Тоест няма съществена промяна в нагласите по тази тема, а

...
Тоест няма съществена промяна в нагласите по тази тема, а
Коментари Харесай

„Галъп“: 68,9% от българите подкрепят твърдата позиция за РСМ

Тоест няма основна смяна в настройките по тази тематика, а обзорът обратно в годините демонстрира даже признаци на „ сгъстяване “ на публичното мнение у нас, показват социолозите.

.
Източник: „ Галъп интернешънъл “

В началото на 2022 година „ Галъп “ ревизира публичните настройки по отношение на изискванията за участие на Република Северна Македония в Европейски Съюз. 60,8% избраха опцията Македония да бъде позволена, само че единствено при осъществяване на контракта.

Съпоставка с ноември 2020 година, когато въпросът още веднъж беше интензивно обсъждан, ясно демонстрира, че позицията по този въпрос измежду българите е втвърдена – делът на отговори „ единствено след осъществяване на контракта “ през 2020 година беше 51,1%, т.е. 10 пункта по-нисък, в сравнение с в този момент.

.
Източник: „ Галъп интернешънъл “

За абсолютно допускане на Македония по пътя към Европейски Съюз при започване на тази година бяха 7,6%, а през 2020 година – подобен дял от 8%. Най-сериозен е растежът за година и половина на тези, които са крайни в желанието си Скопие да не бъде допускано - 15,3% в този момент против 6,1% през 2020 година

Втвърдяването на позициите идва за сметка на спад на половина на тези, които не могат да образуват мнение. Това значи, че в хода на дебата в последните месеци обществото очевидно последователно образува по-активна позиция и тя демонстрира признаци на консолидация в едната посока.

В рамките на две следващи години - 2020 година и 2021 година, „ Галъп интернешънъл “ ревизира настройките на българските жители и по още един, обвързван с тематиката „ Северна Македония “, знак – целите на българите по отношение на съседката ни.

.
Източник: „ Галъп интернешънъл “

И по този въпрос се следи спад измежду колебаещите се и заемане на по-твърда позиция. В рамките на година делът на далите отговор, че най-важното е Северна Македония да уреди връзките си с нас, а не толкоз дали ще влезе в Европейски Съюз, е повишен с 13% – още веднъж за сметка на зоната на колебаещите се. Делът на противоположните отговори може би е бухнал леко – от 5,8% на 7,5%.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР