Истинската зомбираща гъбичка, която вдъхнови „The Last of Us“ на HBO
„ The Last of Us “, сериал на HBO, основан на едноименната видео игра, опонира на традицията във филмите за зомбита по няколко метода. От една страна, гостоприемниците на патогена, които ги зомбира, не са „ немъртви “ – те към момента са си живи. И не става въпрос за вирус, който ги заразява, а за гъбичка.
Нещо повече, тя съществува и в действителния живот. Създателите на играта споделят, че са били въодушевени от сегмент от документалната поредност на BBC „ Планетата Земя “, в която гъбата завладява мозъка на мравка.
Някои елементи от сериала, несъмнено, са измислени: апокалиптичното завладяване на човешкия тип от гъба, която управлява съзнанието, е неправдоподобно, споделя Дейвид Хюз, ентомолог от Университета Пен Стейт, който работи като консултант по играта.
Но други елементи са въодушевени от същинската просвета. Както и от хрумвания за изменението на климата и заболяванията, с които учените се борят през днешния ден.
„ За мен едно такова нещо не е пресилено “, споделя Матю Касън, миколог от Университета в Западна Вирджиния, за гъбичките. „ Те са по-странни от художествена измислицата. “
В клипа от „ Планетата Земя “, който въодушевява играта, гъбичка Cordyceps заразява мравка патрон (Paraponera clavata). Гъбата пораства вътре в насекомото, заемайки към половината му тяло, само че оставя мозъка му недокоснат, което й разрешава да манипулира неговото държание. След това тя насочва мравката да се покатери на клон – там тя ще почине и гъбата ще поникне от главата й, което ще разреши по-ефективно да популяризира спорите си и да болести повече гостоприемници.
35 известни типа Cordyceps могат да повлияят на държанието на насекомите, а специалистите считат, че има и стотици други, които към момента не са открити, споделя Жоао Араухо, миколог в Ботаническата градина в Ню Йорк.
Но учените не се тормозят, че тези гъбички може да заразят хората. „ Те са супер характерни за съответни типове “, споделя Чариса Бекер, която учи „ мравките-зомбита “ в Университета в Утрехт в Холандия, пред CNN. А хората имат доста разнообразни тела от насекомите.
И въпреки всичко, има няколко тематики, върху които сериала натъртва, които са от голяма важност за учените през днешния ден. Едната е, че гъбичните инфекции при хората са релативно незадоволително проучени и сложни за лекуване. Докато вдишваме гъбични спори с всеки мирис, множеството от тях са безвредни, споделя Бекер. От сред 1,5 и 5 милиона налични типа гъбички хората се разболяват единствено от няколкостотин от тях, а даже и те заплашват най-много тези с отслабен имунитет.
Но повече от 300 милиона души по света получават сериозна гъбична зараза годишно и към 1,5 милиона от тях умират. Част от повода тези инфекции да са толкоз смъртоносни, е, че могат да бъдат сложни за лекуване.
„ Гъбите са по-тясно свързани с животните, в сравнение с с растенията “, споделя Касън. „ Трудно е да им навредим, без да навредим на себе си. Така че би трябвало да се измислят профилирани типове съединения, които могат да убият гъбичките, без да нанесат вреди по гостоприемника. “
„ Човечеството би трябвало да влага повече в проучването на най-голямото кралство на планетата “, споделя Артуро Касадевал, микробиолог от Института Джон Хопкинс.
Candida auris
„ The Last of Us “ също по този начин допуска, че част от това, което приготвя планетата да я завладяват гъбичките, е фактът, че се затопля. Повечето гъби избират температури, по-ниски от тези на човешкото тяло, споделя Бекер. В сериалът те обаче се приспособяват към по-топлата планета и по този начин към този момент могат умерено да заразяват и хората.
Учените към този момент обмислят тази опция.
„ Не е безпричинно догатката, че световното стопляне ще усили термичната приемливост на гъбичките “, споделя Илан Шварц, който ги учи в Университета Дюк. „ Все още нищо не е доказано; това е единствено догадка и се случва с много муден темп… Но е изцяло допустимо. “
Ето да вземем за пример гъбата Candida auris, която е устойчива на някои противогъбични медикаменти и заплашва хората с отслабена имунна система, се теоретизира, че се е приспособила към телесната ни температура.
Но дано не изпадаме в суматоха: необятно публикуваната гъбична пандемия е малко евентуална заради метода, по който инфекциите се популяризират при хората, споделя Димитриос Контоянис, миколог в Тексаския университет. „ Има доста съществени рискове в света, само че това не е една от тях. “
Но пандемията от ковид-19 може да усили риска, пред който са изправени хората от гъбични врагове. „ Може би по-голяма част от популацията ще бъде имунокомпрометирана заради неща като ковида и други вируси, което от своя страна може да ни предразположи към една инвазия от някои необятно публикувани гъбички “, споделя Касън.