Темата за нерегламентирания износ на медикаменти, които са дефицитни в

...
Темата за нерегламентирания износ на медикаменти, които са дефицитни в
Коментари Харесай

В складовете има инсулин за три месеца, проблем са каналите за дистрибуция

Темата за нерегламентирания експорт на лекарства, които са дефицитни в нашите аптеки, беше повдигната и по време на вчерашното съвещание на здравната комисия в Народното събрание. Пред депутатите, в закритата му част, от ДАНС и ГДБОП рапортуваха, че компании изнасят медикаменти от България в моменти, когато това е неразрешено, заяви след закритото съвещание ръководителят на парламентарната комисия Костадин Ангелов.

Решено беше незабавно да бъде стартирана системата за електронно следене, с цел да се следи наличността на инсулин в страната. Това ще стане до септември. Предвиждат се и законови промени, които да решат проблемите в бранша. Още идната седмица стартират диалози с търговци на едро и фармацевтични компании, стана ясно от думите му.

" Миналата година октомври месец имахме 12 сигнала за липса на инсулин. Предприехме тази заповед за възбрана за експорт на инсулин в чужбина и януари имахме 3 сигнала, а февруари - 2. Все отново към този момент има санкционирани компании с по 150 000 лв. за непозволено изнасяне на инсулин от страната, макар въведената възбрана ", сподели проф. Илко Гетов.

Проф. Гетов разяснява и случая от последните дни с за лекуване, само че детето не дочака късмет за трансплантация и издъхна след неуредици и забавяне на частния самолет-линейка от Франция и липса на съоръжение. 

" Постоянно има случаи, в които пациенти се нуждаят от напредване до чужбина. Имаме формуляр, който се споделя " Ес 2 ", който е за лекуване в чужбина за деца и възрастни. Проблемът е, че доста нуждаещи не знаят към кого да се извърнат или закъсняват с настояването за помощ ", сподели той.

" Малко по-сложни са въпросите, когато става въпрос за страни от третия свят. В Европа, да вземем за пример, по механизма за съгласуваност нещата могат да случат и за няколко дни ", добави Гетов.

Зам.-министърът изясни, че Министерство на здравеопазването не може да оказва надзор на компаниите, които транспортират пациенти за лекуване в чужбина.

" Държавата не може да управлява тези компании, тъй като те оперират като търговски сдружения. Те не са част системата за опазване на здравето. Държавата може да обезпечи превоз за нуждаещи благодарение на Министерство на защитата и Военно-въздушните сили, когато приказваме за превоз със самолети ", посочи той.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР