Трябва да победим статуквото в Бълтария, за да участваме активно

...
Трябва да победим статуквото в Бълтария, за да участваме активно
Коментари Харесай

Петър Витанов: Ежедневието ни е Нотариуса и Мис Силикон, а не участие в големите трансформации на Европа

Трябва да победим статуквото в Бълтария, с цел да участваме интензивно в европейските процеси. Това сподели ръководителят на Делегацията на българските социалисти Петър Витанов в границите на полемиката „ Цената на персоналния преход - зелен, цифров, демографски ".

„ Когато приказваме за преход, нормално разбираме развой с начало и край, който води от едно положение в друго. В България преходът се оказа продължителен - живеем го към този момент 35 години. И до момента в който го живеем от ден на ден се разделяме - на малцинство от печеливши и болшинство от губещи. Победителите печелят от ден на ден власт, а губещите не престават да заплащат цената. Резултатите ги виждаме в новините. Там са Мис Силикон, Нотариусът и Еврото. И ограбените старци в селата. „ Ало " измамниците, на които хората хвърлят през балкона спестяванията си. И на този декор - Сглобка. Българското държавно управление в една сякаш демократична и сякаш европейска страна. Консилиум сред досегашни врагове, които през днешния ден са се събрали към трапезата, с цел да разделят облаги, без въобще да се интересуват от прогресивните решения ", сподели Петър Витанов.

„ А къде е лявото, чиято съществена цел е да направи елементарните хора по-малко губещи? Няма го, стои някъде в ъгъла с водач, който не е изключително угрижен от разпарчетосването на страната ", попита той.

" За страдание, страната ни е на последното място в Европейски Съюз по мярка на Брутният вътрешен продукт на глава от популацията. Средната годишна заплата е едвам 10 345 евро при 33 630 евро за ЕС-27. България е и на второ място в Европейски Съюз по дял на лицата в риск от беднотия и обществено изключване - 32,2 % при 21,6 % за Европейски Съюз... България е първа в Европейски Съюз и по неравенства в приходите. В интервала 2010 - 2020 година те нарастват в контраст на трендовете от предходното десетилетие. До огромна степен динамичността припомня на процесите от 90-те. Тогава се увеличаваха заради почналия преход към пазарна стопанска система и преразпределянето на обществени активи в частни ръце.

Имаме и районни неравенства, които водят след себе си обществени, стопански и демографски несъответствия във всички области в страната като се изключи столицата. София дава цели 43 % от Брутният вътрешен продукт на страната, като Брутният вътрешен продукт на глава от популацията тук е по-висок от междинния за Европейски Съюз и повече от два пъти по-висок от междинния за страната.

На този декор ние приказваме за зелен и цифров преход. Зелената договорка у нас буди съмнение. Изследванията демонстрират, че българите към момента не знаят защо става въпрос, макар че са разтревожени от климатичните промени. И няма по какъв начин да не са - не е нужно да си нобелов лауреат, с цел да видиш, че не е обикновено през февруари температурите да са 20 градуса.

Но в съзнанието на нашите сънародници Зелената договорка е обвързвана със кавги за саниране и няколко ветро или слънчеви парка за олигарсите. Те не виждат опцията за себе си през тази промяна. Напротив, опасяват се, че ще живеят на студено и ще им е скъпо. И не би трябвало да им се сърдим, тъй като две трети от популацията не мисли какво ще се случи в идващите 100 години, а по какъв начин ще изкарат до заплата.

И в този момент половината българи споделят, че не живеят на задоволително топло. Представяте ли си, къде се намираме - в 21-ви век? ", съобщи Витанов.

„ Дигиталната промяна се случва, само че не за всички. За страдание, дигитализацията също води до задълбочаване на съществуващите неравенства заради големите разлики в достъпа до и потреблението на модерни технологии.

В последните седмици организирам интензивни срещи с деца от горните класове и ме канят да си приказваме точно по тези тематики. Уверявам ви те знаят повече от нас, тук в залата, за Изкуствения разсъдък. Пишат домашните си с с него. И не се опасяват. А питат - към каква специалност да се ориентирам, с цел да не бъда преместен от него. И множеството към този момент знаят отговорите и на този въпрос.

Личният преход, за който приказваме през днешния ден, е и публичен. Ние не можем да го спрем, само че можем да го насочим ", приключи Петър Витанов.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР