Печелят централите на Доган и Ковачки. Защо най-голямата батерия в Югоизточна Европа не работи
Това оборудване на процедура работи като батерия. Огромно количество вода се изпомпва нависоко, когато има ток в остатък. А когато няма - водата се пуска назад надолу и по този начин създава ток. Съоръжението обаче спря да работи, а от това печелят добре познати имена. Корупция, бойкот или нещо друго?
Гигантска система за предпазване на сила, най-голямата в Югоизточна Европа. Това съставлява помпено-акумулаторната водно-електрическа централа (ПАВЕЦ) " Чаира ". Тя е основна за България, тъй като като се изключи че създава ток, балансира електроенергийната система - т.е., поема непотребния ток през нощта и създава ток, когато това е належащо денем.
Работи на правилото на външната батерия, която зареждаме през нощта, а денем включваме, като ни свърши батерията на телефона.
" Чаира " е безценен и комплициран хидроенергиен комплекс, само че от година и половина не работи и дори има подозрения, че е съзнателно развален.
Пропуснатите изгоди от неналичието на произвеждане са близо 1 милиарда лева , а до неотдавна не бяха известни даже аргументите за повредата в държавния комплекс.
От бездействието на централата печелят други, които получават пари, с цел да балансират системата - топлоелектрическата централа (ТЕЦ) " Варна " на почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган и обвързваните с енергийния предприемач Христо Ковачки централи. Заради това има подозрения, че и ремонтът на " Чаира " се бави съзнателно.
Какво е ПАВЕЦ " Чаира "
ПАВЕЦ " Чаира " се намира в планината Рила. Тя е най-голямата подземна централа в Югоизточна Европа, има четири помпено-генераторни хидроагрегата (турбини), които изпомпват вода и създават електричество, захранвайки се от водите на язовирите " Чаира " и " Белмекен ".
Централата е издигната на два стадия, като елементите 1 и 2 (направени от японската компания " Тошиба " ) стартират работа през 1995 година, а 3 и 4 (създадени по стандарт на " Тошиба " от български предприятия) - през 1999 година
Една по една и четирите турбини излязоха отвън строя.
В продължение на няколко години една по една и четирите турбини излязоха отвън строя и от май 2022 година основната за българската енергетика централа изцяло спря да работи.
Това стана след повредата на последния работещ генератор. Само месец по-рано, при тестване, една от неотдавна ремонтираните турбини аварира сериозно.
Третата турбина се повреди още през 2021 година, а четвъртата, която също беше ремонтирана, към момента не е тествана поради боязън да не аварира и тя.
Целият ремонт на оборудванията лишава три години и коства 13,8 млн. евро. След този ремонт идват повредите и крайният резултат е, че " Чаира " не работи.
Централата е благосъстоятелност на Националната електрическа компания (НЕК). Тя има и държавните вецове и е благосъстоятелност на Българския енергиен холдинг (БЕХ), чийто принципал е министърът на енергетиката.
Защо е значима централата
Мощността на ПАВЕЦ " Чаира " може да генерира 864 мВт електрическа енергия на час или съвсем колкото единия блок на АЕЦ " Козлодуй ". Капацитетът ѝ за изпомпване на вода е 798 мВт на час, написа в на енергийното министерство, който показва активността на НЕК.
Осен да обезпечава ток, централата се употребява за балансиране на електроенергийната система на страната. При потребност от електрическа енергия се пуска в генериращ режим и бързо може да покрие дефицита. Ако има остатък на ток, работи в помпен режим, с цел да разтовари системата.
По-просто казано, за произвеждане на ток водата от бент. " Белмекен ", под който се намира централата, се излива през турбините ѝ в по-ниско разположения бент. " Чаира ". Нощем, когато енергийната система не е натоварена и токът е на ниска цена, помпите връщат водата назад в бент. " Белмекен ".
Централата може да замести при повреди огромни мощности като Топлоелектрическа централа и АЕЦ, а най-голямото ѝ преимущество е, че може да се задейства или стопира извънредно бързо - единствено за 2 минути, което я прави доста по-гъвкава от всички останали.
Освен ПАВЕЦ " Чаира ", ролята на балансьор на енергийната система се извършва главно от Топлоелектрическа централа " Варна " на ръководителя на Движение за права и свободи Ахмед Доган и обвързваните с енергийния предприемач Христо Ковачки централи. Заради това и има подозрения, че ремонтът се бави съзнателно.
Осигуряването на балансираща сила е най-скъпата услуга на електроенергийния пазар. Когато потреблението на ток внезапно и непланирано надвиши предлагането, държавният Електроенергиен систематичен оператор (ЕСО) пуска спомагателни мощности, с цел да резервира салдото на системата. ЕСО е оператор на НЕК, който провежда балансиращата електрическа енергия и взема решение кои тъкмо централи да се задействат.
Балансираща сила дават държавните НЕК и " Марица изток 2 ", теца на Доган, както и свързваните с Христо Ковачки Топлоелектрическа централа " Бобов дол ", " Брикел " и няколко топлофикации.
Според разпоредбите на КЕВР цената за баланс от началото на 2021 година се дефинира, като се вземе съответната почасова стойност от енергийната борса и се прибавят 100 лева за всеки мегаватчас.
ЕСО задейства Топлоелектрическа централа " Варна " на Доган точно в най-скъпите часове от денонощието.
Така да вземем за пример се оказва, че ЕСО задейства Топлоелектрическа централа " Варна " на Доган точно в най-скъпите часове от денонощието, като да вземем за пример през юли 2021 година почасовата цена на тока доближи 300 лева./мВтч. По информация на през 2020 година на теца на Доган са платени 20,8 млн. лева, а от началото на 2021 до края на юли - 12,4 млн. лева Справката е предоставена от тогавашния длъжностен енергиен министър Андрей Живков.
Иначе на уеб страницата на ЕСО е оперативна информация за енергийния баланс, само че тя не дава детайлности кой е обезпечил балансираща сила и против какви суми.
Движение за права и свободи участва във всички парламенти от 1990 година насам. Партията постоянно е подложена на критика, че развива корупционна мрежа и подчинява държавните институции на персоналния интерес на водача си Ахмед Доган. Движение за права и свободи беше публично в държавното управление от 2001 до 2009 година. След това официално мина в съпротива, само че поддържаше близки връзки с управлявалата до 2021 година партия ГЕРБ на Бойко Борисов.
В момента Движение за права и свободи не взе участие в държавното управление на " Продължаваме промяната-Демократична България " (ПП-ДБ) и ГЕРБ, само че го поддържа и е част от парламентарното болшинство.
Без да има директни участия, енергийният предприемач Христо Ковачки е апетитен като контролиращ огромните въглищни централи " Брикел " , " Бобов дол " и димитровградската " Марица 3 " , както и топлофикациите в Русе, Плевен, Сливен, Перник, Габрово и Бургас.
Част от тях по документи са благосъстоятелност на хора и компании, регистрирани в Обединеното кралство и Кипър. Някои от фирмите притежатели даже са регистрирани на един и същи адрес в Лондон. Такъв образец са сдруженията, които имат централите " Брикел ", " Бобов дол " и " Топлофикация - Перник ".
Съмнения за бойкот
Точно наличието на политически фигури в енергетиката кара доста хора да повдигат въпроси за корупция към ремонта на " Чаира ", липса на надзор, съзнателно бавене на ремонта за сметка на частни ползи, непросветеност и даже бойкот.
Стигна се и до инспекция на Държавната организация " Национална сигурност " (ДАНС) на " Чаира " като стратегически обект за националната сигурност, която по този начин и не оповести формален отчет и пояснения.
Наскоро депутатите от ПП-ДБ желаеха чуване на ръководителя на ДАНС Пламен Тончев поради ПАВЕЦ " Чаира ".
През февруари 2022 година тогавашният вътрешен министър от държавното управление на Кирил Петков Бойко Рашков , сподели, че и Министерство на вътрешните работи ревизира централата.
По думите му от няколко години тя " е била унищожавана явно и най-вероятно предвид на икономическите ползи на един индивид ".
" Ние имаме изясненост кой е този индивид ", сподели Рашков пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност, само че не разгласи името му.
От неработенето на павеца ни печелят централите на Доган и КовачкиИвайло Мирчев, " Да, България "
" Един от дребното принадлежности на страната за събаряне цената на електрическата енергия е блокиран. Трябва да благодарим за това на предходните ръководещи от ГЕРБ за избора на реализатор на ремонта на ПАВЕЦ " Чаира ".
Това написа депутатът от " Да, България " Ивайло Мирчев във Facebook след съвещание на комисията по енергетика след повредата в централата през април 2022 година Тогава оказва се, че при тестванията ръководителят на ремонта на авариралия елемент не е бил на мястото.
" Това значи стотици милиони загуби за България от безхаберие и корупция. От неработенето на павеца ни печелят централите на Доган и Ковачки ", прибавя Мирчев.
След повредата в централата зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов сподели в предаването " Лице в лице " по бТВ, че " не би трябвало да се изключват разновидности и за бойкот ".
През април НЕК отхвърли да има данни за бойкот на оборудването, когато дружно с министерството на енергетиката показа разбори за аргументите за повредата в " Чаира ".
Какво е предизвикало повредата
Миналата седмица министърът на енергетиката Румен Радев сподели, че прогнозната стойност на ремонта на елементите ще е към 80 млн. лева
Той, дружно с шефа на НЕК Мартин Георгиев показаха пред депутатите от парламентарната комисия по енергетиката разбори за настоящото положение на централата. Те показаха и проекта си за ремонт на оборудването.
Докладите на швейцарската инженерингова компания AFRY, както и на специалисти от Технически университет в София показват като причина отмалялост на метала.
Това не би следвало да стане след едвам 25 години работа на централата, само че се е случило поради неправилна поддръжка и употреба.
По наставление на производителя на оборудването " Тошиба " , рехабилитация би трябвало да се прави на всеки 12 години. Първата такава обаче е направена 24 години след стартирането на елементи 1 и 2, а ремонтът е предоставен 3 години по-късно - през 2019 година
За реализатор е определен австрийският консорциум ABB - VOITH . Според източници на обаче НЕК употребява и персонален човешки запас, което значи, че най-малко елементи от ремонта по централа са осъществявани от чиновници на държавната компания, които нямат опит в подобен тип поправки. Това в композиция със занижения надзор е една от най-вероятните аргументи за повредата
Централата е замислена като компенсираща мощ на АЕЦ " Козлодуй " - при планови поправки и спешни прекъсвания. През годините обаче тя се утвърждава като най-лесния и еластичен метод за балансиране на енергийната система.
През последните години - и като буфер при честите промени в производството на ток от слънце и вятър, сподели в Народното събрание при започване на месеца енергийният министър.
По думите му ПАВЕЦ " Чаира " е била изключително интензивно натоварена в интервала 2016-2019 година, когато имаше взрив на присъединение на слънчеви и вятърни централи.
Проблемът е в това, че тя има избран брой цикли на стартиране и прекъсване, по време на които натоварването и износването на хидроагрегатите е най- огромно. Именно по-честата потребност от стартиране и прекъсване е довела до преждевременната отмалялост на метала.
Казаното от Радев прибавя към подозренията за корупция и за бойкот и различен колорит - до повредата се е стигнало поради дългогодишно безхаберие на управлявалите енергетиката, НЕК и самата ПАВЕЦ. И ограничаването за броя пускания и прекъсвания, и условията за поддръжка са неща, които би трябвало да са известни на експертите. Когато към всичко това се прибавят ползите на политически лица в енергетиката, въпросите стават още повече.
По предварителни калкулации ремонтът на централата ще коства към 80 млн. лева, за които в държавния бюджет има заложени гаранции за вземането на заем. На базата на анализите икономическото министерство е решило да направи поетапен ремонт на елементите до 2027 година, като до края на 2024 година два от тях ще бъдат пуснати.
До края на 2025 година ще бъде пуснат и третият, като поправката на всеки от тях ще коства към 10 млн. лева Последният - тежко авариралият напролет на 2022 година елемент, ще би трябвало да проработи през 2027 година, като неговият ремонт ще коства към 50 млн. лева.
Гигантска система за предпазване на сила, най-голямата в Югоизточна Европа. Това съставлява помпено-акумулаторната водно-електрическа централа (ПАВЕЦ) " Чаира ". Тя е основна за България, тъй като като се изключи че създава ток, балансира електроенергийната система - т.е., поема непотребния ток през нощта и създава ток, когато това е належащо денем.
Работи на правилото на външната батерия, която зареждаме през нощта, а денем включваме, като ни свърши батерията на телефона.
" Чаира " е безценен и комплициран хидроенергиен комплекс, само че от година и половина не работи и дори има подозрения, че е съзнателно развален.
Пропуснатите изгоди от неналичието на произвеждане са близо 1 милиарда лева , а до неотдавна не бяха известни даже аргументите за повредата в държавния комплекс.
От бездействието на централата печелят други, които получават пари, с цел да балансират системата - топлоелектрическата централа (ТЕЦ) " Варна " на почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган и обвързваните с енергийния предприемач Христо Ковачки централи. Заради това има подозрения, че и ремонтът на " Чаира " се бави съзнателно.
Какво е ПАВЕЦ " Чаира "
ПАВЕЦ " Чаира " се намира в планината Рила. Тя е най-голямата подземна централа в Югоизточна Европа, има четири помпено-генераторни хидроагрегата (турбини), които изпомпват вода и създават електричество, захранвайки се от водите на язовирите " Чаира " и " Белмекен ".
Централата е издигната на два стадия, като елементите 1 и 2 (направени от японската компания " Тошиба " ) стартират работа през 1995 година, а 3 и 4 (създадени по стандарт на " Тошиба " от български предприятия) - през 1999 година
Една по една и четирите турбини излязоха отвън строя.
В продължение на няколко години една по една и четирите турбини излязоха отвън строя и от май 2022 година основната за българската енергетика централа изцяло спря да работи.
Това стана след повредата на последния работещ генератор. Само месец по-рано, при тестване, една от неотдавна ремонтираните турбини аварира сериозно.
Третата турбина се повреди още през 2021 година, а четвъртата, която също беше ремонтирана, към момента не е тествана поради боязън да не аварира и тя.
Целият ремонт на оборудванията лишава три години и коства 13,8 млн. евро. След този ремонт идват повредите и крайният резултат е, че " Чаира " не работи.
Централата е благосъстоятелност на Националната електрическа компания (НЕК). Тя има и държавните вецове и е благосъстоятелност на Българския енергиен холдинг (БЕХ), чийто принципал е министърът на енергетиката.
Защо е значима централата
Мощността на ПАВЕЦ " Чаира " може да генерира 864 мВт електрическа енергия на час или съвсем колкото единия блок на АЕЦ " Козлодуй ". Капацитетът ѝ за изпомпване на вода е 798 мВт на час, написа в на енергийното министерство, който показва активността на НЕК.
Осен да обезпечава ток, централата се употребява за балансиране на електроенергийната система на страната. При потребност от електрическа енергия се пуска в генериращ режим и бързо може да покрие дефицита. Ако има остатък на ток, работи в помпен режим, с цел да разтовари системата.
По-просто казано, за произвеждане на ток водата от бент. " Белмекен ", под който се намира централата, се излива през турбините ѝ в по-ниско разположения бент. " Чаира ". Нощем, когато енергийната система не е натоварена и токът е на ниска цена, помпите връщат водата назад в бент. " Белмекен ".
Централата може да замести при повреди огромни мощности като Топлоелектрическа централа и АЕЦ, а най-голямото ѝ преимущество е, че може да се задейства или стопира извънредно бързо - единствено за 2 минути, което я прави доста по-гъвкава от всички останали.
Освен ПАВЕЦ " Чаира ", ролята на балансьор на енергийната система се извършва главно от Топлоелектрическа централа " Варна " на ръководителя на Движение за права и свободи Ахмед Доган и обвързваните с енергийния предприемач Христо Ковачки централи. Заради това и има подозрения, че ремонтът се бави съзнателно.
Осигуряването на балансираща сила е най-скъпата услуга на електроенергийния пазар. Когато потреблението на ток внезапно и непланирано надвиши предлагането, държавният Електроенергиен систематичен оператор (ЕСО) пуска спомагателни мощности, с цел да резервира салдото на системата. ЕСО е оператор на НЕК, който провежда балансиращата електрическа енергия и взема решение кои тъкмо централи да се задействат.
Балансираща сила дават държавните НЕК и " Марица изток 2 ", теца на Доган, както и свързваните с Христо Ковачки Топлоелектрическа централа " Бобов дол ", " Брикел " и няколко топлофикации.
Според разпоредбите на КЕВР цената за баланс от началото на 2021 година се дефинира, като се вземе съответната почасова стойност от енергийната борса и се прибавят 100 лева за всеки мегаватчас.
ЕСО задейства Топлоелектрическа централа " Варна " на Доган точно в най-скъпите часове от денонощието.
Така да вземем за пример се оказва, че ЕСО задейства Топлоелектрическа централа " Варна " на Доган точно в най-скъпите часове от денонощието, като да вземем за пример през юли 2021 година почасовата цена на тока доближи 300 лева./мВтч. По информация на през 2020 година на теца на Доган са платени 20,8 млн. лева, а от началото на 2021 до края на юли - 12,4 млн. лева Справката е предоставена от тогавашния длъжностен енергиен министър Андрей Живков.
Иначе на уеб страницата на ЕСО е оперативна информация за енергийния баланс, само че тя не дава детайлности кой е обезпечил балансираща сила и против какви суми.
Движение за права и свободи участва във всички парламенти от 1990 година насам. Партията постоянно е подложена на критика, че развива корупционна мрежа и подчинява държавните институции на персоналния интерес на водача си Ахмед Доган. Движение за права и свободи беше публично в държавното управление от 2001 до 2009 година. След това официално мина в съпротива, само че поддържаше близки връзки с управлявалата до 2021 година партия ГЕРБ на Бойко Борисов.
В момента Движение за права и свободи не взе участие в държавното управление на " Продължаваме промяната-Демократична България " (ПП-ДБ) и ГЕРБ, само че го поддържа и е част от парламентарното болшинство.
Без да има директни участия, енергийният предприемач Христо Ковачки е апетитен като контролиращ огромните въглищни централи " Брикел " , " Бобов дол " и димитровградската " Марица 3 " , както и топлофикациите в Русе, Плевен, Сливен, Перник, Габрово и Бургас.
Част от тях по документи са благосъстоятелност на хора и компании, регистрирани в Обединеното кралство и Кипър. Някои от фирмите притежатели даже са регистрирани на един и същи адрес в Лондон. Такъв образец са сдруженията, които имат централите " Брикел ", " Бобов дол " и " Топлофикация - Перник ".
Съмнения за бойкот
Точно наличието на политически фигури в енергетиката кара доста хора да повдигат въпроси за корупция към ремонта на " Чаира ", липса на надзор, съзнателно бавене на ремонта за сметка на частни ползи, непросветеност и даже бойкот.
Стигна се и до инспекция на Държавната организация " Национална сигурност " (ДАНС) на " Чаира " като стратегически обект за националната сигурност, която по този начин и не оповести формален отчет и пояснения.
Наскоро депутатите от ПП-ДБ желаеха чуване на ръководителя на ДАНС Пламен Тончев поради ПАВЕЦ " Чаира ".
През февруари 2022 година тогавашният вътрешен министър от държавното управление на Кирил Петков Бойко Рашков , сподели, че и Министерство на вътрешните работи ревизира централата.
По думите му от няколко години тя " е била унищожавана явно и най-вероятно предвид на икономическите ползи на един индивид ".
" Ние имаме изясненост кой е този индивид ", сподели Рашков пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност, само че не разгласи името му.
От неработенето на павеца ни печелят централите на Доган и КовачкиИвайло Мирчев, " Да, България "
" Един от дребното принадлежности на страната за събаряне цената на електрическата енергия е блокиран. Трябва да благодарим за това на предходните ръководещи от ГЕРБ за избора на реализатор на ремонта на ПАВЕЦ " Чаира ".
Това написа депутатът от " Да, България " Ивайло Мирчев във Facebook след съвещание на комисията по енергетика след повредата в централата през април 2022 година Тогава оказва се, че при тестванията ръководителят на ремонта на авариралия елемент не е бил на мястото.
" Това значи стотици милиони загуби за България от безхаберие и корупция. От неработенето на павеца ни печелят централите на Доган и Ковачки ", прибавя Мирчев.
След повредата в централата зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов сподели в предаването " Лице в лице " по бТВ, че " не би трябвало да се изключват разновидности и за бойкот ".
През април НЕК отхвърли да има данни за бойкот на оборудването, когато дружно с министерството на енергетиката показа разбори за аргументите за повредата в " Чаира ".
Какво е предизвикало повредата
Миналата седмица министърът на енергетиката Румен Радев сподели, че прогнозната стойност на ремонта на елементите ще е към 80 млн. лева
Той, дружно с шефа на НЕК Мартин Георгиев показаха пред депутатите от парламентарната комисия по енергетиката разбори за настоящото положение на централата. Те показаха и проекта си за ремонт на оборудването.
Докладите на швейцарската инженерингова компания AFRY, както и на специалисти от Технически университет в София показват като причина отмалялост на метала.
Това не би следвало да стане след едвам 25 години работа на централата, само че се е случило поради неправилна поддръжка и употреба.
По наставление на производителя на оборудването " Тошиба " , рехабилитация би трябвало да се прави на всеки 12 години. Първата такава обаче е направена 24 години след стартирането на елементи 1 и 2, а ремонтът е предоставен 3 години по-късно - през 2019 година
За реализатор е определен австрийският консорциум ABB - VOITH . Според източници на обаче НЕК употребява и персонален човешки запас, което значи, че най-малко елементи от ремонта по централа са осъществявани от чиновници на държавната компания, които нямат опит в подобен тип поправки. Това в композиция със занижения надзор е една от най-вероятните аргументи за повредата
Централата е замислена като компенсираща мощ на АЕЦ " Козлодуй " - при планови поправки и спешни прекъсвания. През годините обаче тя се утвърждава като най-лесния и еластичен метод за балансиране на енергийната система.
През последните години - и като буфер при честите промени в производството на ток от слънце и вятър, сподели в Народното събрание при започване на месеца енергийният министър.
По думите му ПАВЕЦ " Чаира " е била изключително интензивно натоварена в интервала 2016-2019 година, когато имаше взрив на присъединение на слънчеви и вятърни централи.
Проблемът е в това, че тя има избран брой цикли на стартиране и прекъсване, по време на които натоварването и износването на хидроагрегатите е най- огромно. Именно по-честата потребност от стартиране и прекъсване е довела до преждевременната отмалялост на метала.
Казаното от Радев прибавя към подозренията за корупция и за бойкот и различен колорит - до повредата се е стигнало поради дългогодишно безхаберие на управлявалите енергетиката, НЕК и самата ПАВЕЦ. И ограничаването за броя пускания и прекъсвания, и условията за поддръжка са неща, които би трябвало да са известни на експертите. Когато към всичко това се прибавят ползите на политически лица в енергетиката, въпросите стават още повече.
По предварителни калкулации ремонтът на централата ще коства към 80 млн. лева, за които в държавния бюджет има заложени гаранции за вземането на заем. На базата на анализите икономическото министерство е решило да направи поетапен ремонт на елементите до 2027 година, като до края на 2024 година два от тях ще бъдат пуснати.
До края на 2025 година ще бъде пуснат и третият, като поправката на всеки от тях ще коства към 10 млн. лева Последният - тежко авариралият напролет на 2022 година елемент, ще би трябвало да проработи през 2027 година, като неговият ремонт ще коства към 50 млн. лева.
Източник: svobodnaevropa.bg
КОМЕНТАРИ