Точно в 4 часа местно време официално влезе в сила

...
Точно в 4 часа местно време официално влезе в сила
Коментари Харесай

Примирието между Израел и Ливан започна

Точно в 4 часа локално време публично влезе в действие съглашението за преустановяване на огъня в Ливан, жарък от войната в Газа предходната година. Вчера двете страни подписаха помирение, което беше реализирано с посредничеството на Съединените щати и Франция. Броени часове преди то да влезе в действие, двете страни си размениха въздушни удари.
Прочетете още
След формалния час на примирието, израелската войска прикани жителите на Южен Ливан да не се прибират по домете си. Въпреки предизвестието обаче, потоци от коли с прогонени хора потеглиха назад към южните елементи на страната.

Споразумението гласи, че в границите на идващите 60 дни израелските сили би трябвало да се отдръпват от ливанските територии, а силите на Хизбула да се изтеглят на към 40 километра от границата сред Израел и Ливан. Израелският министър председател Бенямин Нетаняху акцентира, че Израел ще нападна, в случай че Хизбула наруши съглашението.

Групировката не е коментирала публично прекратяването на огъня.

Иран от своя страна приветства прекратяването на експанзията. Примирието обаче, не визира опустошителната война в Газа, където по последни данни, жертвите доближиха 44 249.

„ Това съглашение не би трябвало да ни кара да забравяме войната, която продължава да се води в Газа. Франция ще продължи напъните си за преустановяване на военните дейности. Постигнатото съглашение демонстрира пътя към политическата храброст, която единствена може да предложи дълготраен мир и сигурност на всички в Близкия изток ", разяснява президентът на Франция Еманюел Макрон.

" Точно, както ливанският народ заслужава бъдеще на сигурност и разцвет, по този начин и хората от Газа. Хамас отхвърля месеци да договаря добросъвестно за преустановяване на огъня и за договорка за заложниците. Единственият им излаз е да освободят заложниците. През идващите дни Съединените щати ще създадат още един опит, дружно с Турция, Египет, Катар, Израел и други, за реализиране на помирение в Газа “, съобщи президентът на Съединените щати Джо Байдън.
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР