Тристранна среща за развитие на IT бизнеса и аутсорсинг услугите

...
Тристранна среща за развитие на IT бизнеса и аутсорсинг услугите
Коментари Харесай

Варна с голям потенциал за развитие на кадри в аутсорсинг и ИТ сектора

Тристранна среща за развиване на IT бизнеса и аутсорсинг услугите във Варна се организира по самодейност на кмета на града Иван Портних. " Целта е като община да спомагаме за пълностоен разговор сред бизнеса и университетите. Време е да си сверим часовниците и да намерим формулата за тристранно съдействие, с цел да утвърдим Варна като дейна среда за развиването на IT и аутсорсинг бранша в България ", сподели кметът при разкриване на събитието.

Той напомни, че градът разполага с голям капацитет, събран в 6-те университета и 3-те колежа. " Важно е младежите, които се образоват тук - над 40 000 студента ", да получават обучение, съответно на условията на пазара на труда. Затова е значимо да чуем и условията на бизнеса, и визията на висшите образователни заведения ", добави Иван Портних.

В диалозите се включиха ректорът на Техническия университет проф. Росен Василев и доцент Маргрета Василева, зам.-ректор по образователната активност, доцент Розалина Димова, зам.-ректор по научна, научно-приложна и планова активност във ТУ - Варна, от ВСУ – ректорът проф. Галя Герчева и президентът проф. Анна Недялкова, от Икономическия университет - проф.Евгени Станимиров, зам.-ректор по образователната активност и акредитация и проф. Зоя Младенова, шеф на Научно-изследователски институт към ИУ, доцент Юлиян Цонев, шеф на катедра „ Информационни технологии “ към ВВМУ, инж. Деян Грънчаров, пом.-ректор в Медицински университет „ Проф. Д-р Параскев Стоянов “.

От страна на бизнеса бяха представителите на „ Българска аутсорсинг асоциация “, „ Айкард “, „ Тейтън Гейт “, „ First online solutions “, „ VM&Co “, „ Асоциация на притежателите на бизнес здания в България “ и други

" Точките в България, в които действително се прави бизнес в аутсорсинг бранша отвън София, са три – Пловдив, Бургас и Варна. От тези три града Варна има максимален човешки капацитет и запас на този стадий.

Това сочи годишният отчет на Българската аутсорсинг асоциация, който отразява трендовете на пазара за 2016г. ", заяви Светослав Иванов, изпълнителен шеф на Българската аутсорсинг асоциация. " Градът има максимален брой университети и езикови гимназии, само че участниците в този тип бизнес са с минимален %.

Затова моля към университетите да започваме действителни планове дружно ", добави Иванов. По думите му на този стадий аутсорсингът обезпечава 3,6 % от Брутният вътрешен продукт на страната и в него са заети 48 000 чиновници, които до 2020 година ще набъбнат до 63 000 души.

" Не може непрекъснато да се оплакваме от неналичието на експерти, в случай че не ги сътворяваме. Готови сме да помогнем с лектори и техническа база ", съобщи Бойко Проданов, шеф „ Човешки запаси " във „ First online solutions “.

„ Има доста браншове в бизнеспроцеса, които не са застъпени в университетите. Разумно е да се основават магистърски стратегии и мастър класове ", предложи и Явор Петров, шеф „ Технологии “ в Айкард “.

Йордан Филчев от „ Лирекс “ уточни, че във висшите образователни заведения е значимо да се построяват и по този начин наречените „ меки умения “, с цел да могат фрагментите да презентират знанията си. От сектора предложиха още да се основават ефикасни стажантски стратегии, образователната активност да бъде гъвкава, с цел да дава опция за работа на студентите по време на образованието им, да се търсят способени преподаватели.

Всички оферти на бизнеса бяха приветствани от представителите на университетите. Подчертано бе, че вузовете са отворени за нови стратегии и образования. " Кажете условията си, елате, вижте и подберете фрагменти ", прикани ректорът на ТУ проф. Росен Василев. Той добави, че образователните проекти в техническото висше образователно заведение се утвърждават от представители на бизнеса, само че секторът е прекомерно динамичен, по тази причина има нужда от по-активно включване от страна на сектора. От ВВМУ регистрираха, че са извършени 5 срещи през тази година с представители на IT бранша и са подготвени за още по-активно съдействие. Покана за взаимни академични стратегии с бизнеса насочи и проф. Анна Недялкова от ВСУ " Черноризец Храбър ". Тя уточни, че има опция за образуване на курсове във вуза за спомагателна подготовка, които могат да бъдат сертифицирани. „ Важно е да водим този разговор. Общината поставя старания за привличането на огромни марки в града, по тази причина би трябвало да дадем гаранции, че тези компании ще намират фрагменти за бизнеса си ", сподели кметът Иван Портних. Той благодари за дейната позиция на участниците в срещата и заключи резултатите: образователни заведения са отворени за действително взаимоотношение с бизнеса, а общината е стимулирана да оказва помощ - с логистика, с обезпечаване на бази, с в допълнение въвеждане на чуждоезиково образование, с цел да наложи Варна като привлекателно място за развиване на IT промишлеността. На финала на срещата проф. Виолета Йотова ръководител на УС на Съюза на учените връчи на кмета премия от Съюза на учените, за дейна взаимна активност. /live.varna.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР