Това сочат данните от проверка на Агенцията за държавна финансова

...
Реклама / Ads
Frognews
1| 117|19.09.2023НОВИНИ

Каква изненада! АДФИ откри съществени нарушения в обществените поръчки за ремонтите в центъра на София

.
Източник: БГНЕС
В половината от проверените обществени поръчки на Столична община за периода 01.01.2018 г. - 31.12.2021 г., за ремонт на централната градска зона, има съществени нарушения, както и установени индикатори за измама.

Това сочат данните от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), възложена от министъра на финансите, съобщиха от пресцентъра на финансовото министерство. 

 

Процедурите и договорите се отнасят за Централна градска част на град София - Зона 4, включваща изграждане, възстановяване и обновяване на следните обекти: пл. „Народно събрание”, бул. „Цар  Освободител”, част от бул. „Васил Левски”, пл. „Васил Левски”, част от ул. „Московска“, част от ул. „Г. С. Раковски”, пл. „Ал. Невски”, част от ул. „Париж”, част от ул. „Оборище, градините около храм-паметника „Ал. Невски”, храм „Св. София”, пред Синодалната палата и около паметника на Иван Вазов, райони ”Средец” и „Оборище”, Столична община.

 

Проверени са шест процедури по реда на Закона за обществените поръчки, седем договора за възлагане, както и изпълнението на договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020.

 

Органите на АДФИ установяват редица нарушения в три от шестте проверени процедури. Например, в една от тях е създадена методика за оценка, която не гарантира реална конкуренция и не дава възможност да се оцени нивото на изпълнение, предложено във всяка оферта. По тази процедура е сключен договор за строителство за почти 20 милиона лева.

 

При втората процедура, която е за избор на строителен надзор, комисията е отстранила трима участника, тъй като са предложили по-благоприятни от средната стойност на предложените цени на останалите участници, без да изложи по същество мотивите, с които отхвърля писмените обяснения на отстранените кандидати. В третата процедура, за избор на екип за управление и изпълнение на проекта, е установено, че в офертите на отстранените пет от общо шест участници, има предложения, които са аналогични на предложените от единствения участник, допуснат до оценка. Въпреки това комисията е приела, че е налице съответствие, водещо до отстраняване от участие. В дейността на комисията АДФИ е установила индикатор за измама.

 

Проверката на изпълнението на седемте договора установява нарушения в четири от тях. В три договора на обща стойност близо 22 млн. лв. с ДДС, не са защитени финансовите интереси на възложителя. В два от тях не е предвидена гаранция, обезпечаваща авансово преведените средства. При третия договор е допуснато възстановяване на дължимия аванс в размер на 2,5 млн. лева по сметка на Столична община четири месеца след изтичане срока на валидност на банковата гаранция за авансово преведени средства и след прекратяване на договора.

 

В един от проверените договори на стойност 21,5 млн. лева също е установен индикатор за измама, тъй като мотивите за прекратяването му противоречат на представените в хода на финансовата инспекция документи. В същия договор е установено, че от страна на Столична община, строителният надзор и външният консултант не е осъществяван контрол. 

 

При договор, изпълняван в рамките на проект по програма „Региони в растеж“, е установено, че е налице забава от страна на изпълнителя, за което съгласно договореното се дължи неустойка. Към момента на извършване на проверката договорът е в процес на изпълнение, като дължимата неустойка от изпълнителя, следва да бъде удържана при окончателното разплащане в договореният размер и съобразно дните на забава. 

 

Повече информация по приключилата инспекция можете да намерите на интернет страницата на АДФИ на адрес: https://www.adfi.minfin.bg/bg/18.  

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate nowVisaMastercardVisa-electronMaestroPayPalEpay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 18| 2524|18.09.2023Министър Тагарев: Няма никаква причина да ми искат оставката. 0| 4707|15.09.2023Министър Славов се събуди за Фонд “Затворно дело”. Изръчка АДФИ. 28| 4233|10.09.2023Подоляк: ООН не разбира напълно каква война се води в Украйна. 7| 3609|28.08.2023Каква ще е съдбата на бойците от ”Вагнер” след смъртта на Пригожин?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / AdsТърси:Вторник, 19 Септември 2023, 16:40 ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->#останивкъщи --> -->ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->НОВИНИГ
Това сочат данните от инспекция на Агенцията за държавна финансова ревизия (АДФИ), предоставена от министъра на финансите, оповестиха от пресцентъра на финансовото министерство. 

 

Процедурите и договорите се отнасят за Централна градска част на град София - Зона 4, включваща създаване, възобновяване и възобновяване на следните обекти: пл. „ Народно заседание ”, бул. „ Цар  Освободител ”, част от бул. „ Васил Левски ”, пл. „ Васил Левски ”, част от ул. „ Московска “, част от ул. „ Г. С. Раковски ”, пл. „ Ал. Невски ”, част от ул. „ Париж ”, част от ул. „ Оборище, градините към храм-паметника „ Ал. Невски ”, храм „ Св. София ”, пред Синодалната палата и към паметника на Иван Вазов, региони ”Средец ” и „ Оборище ”, Столична община.

 

Проверени са шест процедури по реда на Закона за публичните поръчки, седем контракта за възлагане, както и осъществяването на контракт за безплатна финансова помощ по Оперативна стратегия „ Региони в напредък “ 2014 – 2020.

 

Органите на АДФИ откриват редица нарушавания в три от шестте тествани процедури. Например, в една от тях е основана методика за оценка, която не подсигурява действителна конкуренция и не дава опция да се оцени равнището на осъществяване, препоръчано във всяка оферта. По тази процедура е подписан контракт за строителство за съвсем 20 милиона лв..

 

При втората процедура, която е за избор на строителен контрол, комисията е отстранила трима участника, защото са предложили по-благоприятни от междинната стойност на препоръчаните цени на останалите участници, без да изложи всъщност претекстовете, с които отхвърля писмените пояснения на отстранените претенденти. В третата процедура, за избор на екип за ръководство и осъществяване на плана, е открито, че в офертите на отстранените пет от общо шест участници, има оферти, които са аналогични на препоръчаните от единствения участник, позволен до оценка. Въпреки това комисията е приела, че е налице сходство, водещо до премахване от присъединяване. В активността на комисията АДФИ е открила знак за машинация.

 

Проверката на осъществяването на седемте контракта открива нарушавания в четири от тях. В три контракта на обща стойност близо 22 млн. лева с Данък добавена стойност, не са предпазени финансовите ползи на възложителя. В два от тях не е планувана гаранция, обезпечаваща предплатено преведените средства. При третия контракт е позволено възобновяване на дължимия задатък в размер на 2,5 млн. лв. по сметка на Столична община четири месеца след приключване периода на годност на банковата гаранция за предплатено преведени средства и след преустановяване на контракта.

 

В един от тестваните контракти на стойност 21,5 млн. лв. също е открит знак за машинация, защото претекстовете за прекратяването му опонират на показаните в хода на финансовата ревизия документи. В същия контракт е открито, че от страна на Столична община, строителният контрол и външният съветник не е реализиран надзор. 

 

При контракт, изпълняван в границите на план по стратегия „ Региони в напредък “, е открито, че е налице веселба от страна на изпълнителя, за което според контрактуваното се дължи наказателна клауза. Към момента на осъществяване на инспекцията договорът е в развой на осъществяване, като дължимата наказателна клауза от изпълнителя, следва да бъде удържана при окончателното разплащане в контрактуваният размер и съгласно дните на веселба. 

 

Повече информация по завършилата ревизия можете да намерите на интернет страницата на АДФИ на адрес: 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР