„Дай ми 1000 лева, за да спра да ти звъня”
Телефонните измами не са единствено българско събитие, към този момент са шлагер и в Обединеното кралство
(снимка: CC0 Public Domain)
Когато стационарният ми телефон позвъни (о, да, към момента имам стационарен телефон), това или ще да е майка ми, или свекърва ми, или някой лъжец. С течение на времето се наслушах на плач, сълзи, злокобни прогнози за тежко аварирали несъществуващи родственици и какво ли не. И да, позвъняванията от майка ми са много по-малко от тези на измамниците. Но в този момент някои интернационалните специалисти са на мнение, че е време софтуерните и телекомуникационните компании да създадат някои неща, с цел да лимитират телефонните измамници.
Миналата седмица, в припадък на лудост, попитах обаждащия се, който твърди, че е от техническия отдел на известна ИТ компания, от кое място има номера ми. От лист го бил имал. „ Премахнете ме от листата ”, изсъсках аз. „ Дай ми 1000 лв. и ще те изтрия от листата ”, рече гласът от другата страна.
Нагло, нали? Но някои сходни позвънявания са доста повече от елементарна скука. За доста хора това е началото на сага, в която могат да се простят с много пари. Хитрите схеми не са залезли от небосвода. С тази детайлност, че което към този момент не е настоящо измежду родния лъжлив репертоар (например позвъняванията за аварирал роднина), в този момент се експлоатира в чужбина, да вземем за пример сега е шлагер в Обединеното кралство.
Според английските управляващи, този роди измами процъфтяват с помощта на ограничаващите ограничения поради Ковид. Хората са си по домовете, общо взето от утрин до вечер, тъй че „ почвата е плодородна ”.
А измамите стават все по-сложни и по-префинени. Има британци, които са получили позвъняване от „ чиновник на Националната организация по престъпността ”, който твърди, че има заповед „ за ареста ви за съществени закононарушения ”, споделя в репортаж по тематиката. Друго постоянно срещано изказване е, че позвъняването идва от локалната организация по приходите и че са били откраднати социално-осигурителни данни (което може да наподобява правдоподобно поради броя на кражбите на данни в последно време).
Трите най-често прилагани схеми са:
И до момента в който някои в действителност продават всякакви неща, въпреки това да не са мечтани артикули или услуги, други са си чиста машинация. Очаквано, мошениците се насочват най-често към възрастните хора.
Британската работа „ Търговски стандарти ” е предоставила на жители 2000 устройства за блокиране на лъжливи повиквания в домовете, с цел да се ревизира тяхната успеваемост при попречване на мошеническите позвънявания и да се събере информация за причинителите. Проучването допуска, че такава технология може да блокира повече от 90% от нежеланите позвънявания.
още по тематиката
Стиви Корбин-Кларк, теоретичен помощник от Университета в Борнемут, работи по плана, с цел да разбере въздействието на измамите върху обществеността. Нейното проучване досега е стигнало до заключението, че приемането на лъжливи позвънявания има доста въздействие върху благосъстоянието на хората.
В дълготраен проект казусът ще стане по-скоро като нежеланата поща по имейл, счита Алекс Куиличи, основен изпълнителен шеф на имейл услугата YouMail, която има функционалност за блокиране на спама. „ Проблемът ще доближи несъмнено равнище на нетърпимост, принуждавайки както софтуерните компании, по този начин и потребителите да трансформират държанието си. Тази композиция ще проработи, само че ще отнеме доста време ”.
Телефонните компании биха могли да създадат „ много повече за блокиране на диалозите в своите мрежи ”, споделя Луиз Бакстър-Скот, началник на английската „ Търговски стандарти ”. Тя се надява, че процесът с блокирането на повикванията може да бъде уголемен посредством локалните управляващи.
„ Доказано е, че [система за] блокиране на повиквания [на стойност] 100 английски лири понижава безпокойството, безсънието и усъвършенства благосъстоянието, тъй че има смисъл да се финансира сходно нещо ”, споделя тя.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ