Трите компании, разпределящи и доставящи електроенергия у нас, обявиха плановете

...
Трите компании, разпределящи и доставящи електроенергия у нас, обявиха плановете
Коментари Харесай

Доставчиците на ток ще искат по-високи цени от юли

Трите компании, разпределящи и доставящи електрическа енергия у нас, оповестиха проектите си да изискат повишение на цените си от 1 юли 2018 година, само че съответните им претенции ще бъдат импортирани на 30 март в Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР. Това стана ясно от оповестените от ЧЕЗ, ЕВН и " Енерго-Про " планове за смяна на сегашните им цени на услугите.

В известията не се показват категорично какво сочат изчисленията им за новите цени на тока с ангажимента, че е допустимо до 30 март да настъпят промени, които ще бъдат отразени. Тази тактичност от няколко години се ползва от снабдителите с концепцията да не се нагнетява публичното неодобрение, а и регулаторът обичайно орязва препоръчаните покачвания от фирмите.

Тъй като в изявленията на електроразпределителните и електроснабдителните сдружения се споделя, че желанията са да се изискат цени, които да покриват нужните им разноски за даване на услугите, а компаниите непрестанно се оплакват, че регулаторът им утвърждава по-ниски цени, упованията са още веднъж да се изиска покачване.

" ЧЕЗ Електро " са малко по-подборни в известието си, заявявайки,че им трябват 581 млн. лева доходи в едногодишния ценови интервал, с цел да могат да извършват качествено уговорките си по лицензията. От " ЧЕЗ Разпределение " пък показват, че възнамеряват за пренесат през мрежата си над 9 385 737 МВтч електрическа сила до крайни клиенти в интервала юли 2018 – края на юни 2019 година В заявката си мрежовият оператор ще отрази равнище на софтуерни разноски за 2017 година в размер на 10.35%, действителните разноски за балансиране, както и планувани брутни вложения за над 278 млн. лева за новия регулаторен интервал.

Дружествата на ЕВН - " Електроразпределение Юг ", " ЕВН България Електроснабдяване " и " ЕВН България Топлофикация ", оповестиха, че както до момента заявките, които ще внесат в края на март ще следват главните правила за сигурност на доставяне, качество на обслужването, съответна възвращаемост и покриване на оперативни разноски. Заявленията ще отразяват и наложените отговорности на операторите на разпределителни мрежи във връзка с либерализирания пазар на електрическа енергия в България, показва групата, която от години недоволства против метода на регулатора за орязване на част от разноските, с цел да се натисне растежът на цените за битовите консуматори.

" Енерго-Про Продажби " и " Електроразпределение Север ", работещи в Североизточна България, също са уклончиви в известието си. В него обаче се показва, че компанията възнамерява да влага в електроразпределителната мрежа по 45 млн. лева годишно до юли 2021 година, ще желае да се поправя размерът на софтуерните им разноски и нормата на възвръщаемост до настоящите им равнища. Това също значи повишение на цените за транспорт и систематизиране на силата и надлежно повишаване на тока.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР