Телоса ще включва устойчиви сгради, способни да събират дъждовна вода

...
Телоса ще включва устойчиви сгради, способни да събират дъждовна вода
Коментари Харесай

Милиардер разкри проблем на капитализма, строи хай-тек град


Телоса ще включва устойчиви здания, способни да събират дъждовна вода и слънчева сила
(снимка: BIG/Bucharest Studio)

Американският бизнесмен и милиардер Марк Лоре разкри упорит проект за основаване на нов град „ от нулата ” , който ще бъде наименуван Телоса. Концепцията е проектирана от Bjarke Ingels Group (BIG) и, в случай че градът бъде издигнат – което никога не е несъмнено на сегашния стадий – би бил ситуиран някъде из Съединени американски щати. Първите поданици вероятно ще се нанесат към 2030 година

Лоре, който е някогашен банкер и сполучлив предприемач, прочут най-много с това, че продаде своя уебсайт за електронна търговия Jet.com на Walmart за 3,3 милиарда $ преди няколко години, упорства, че концепцията не е утопична по своята същина, въпреки представянето му да припомня някои утопични опити от Европа, отбелязва.

„ Капитализмът е необикновен стопански модел, само че има обилни дефекти, изключително що се касае до неравенството в приходите и благосъстоянието ”, споделя Лоре. „ Много от тези дефекти са резултат от модела на благосъстоятелност върху земята, върху който е издигната Америка ”.

„ Има лимитирано количество земя и кой ли няма искания за тази земя в продължение на генерации. Има локални общности, доста данъчни долари са вложени в земя – по тази причина цената на земята се усилва с течение на времето, а на притежателите на земя не се постанова да създават каквото и да е или да поемат риск. Земята може всъщност да се трансформира от безплодна пустиня в актуален град на стойност милиарди (или даже трилиони) ”, счита някогашният банкер.
още по тематиката
Затова Лоре е измислил нещо, което назовава „ еквитизъм ”: придобиване на голям имот земя с размери 150 000 акра, който би бил дарен на общността. След това тя ще ползва демократично ръководство на приходите от аренда на земя и оценяването на земята за подкрепяне на градските услуги, образованието, опазването на здравето и други, без да се покачват налозите.

Детайлите към момента са доста нищожни на този ранен стадий, само че рендерите изобразяват идиличен град с ферми и здания, изпълнени със зеленина, които могат да се похвалят с висока енергийна успеваемост и съвременни екстри като слънчеви панели и системи за събиране на дъждовната вода.

Голяма кула, наречена Equitism Tower, ще се издига в централния парк, където ще има доста зеленина. Пешеходството ще бъдат предпочитано в целия град. Транспортните благоприятни условия ще включват още колела, постепенно движещи се самостоятелни коли, както и еднорелсов въжен превоз и евентуално въздушни таксита свертикално политане eVTOL.

Идеята на милиардера е градът да се построява на стадии. Първоначалният стадий ще коства над 25 милиарда $ и ще се състои от 1 500 акра земя със здания за 50 000 поданици. Накрая градът ще има 5 милиона поданици и ще се прави оценка на 400 милиарда $. Очаква се финансирането да пристигна от разнообразни източници, в това число частни вложители, филантропи, федерални и държавни дотации.

Местоположение към момента не е определено. Предпочитани местоположения са районите в Невада, Юта, Айдахо, Аризона, Тексас и Апалачите. Една от главните грижи е обезпечаването на водата и естествените запаси.

Че Телоса ще бъде сложен за осъществяване план, е меко казано. Потенциалните клопки в сходно начинание са обилни. Все отново планът на студио  заслужава внимание. Може би това ще е друга сцена на световната конкуренция на милиардерите, защото наскоро и Бил Гейтс разкри концепциите си за създаване на град.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР