Това са част от проекта за конституционни промени на ПП-ДБ,

...
Това са част от проекта за конституционни промени на ПП-ДБ,
Коментари Харесай

Проектът за конституционни промени на ПП-ДБ: По-малко власт на Обвинител №1, 24 май - национален празник

Това са част от плана за конституционни промени на ПП-ДБ, оповестени на взаимна пресконофернция на двете партии. Брифингът се организира в централата ДСБ на ул. " Кърниградска " в София, взаимно с представители на самодейността " Правосъдие за всеки ", с които по-рано през седмица коалицията-мандатоносител разиска концепциите за промени в главния закон. На форума участваха министър председателят акад. Николай Денков, министърът на правораздаването Атанас Славов, министърът на финансите Асен Василев, Христо Иванов, Кирил Петков, Атанас Атанасов и Владислав Панев.

Съпредседателят на Демократична България Христо Иванов изясни, че планът за конституционни промени е резултат от дългогодишни старания на демократичната общественост, а в последните месеци текстовете са обсъждани на разнообразни равнища и в Народното събрание с ГЕРБ и Движение за права и свободи и изрази вяра за консенсус при гласуването му в Народно събрание.

" Става дума за законопроект, който третира три огромни въпроса - ядрото е с нужното преструктуриране на правосъдната власт и водела на ръководство посредством разделянето на Висш съдебен съвет и ограничението на безконтролната власт на основния прокурор ", сподели Иванов.

Сред предложенията са разделянето на Висшия правосъден съвет и ограничението на пълномощията на основния прокурор..

Основните оферти, заложени в плана са:
въвеждане на стандарт за конституирането на самостоятелните регулаторни и контролни органи; реформиране на института на служебните кабинети; възможност на самостоятелна конституционна тъжба от всеки гражданин; мандатност на кметовете на общини; промяна на датата на националния празник - 24 май; мандатът на основния прокурор да стане 5 години.
Христо Иванов уточни, че чака от ГЕРБ да разработят текстове, свързани с инспектората на Висш съдебен съвет.

Премиерът Николай Денков уточни, че предлагането за наименованието на празника е " Ден на българското слово, култура и просвета и на кирилицата ". Никой от другите публични празници няма да промени статута си, съобщи Денков.

В глава 10 на Основния закон, където са разказани герб, химн и байрак, би трябвало да сложим разумно и мястото на националния празник, посочи той.

Денков уточни, че полемиката за 24 май продължава доста години и по разнообразни аргументи не е получила краен резултат и в този момент можем да откри решение в обществото.

" Опитахме се да намерим празник, който сплотява, а не разединява. 24 май е тъкмо подобен, с цел да намерим още една причина да се усещаме част от една общественост. Друга специфичност на 24 май е, че от една страна той носи възприятието на горделивост за това, което сме постигнали в исторически проект. От друга страна е неповторим, тъй като ни придвижва от предишното към бъдещето. това е празник та българското слово, култура, просвета и кирилицата като духовно просвещение, което ние сме дали на света ", сподели Денков.

" Искаме да изведем културата и писмеността на напред във времето. Искаме да вкараме концепцията, че сме потомци на просветители и с тези промени желаеме да покажем, че бъдещето е в науката ", уточни и Кирил Петков.

Христо Иванов изясни, че се обмисля смяна и на член 3 на Конституцията - " Официалният език в републиката е българският " , като се добави - " позоваваме се на делото на светите братя Кирил и Методий "

" Това дава опция да гледаме на българската страна не като стичане на събитията, а като идея. За мен е наслада, че можем да кажем това ", уточни съпредседателят на Демократична България.

Христо Иванов уточни, че чака от ГЕРБ да разработят текстове, свързани с инспектората на Висш съдебен съвет .

Сега настоящата Конституция беляза прехода от комунизъм към народна власт, означи ръководителят на ДСБ Атанас Атанасов.

" Неслучайно в този момент след предишни опити предлагаме главните текстове да бъдат в главата правосъдна власт и метода, по който се ръководи прокуратурата ".

Правосъдният министър Атанас Славов съобщи, че едно от предложенията е мандатът на основния прокурор да бъде понижен от 7 на 5 години, като той стане административен началник и единствено в характерни случаи да взе участие в цивилен и административни каузи.

Според Владислав Панев въвеждането на мандатността на кметовете на общините ще постави завършек на феодализацията в общините .



Тази седмица представители на ПП-ДБ и " Правосъдие за всеки " разискаха тематиката на среща в Народното събрание. По думите на Велислав Величков от самодейността предложенията касаят функционалностите на основния прокурор. Той разяснява пред публицисти, че основният прокурор няма да има действителна власт, а методическите инструкции евентуално ще бъдат пренасочени към прокурорския съвет като цяло.

Правосъдният министър Атанас Славов към този момент означи, че едно от предложенията за промени в Конституцията, което е на ПП-ДБ, е министърът на правораздаването да има водеща роля при номинирането на идващия основен прокурор при към този момент изменена негова роля - с по-ограничени функционалности, с отпадане на надзора за правда и методическо управление. Той взе участие и в среща с водачите на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Движение за права и свободи за конституционните промени в края на юни. На диалозите тогава от Движение за права и свободи подсетиха, че имат собствен план.

Преди дни водачът на ГЕРБ Бойко Борисов сподели пред публицисти в Народното събрание, че е приел опцията конституционната промяна да е реалност до края на годината.

Съгласно Конституцията правото на самодейност за изменение и допълнение на Конституцията принадлежи на една четвърт от народните представители (60 депутати) и на президента. Предложението се преглежда от Народното събрание не по-рано от един месец и не по-късно от три месеца след постъпването му.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР