Това са едни от най-сериозните санкции, които САЩ са налагали

...
Това са едни от най-сериозните санкции, които САЩ са налагали
Коментари Харесай

Експерт: Пътят към Китай за Русия е отворен

" Това са едни от най-сериозните наказания, които Съединени американски щати са налагали на Русия и на Съветския съюз. Можеха да бъдат и по-силни глобите, само че дано не забравяме, че съветската стопанска система, за разлика от руската в миналото, е доста по-добре интегрирана в международната стопанска система и едни доста по-силни наказания биха се отразили не доста добре на доста европейски страни и в някаква степен на Съединени американски щати. “ Това сподели в изявление за БНР проф. Асен Асенов, лекар по стопанска система и учител в Американския университет във Вашингтон.

Асенов даде образец: Германия внася към 35% от енергоносителите си и повишението на цената им ще направи нейната стопанска система неконкурентноспособна.

Според Асенов изключването на Русия от системата за банкови разплащания SWIFT значи " преустановяване на комерсиалните връзки с Германия, завъртане на крана за газа “.

" Кой ще пострада от това? Европа и Съединени американски щати. Тук фондовите пазари паднаха, инфлацията пораства. Има доста фактори, които споделят, че внезапни придвижвания не трябва да се подхващат. “

" Русия има доста по-добра интеграция с китайската стопанска система и ако ѝ затворят пътя към Европа и Съединени американски щати, пътят към Китай е отворен “, означи Асен Асенов.

" Неслучайно Путин беше там за Олимпиадата, с цел да си обезпечи нещата в своя гръб. “

Коланът се стегна от всички направления в света, като се изключи Китай и в някаква степен неуверената позиция на Индия, обърна внимание преподавателят.

Между Китай и Русия има към този момент дълготрайно стратегическо партньорство – в стопанската система, политиката, военната област.

Проф. Асенов посочи, че зависимостта от Русия за осемте години от 2014 година насам е повишена, като " Северен поток 2 “ е единствено една от линиите. През тези години на съветската стопанска система бяха наложени доста наказания и тя в избрана степен се стабилизира – храни и медикаменти започнаха да се създават в Русия, разясни той.

" Тя имаше 8 години да се приготви за този миг, до момента в който европейската стопанска система потегли в една малко по-различна посока – зелената сила, и се оказа, че не е готова за нея, нямаме и класическите енергоносители. “

В метода на мислене на Америка и Европа война в подобен мащаб в 21 век е немислима, заключи Асенов.

" Русия не можеш да я схванеш с една рационалност. Там има една друга, неевропейска рационалност, ирационалност. Това е проблем за западния метод на мислене и за разбирането на Русия. “

Преподавателят сподели още, че съветският президент държи по-твърда линия, в сравнение с Запад са очаквали.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР