, настояват „Здравеопазването“ да не се политизира

Трябва ли да се усили здравната вноска, с цел да се усъвършенства качеството на опазването на здравето. Този въпрос беше подложен на политиците от специалисти и бизнес в областта на Здравеопазването по време на годишното събитие Powers Summit 2022.

Категорично ГЕРБ е за опазване на размера на здравната вноска от 8%, разяснява проф. Костадин Ангелов – народен представител от ГЕРБ.

„ България има относително добър достъп до опазване на здравето, има обаче места, където има проблем с достъпа, по тази причина измежду предложенията ни е да има мобилни поликлиники и аптеки. По отношение на вредностите – наднорменото тегло и тютюнопушенето – 30% от децата са със затлъстяване, това е извънредно рисково, то води до доста други болести. Голяма част на смъртността от коронавирус в България се дължеше на такива рискови фактори “, разяснява проф. Ангелов.

От ГЕРБ упорстват и за часове по здравно обучение в учебно заведение.

От Политическа партия също не поддържат запитване на здравната вноска.

„ Дълги години като че ли сме се придържали към мисълта, че с едни и същи старания ще реализираме разнообразни резултати. За страдание, ние имаме една наследена от повече от 20 години система, че пациентите доплащат. Трябва да не се усилват налозите, само че да се преразпределят средства, да се реформира системата “, сподели доцент доктор Антон Тонев от „ Продължаваме промяната “.

Според доцент доктор Нигяр Джафер от Движение за права и свободи е извънредно значимо да се приказва освен за пари, само че и за предварителна защита, спомагателна подготовка и възстановяване на изискванията.

„ Как да променим оня фактор, съгласно който България е първа по смъртност – на единствено по време на пандемията? Високите равнища на детска смъртност? Ниската прогноза за дълготрайност на живота? Българският пациент остава най-късно диагностициран и най-вече доплащащ. В България специализацията продължава да има голям проблем. Това не може да продължи по този начин “, акцентира тя.

„ Трябва надпартиен консенсус и съответни стъпки за здравето. Искрено се надявам „ надпартиен консенсус “ да не стане факсимиле като „ промяна “, съобщи Джафер.

„ Виждате, че в партиите най-малко здравните специалисти сме в консенсус “, съобщи Илиян Йончев от Българска социалистическа партия.

„ Аз чух апел за предвидимост и „ умни “ вложения. Имате цялостна поддръжка за това. Точно в това политическо безвремие би трябвало да надмогнем политическото си его и да намерим баланс, с цел да се оттласне страната. Личното его от дълго време сме надмогнали и си приказваме в коридорите “, акцентира той.

„ Здравеопазването не би трябвало да се политизира “, акцентира и Кремена Кунева от Демократична България.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР