Горива по време на война: Колко по-скъпо ще е да си шофьор в Евро...
Това се равнява на приблизително 220 евро спомагателен разход на лидер, като водачите с по-голям годишен пробег ще усетят още по-силен финансов напън. Оценката е направена посредством съпоставяне сред данните от 2022 година, когато съветската инвазия в Украйна изстреля цената на петрола до към 100 $, и интервала 2017–2019 година
Във Англия анализатори от Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU) пресмятат, че при цена от 100 $ за барел водач, който изминава към 8000 благи годишно, ще заплаща с към 140 паунда повече за гориво годишно. Сметката е направена по отношение на цените на горивата при започване на март – преди Съединени американски щати и Израел да стартират военните си дейности против Иран.
В същото време електрическите коли към този момент са доста по-евтини за „ зареждане “ спрямо бензиновите и дизеловите, а скокът на цените на петрола още повече усилва тази разлика.
Около 7,7 милиона електрически автомобила, които към този момент се движат по пътищата на Европейски Съюз, също понижават потреблението на нефт. Според T&E, в случай че цената се задържи на равнище от 100 $ за барел, европейските водачи на електрически автомобили ще икономисват към 40 милиона евро дневно.
„ Зависимостта на Европа от петрола основава геополитическа надценка всякога, когато има световна неустойчивост “, разяснява анализаторът Антъни Фрогат от T&E. По думите му това ще продължи да оказва напън върху семействата и стопанската система, до момента в който Европа не понижи структурно зависимостта си от вносни изкопаеми горива.
„ Доналд Тръмп и сътрудниците му в Русия и Саудитска Арабия имат огромна власт, само че има нещо, което не управляват – вятъра и слънцето. Европа би трябвало да сложи приоритет върху електрическите автомобили, термопомпите и възобновимата сила “, прибавя той.
Рязкото повишаване на петрола носи големи облаги за петролните компании и страните експортьорки. През 2022 година, при цена от към 100 $ за барел, петте най-големи обществени петролни компании – BP, Shell, TotalEnergies, Chevron и ExxonMobil – са осъществили съвсем 200 милиарда $ облага. Като цяло нефтената и газовата промишленост генерира към 1 трилион $ чиста облага годишно през последния половин век, като в години с по-високи цени сумите са още по-големи.
Регулациите на Европейски Съюз за облагане на изключителните облаги в енергийния бранш върнаха част от тези средства в бюджетите през 2022 и 2023 година, само че след това те изтекоха. Според T&E Брюксел би трябвало да бъде подготвен бързо да ги вкара още веднъж, в случай че цените на силата останат високи за по-дълъг интервал.
Според T&E разноските на европейските водачи през 2022 година щяха да бъдат още по-високи, в случай че държавните управления не бяха понижили акцизите върху горивата с към 30 милиарда евро – процедура, която на процедура съставлява дотация за изкопаемите горива, платена от данъкоплатците.
През последните години редица зелени политики в Европа бяха отслабени под натиска на десни политически сили, които настояват, че това понижава разноските. Според разбора на Transition Security Project обаче енергийният потрес от 2022 година е коствал на Европейски Съюз и Англия към 1,8 трилиона $ сред 2022 и 2025 година
„ Отстъплението от политики за реализиране на климатичните цели – да вземем за пример отвод от плануваното прекъсване на продажбите на коли с изкопаеми горива до 2035 година или отсрочване на европейската въглеродна цена върху отоплението и горивата – ще ни направи единствено по-уязвими “, предизвестява Фрогат.
Във Англия анализатори от Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU) пресмятат, че при цена от 100 $ за барел водач, който изминава към 8000 благи годишно, ще заплаща с към 140 паунда повече за гориво годишно. Сметката е направена по отношение на цените на горивата при започване на март – преди Съединени американски щати и Израел да стартират военните си дейности против Иран.
В същото време електрическите коли към този момент са доста по-евтини за „ зареждане “ спрямо бензиновите и дизеловите, а скокът на цените на петрола още повече усилва тази разлика.
Около 7,7 милиона електрически автомобила, които към този момент се движат по пътищата на Европейски Съюз, също понижават потреблението на нефт. Според T&E, в случай че цената се задържи на равнище от 100 $ за барел, европейските водачи на електрически автомобили ще икономисват към 40 милиона евро дневно.
„ Зависимостта на Европа от петрола основава геополитическа надценка всякога, когато има световна неустойчивост “, разяснява анализаторът Антъни Фрогат от T&E. По думите му това ще продължи да оказва напън върху семействата и стопанската система, до момента в който Европа не понижи структурно зависимостта си от вносни изкопаеми горива.
„ Доналд Тръмп и сътрудниците му в Русия и Саудитска Арабия имат огромна власт, само че има нещо, което не управляват – вятъра и слънцето. Европа би трябвало да сложи приоритет върху електрическите автомобили, термопомпите и възобновимата сила “, прибавя той.
Рязкото повишаване на петрола носи големи облаги за петролните компании и страните експортьорки. През 2022 година, при цена от към 100 $ за барел, петте най-големи обществени петролни компании – BP, Shell, TotalEnergies, Chevron и ExxonMobil – са осъществили съвсем 200 милиарда $ облага. Като цяло нефтената и газовата промишленост генерира към 1 трилион $ чиста облага годишно през последния половин век, като в години с по-високи цени сумите са още по-големи.
Регулациите на Европейски Съюз за облагане на изключителните облаги в енергийния бранш върнаха част от тези средства в бюджетите през 2022 и 2023 година, само че след това те изтекоха. Според T&E Брюксел би трябвало да бъде подготвен бързо да ги вкара още веднъж, в случай че цените на силата останат високи за по-дълъг интервал.
Според T&E разноските на европейските водачи през 2022 година щяха да бъдат още по-високи, в случай че държавните управления не бяха понижили акцизите върху горивата с към 30 милиарда евро – процедура, която на процедура съставлява дотация за изкопаемите горива, платена от данъкоплатците.
През последните години редица зелени политики в Европа бяха отслабени под натиска на десни политически сили, които настояват, че това понижава разноските. Според разбора на Transition Security Project обаче енергийният потрес от 2022 година е коствал на Европейски Съюз и Англия към 1,8 трилиона $ сред 2022 и 2025 година
„ Отстъплението от политики за реализиране на климатичните цели – да вземем за пример отвод от плануваното прекъсване на продажбите на коли с изкопаеми горива до 2035 година или отсрочване на европейската въглеродна цена върху отоплението и горивата – ще ни направи единствено по-уязвими “, предизвестява Фрогат.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




