Това, което се случи в САЩ, ще стане и в

...
Това, което се случи в САЩ, ще стане и в
Коментари Харесай

Ан Апълбаум: Това, което се случи в САЩ, ще стане и в Европа

" Това, което се случи в Съединени американски щати, ще стане и в Европа. Европейците би трябвало да са готови и да мислят по какъв начин да го спрат ", споделя известната историчка Ан Апълбаум разяснява успеха на Доналд Тръмп на изборите в Съединени американски щати. Европейски Съюз би трябвало да контролира обществените мрежи, показва тя в изявление за АРД, представено от Дойче веле..

Апълбаум разяснява какво е по-различното в настоящия напредък на ултраконсервативните сили в Съединени американски щати на фона на това, които сме виждали при други политически придвижвания:

" Важно е да осъзнаем, че така наречен крайнодясно придвижване към този момент е достигнало центъра на обществото. Повечето американци към този момент не получават вести и информация от вестниците, малкия екран или публицистите. Те се осведомят от обществените мрежи, подкастове и реклами. А там се слагат разнообразни претенции от тези, които бяхме привикнали да чуваме от републиканците в предишното. Съвсем ясно е, че става дума за радикална смяна на институциите – да вземем за пример посредством всеобщи уволнения на държавни чиновници. "

Тя е скептична, че устоялото в продлъжение на две епохи разделяне на управляващите в Съединени американски щати ще е спънка за автократичните склонности на
" Републиканците към този момент имат болшинство в Сената, евентуално ще получат такова и в Камарата на представителите. По-голямата част от съдиите във Върховния съд са назначени от републиканците. Това значи, че историческото разделяне на управляващите до известна степен към този момент не съществува. "

" Тръмп и хората му доста ясно обявиха, че ще има радикална смяна на курса. Чухме това както от Тръмп, по този начин и от неговия вицепрезидент Джей Ди Ванс: те желаят да трансформират връзките с Европа. И двамата приказват за смяна в метода, по който действа държавното управление на Съединени американски щати. Говорят за заличаване на „ дълбоката страна “, с което, доколкото разбирам, имат поради регулаторните и държавните организации. Така че, съгласно техните изявления, ще става дума за държавно управление, което е коренно друго от досегашното. Все отново, в практиката може най-после да се окаже, че нещата няма да наподобяват тъкмо по този начин. " - допълваАпълбаум.

От своя страна Европа също е изложена на трендове, сходни на тези в Съединени американски щати.

" Това, което се случва в Съединени американски щати, в един миг ще се случи и в Европа. В Съединени американски щати има политически промени, които могат да бъдат видяни и в Европа. Ще се появят повече политически партии и придвижвания, които споделят концепциите, езика и тактиката на крайнодясното придвижване в Съединени американски щати, което е превзело Републиканската партия и управлява Белия дом. Същото ще се случи и в Европа. Европейците би трябвало да бъдат готови за това и да мислят по какъв начин могат да го спрат. " - предизвестява американската историчка.

Тя е на мнение, че Европа би трябвало да вземе ограничения за своята отбрана:

" Сега Европейски Съюз би трябвало съществено да се заема с въпроса за регулирането на обществените платформи. И тук нямам поради налагането на цензура, а това хората да получат надзор над своите данни, да имат достъп до логаритмите и метода, по който работят обществените мрежи. Важно е методът, по който хората получават информацията си, да остане съчетаем с демокрацията. "

" Тръмп даде ясно да се разбере, че Съединени американски щати няма да продължат да поддържат Украйна, както до момента. Той уточни ясно, че не се вижда отпред на необятен либерален съюз. Германия и Европа би трябвало да беседват за отбраната на Украйна. Особено със съзнанието, че едно пагубно развиване в Украйна сигурно няма да им коства по-малко. Няма да им излезе по-евтино, а ще е по-скъпо, в случай че войната приключи зле. Тогава те ще би трябвало да влагат повече във въоръжаване, а НАТО ще бъде под по-голяма опасност. Ще има огромна бежанска рецесия и това няма да улесни ситуацията. " - споделя ощеАпълбаум.

" Имам огромни очаквания за Европа и за единството на Германия, Франция, Обединеното кралство, Полша и Италия. Силно се надявам, че европейците ще осъзнаят спешността и ще схванат, че в този момент би трябвало да сме единни и да пазиме общите си полезности. Вярвам, че това е допустимо и доста се надявам на водачеството на Германия даже в тези сложни времена. " - добавя тя.

Ан Апълбаум е американска историчка и писателка, приключила е Йейлския университет и Лондонското учебно заведение по стопанска система, преподавала е в университети в Съединени американски щати и Европа, авторка е на книгите „ ГУЛАГ “ - за руската лагерна система, и „ Червен апетит “ – за Гладомора в Съветска Украйна.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР