Politico: Как Путин спечели изборите в Румъния?
Тежкотоварни камиони гърмят по дъждовния път към пристанището Констанца, което по време на войната е било жизненоважен център за експорт на украинско зърно. В края на града те минават около аерогарата на НАТО, която в този момент е кална строителна площадка в развой на преобразяване в най-голямата база на Алианса в Европа. До 2030 година в нея ще се реалокират към 10 000 военнослужещи.
И въпреки всичко, когато жителите на града гласоподаваха на президентските избори предишния месец, те в голямото си болшинство гласоподаваха за Калин Джорджеску - претендентът, който по всичко проличава, че е желан от съветския президент Владимир Путин.
Победата на Джорджеску докара до рецесия на доверието в страната. Антибрюкселският ултранационалист, който е песимист на НАТО, изникна като че ли от нищото предишния месец, с цел да заеме лидерската позиция на първия тур на изборите.
След като досегашният президент Клаус Йоханис разгласява секретни файлове, в които се твърди, че вотът е бил злепоставен от евентуално подкрепена от Русия „ хибридна “ офанзива - и от огромна интервенция за въздействие на TikTok - Конституционният съд на Румъния анулира напълно изборите.
Румъния към момента не е преодоляла бързия напредък и проваляне на Джорджеску.
Политическите партии в страната се карат между тях, до момента в който се пробват да сформират съдружно държавно управление след провеждането на обособени парламентарни избори. Едва след приключването на това упражнение румънците ще схванат по кое време ще могат още веднъж да гласоподават за президент.
Политическото бъдеще на Джорджеску е също толкоз несигурно; мнозина считат, че той може да бъде лишен от правото да се кандидатира още веднъж въз основа на решението на съда за анулация.
Политическите анализатори, историците и следователите в Букурещ и Брюксел евентуално ще спорят с години за това до каква степен Кремъл или акцията за въздействие, захранвана от TikTok, са улеснили антисистемното експлоадиране на Джорджеску.
Но за доста елементарни румънци най-малко част от аргументите за неговия напредък към този момент са ясни - и то с значими последствия за други западни страни.
Отговорът, споделя Оана Попеску-Замфир - шеф на GlobalFocus Center, мозъчен концерн за външна политика и сигурност в Букурещ - е обвързван не толкоз с ненадейно открита обич към Русия или крайната десница, колкото с надълбоко отчаяние от това, което се възприема като далечна и безразлична политическа класа.
„ Хората са развили тази концепция, че всичко по този начин или другояче е манипулирано, всичко се взема решение при закрити порти и това, което виждаш и за кого гласуваш, е доста по-малко значимо “, сподели тя. „ Представата на хората е, че политическият живот и институциите са доминирани от тези мътни мрежи от ползи... Мисля, че значително тази визия е вярна. “
„ В Божиите ръце "
Възходът на Джорджеску е толкоз неочакван и непредвиден, че демократичните румънци се пробват да схванат защо се бори и от кое място идва.
Как е допустимо незнаен авантюрист - без политическа партия, без профил в главните медии и с нулева инфраструктура на акцията - да е на път да завоюва президентския пост? Честни ли бяха изборите или машинация? Как службите за сигурност не са съумели да виждат протичащото се?
62-годишният Джорджеску, който водеше акцията си най-вече в обществените мрежи като YouTube и TikTok, беше критик на Европейския съюз и НАТО, който възхваляваше Путин като родолюбец и обявяваше средновековния пълководец Влад Императора (известен още като Дракула) за народен воин. Изявленията му в предишното наподобяват на лист с най-големите попадения на алт-райт Х.
Джорджеску беше песимист във връзка с имунизациите. Кампанията му се противопоставяше на разширението на правата на ЛГБТ+ и, сходно на Путин, обичаше джудото. Той е изразявал възхищението си от прогерманския водач на Румъния през Втората международна война Йон Антонеску, който е направил Холокоста, и е бил подкрепян от неолегионерски групи с корени в Желязната армия - фашистка паравоенна организация от 30-те години на предишния век.
Той обществено осъди Европейски Съюз, дефинира разположения на румънска територия противоракетен щит на Съединени американски щати като народен позор и даде обещание да приключи всякаква помощ за Украйна. Често се позоваваше на вярата си, заявявайки, че не е имал разноски за акцията, тъй като „ ние сме в ръцете на Бога “.
В един от най-успешните си видеоклипове в обществените мрежи той носеше обичайната румънска риза и яздеше галопиращ бял кон. Образът беше на човек, който въплъщава родината си - плодородната земя, планините и митологията на Трансилвания, фолклорното завещание на една горда нация. Той сподели, че няма партия, тъй като неговата партия е Румъния.
Естаблишмънтът отвръща на удара
Не след дълго румънският политически естаблишмънт стартира да отвръща на удара.
В дните след шокиращата победа на Джорджеску набъбнаха съмненията, че той се е възползвал от интервенция за интервенция, подкрепена от Русия - концепция, която президентът Йоханис насърчи, като разсекрети разследващите досиета няколко дни преди началото на втория и финален тур на гласуването.
Документите бяха провокаторски, като в тях се твърдеше, че страната е подложена на „ хибридна “ офанзива от Москва и че антизападните послания на Джорджеску са били подсилени от сходна на бот войска от 25 000 акаунта в TikTok, която в последния миг се е задействала, с цел да засилва поддръжниците му. Те също по този начин слагат под подозрение законността на финансирането на акцията му.
Междувременно демократичните румънци се стекоха, с цел да поддържат Елена Ласкони, претендент на партията „ Съюз за избавление на Румъния “, с която той трябваше да се изправи на втория тур на изборите.
Като дясноцентристка либералка, която изтъкваше своите проевропейски качества, Ласкони представляваше ясна опция, само че нямаше политическа тежест: единственият ѝ действителен опит на висок пост беше работата ѝ като кмет на дребен град на 150 км от Букурещ.
И въпреки всичко на 5 декември хиляди хора излязоха по улиците, с цел да засвидетелстват поддръжката си за „ европейската “ еднаквост на Румъния, като скандираха „ независимост “ и развяваха флагове на Европейски Съюз наред с националните ленти в синьо, жълто и алено. Те възнамеряваха да гласоподават за Ласкони на финалния тур на 8 декември.
„ Избираме сред Изтока и Запада “, сподели 54-годишната Аурелия Подереску, която присъстваше на събитието. „ За нас НАТО и Европейски Съюз значат сигурност за нашите деца и внуци. “
Много от събралите се на Университетския площад бяха младежи. Някои от тях обаче си припомниха ужаса на революцията от 1989 година, при която кървавите улични митинги и конфликтите с армията в последна сметка доведоха до свалянето на диктатора Николае Чаушеску, само че на висока цена: 1100 души изгубиха живота си.
„ Тогава бях на 18 години и чух, че хората стрелят “, споделя Подереску. „ Днес изпитвам същия боязън. Не можем да се върнем към това време. “
На идващия ден дъжд се изсипа над центъра на Букурещ и напои площада, където се бяха събрали протестиращите. Малко след обяд, когато дневната светлина към този момент се изцеждаше от небето, най-висшите съдии в Румъния произнесоха решителната си бомба.
С единомислещо решение Конституционният съд на Румъния анулира резултатите от изборите, като се базира на нередности на първия тур и изрази угриженост по отношение на финансирането на акцията.
В рамките на няколко часа държавните институции започнаха да търсят лицата, стоящи зад акцията на Джорджеску. Наемниците, които той нае за защита, бяха задържани, а в колите им беше намерено оръжие. Твърди се, че те са били на път към столицата с желание за принуждение.
Полицията нахлува в дома на основен финансов покровител на Джорджеску. Данъчните чиновници започнаха следствие на самия Джорджеску и на дребната войска от инфлуенсъри в TikTok, за които се твърди, че са получили пари, с цел да разпространяват кандидатурата му. Някои от тях към този момент са избягали от страната.
„ Корупцията е на всички места
За външните наблюдаващи, които се притесняваха, че Румъния е на път да подражава на Унгария и да избере още един симпатизант на Кремъл в стила на Виктор Орбан, анулирането на изборите беше добре пристигнал знак за разсъдък.
И въпреки всичко в Румъния първичният потрес от тази драконовска стъпка скоро отстъпи място на цинизма.
Джорджеску прикани поддръжниците си да не се „ предават “ и да запазят вярата си. „ Днес румънската страна потъпка демокрацията “, сподели той. „ На този ден корумпираната система подписа контракт с дявола. Аз имам единствено един контракт - с румънския народ и с Бога. “
Неговият противник Ласкони направи поразително сходно изказване. „ Днес е моментът, в който румънската страна потъпка демокрацията “, сподели тя. „ Бог, румънският народ, истината и законът ще спечелват и ще санкционират тези, които са отговорни за унищожаването на нашата народна власт. “
За доста елементарни румънци миналият месец беше просто следващата глава от комплицираните - и постоянно разочароващи - връзки на страната с либерализма и демокрацията.
Каквато и роля да е изиграл Кремъл или ТикТок за бързото издигане на Джорджеску, неговата известност е на първо място признак на огромно отчаяние от политическата класа.
„ Мисля, че Джорджеску е следващата марионетка на една доста неприятна част от нашата просвета сега “, сподели Мируна Параска, 26-годишна архитектка, няколко часа след оповестяването на решението на съда, до момента в който пиеше коктейл със брачна половинка си в бар в Букурещ. Но анулацията на изборите „ не е добра “, изключително за тези, които са го подкрепили.
„ По-добрият либерален метод беше да продължим с изборите “, сподели тя. „ Ние избираме нашия президент, тъй че хората имат право на избор “. „ Тъжното “ за Румъния е, че не е имало по-добри претенденти, които да бъдат препоръчани на гласоподавателите. „ Корупцията е на всички места “, сподели тя с въздишка.
„ Така наречената гражданска война "
Това чувство - че цялата политическа класа е в сянка - е постоянно срещано. То е още по-ужасяващо, тъй като е изразено не с яд, а с примирие.
Широко публикуваният цинизъм изсмуква цветовете от диалозите за политиката в Румъния: нищо не се е трансформирало и нищо няма да се промени, който и да завоюва. Дори Джорджеску, див авантюрист в очите на Запада, „ не е Хитлер “, тъй че хората би трябвало да се успокоят, съгласно Параска.
Цинизмът се корени в историята на страната.
Ако чужденците знаят нещо за модерна Румъния, то най-вероятно е, че страната въстана против комунистическия деспот Чаушеску през 1989 година в гражданска война, която постави принудителен завършек на бруталното му 20-годишно ръководство. Това беше основен миг в края на Студената война, дружно с рухването на Берлинската стена, който дефинира провалянето на комунистическата идеология.
Сега обаче доста румънци се питат дали революцията е била същинска. Периодът постоянно е именуван „ по този начин наречената гражданска война “. Партията, която пое властта от Чаушеску, Фронтът за национално избавление, включваше фигури, които преди този момент са били част от неговия режим. Първоначално те дават обещание да не се кандидатират на първите посткомунистически избори в страната, само че по-късно партията нарушава обещанието си, затваря редиците си и резервира контрола.
Последва вид на народна власт, само че изборите през 90-те години бяха подложени на критика поради корупция и подправяне на вота. Макар че провалянето на състезанието за 2024 година от страна на Джорджеску беше краен и трагичен случай, истината е, че Румъния в никакъв случай не се е радвала на златен век на посткомунистическата народна власт.
Въпреки че страната се причисли към Европейски Съюз през 2007 година, изгодите от участието в блока не са изцяло осъществени в очите на някои румънци, като политическата корупция и непросветеност не престават, а неравенството се задълбочава.
„ Разклатена “ основа
Членството в Европейски Съюз остава известно, само че упованията на хората, че то ще реши проблемите на страната, бяха прекомерно огромни и мнозина се усещат разочаровани. Европейските водачи в Брюксел и на други места знаеха, че Румъния би трябвало да извърви дълъг път, с цел да се оправи с корупцията и да наложи демократичните стандарти, които блокът чака. Но те желаеха да насърчат реформаторите в Букурещ и да предотвратят връщането на страната под въздействието на Москва.
„ Ние се заблудихме “, сподели Попеску-Замфир, която дружно със свои сътрудници през последните години сигнализира, че поддръжката за западната външна политика в Румъния е на „ разтърсена “ основа и към този момент не може да разчита на „ доста болшинство “.
Вътрешната политика също не се е трансформирала доста. Фронтът за национално избавление, който пое властта след 1989 година, даде началото на Социалдемократическата партия (СДП), която от този момент е преобладаващата политическа мощ в Румъния. Мнозина в страната означават, че точно PSD е назначила болшинството от членовете на Конституционния съд на Румъния.
Обратно в Михаил Когълничану, жителите значително не са впечатлени от политическата драма в страната си.
На основния път един магазин за авточасти е декориран за Коледа с поредност от лилави лампички, които примигват и изгасват във влажния сив следобяд. Вътре 56-годишният Флориан Емил седи на бюрото си, а 88-годишната му майка Елена Митрофар заема стол настрана.
„ Избираме сред две неприятни неща “, споделя Емил. „ Г-жа Ласкони не е президентски материал. А въпреки това, има доста несъгласия “. Майка му е по-категорична във връзка с Джорджеску. „ Той е изменник и би трябвало да бъде третиран като подобен “.
Малко по-нататък по пътя, обслужвайки клиенти в бистро, 17-годишната Космина Думитру споделя, че някои поданици се усещат „ предпазени “, живеейки в непосредствена непосредственост до базата на НАТО. Но други се тормозят, че военното скупчване може да трансформира града в цел. Тъй като Украйна е наоколо, а парчета от войната попадат на румънска земя, това е разбираемо терзание.
Когато обаче става въпрос за изборите, тя свива плещи. Обяснява, че е прекомерно млада, с цел да взе участие, само че даже и да можеше да гласоподава, не би гласувала за никого от тях. „ Те вършат нещата единствено за себе си, а не за тази страна “.
Тим Рос и Андрей Поповичю,. Преводът е на редакцията на ФрогНюз.
И въпреки всичко, когато жителите на града гласоподаваха на президентските избори предишния месец, те в голямото си болшинство гласоподаваха за Калин Джорджеску - претендентът, който по всичко проличава, че е желан от съветския президент Владимир Путин.
Победата на Джорджеску докара до рецесия на доверието в страната. Антибрюкселският ултранационалист, който е песимист на НАТО, изникна като че ли от нищото предишния месец, с цел да заеме лидерската позиция на първия тур на изборите.
След като досегашният президент Клаус Йоханис разгласява секретни файлове, в които се твърди, че вотът е бил злепоставен от евентуално подкрепена от Русия „ хибридна “ офанзива - и от огромна интервенция за въздействие на TikTok - Конституционният съд на Румъния анулира напълно изборите.
Румъния към момента не е преодоляла бързия напредък и проваляне на Джорджеску.
Политическите партии в страната се карат между тях, до момента в който се пробват да сформират съдружно държавно управление след провеждането на обособени парламентарни избори. Едва след приключването на това упражнение румънците ще схванат по кое време ще могат още веднъж да гласоподават за президент.
Политическото бъдеще на Джорджеску е също толкоз несигурно; мнозина считат, че той може да бъде лишен от правото да се кандидатира още веднъж въз основа на решението на съда за анулация.
Политическите анализатори, историците и следователите в Букурещ и Брюксел евентуално ще спорят с години за това до каква степен Кремъл или акцията за въздействие, захранвана от TikTok, са улеснили антисистемното експлоадиране на Джорджеску.
Но за доста елементарни румънци най-малко част от аргументите за неговия напредък към този момент са ясни - и то с значими последствия за други западни страни.
Отговорът, споделя Оана Попеску-Замфир - шеф на GlobalFocus Center, мозъчен концерн за външна политика и сигурност в Букурещ - е обвързван не толкоз с ненадейно открита обич към Русия или крайната десница, колкото с надълбоко отчаяние от това, което се възприема като далечна и безразлична политическа класа.
„ Хората са развили тази концепция, че всичко по този начин или другояче е манипулирано, всичко се взема решение при закрити порти и това, което виждаш и за кого гласуваш, е доста по-малко значимо “, сподели тя. „ Представата на хората е, че политическият живот и институциите са доминирани от тези мътни мрежи от ползи... Мисля, че значително тази визия е вярна. “
„ В Божиите ръце "
Възходът на Джорджеску е толкоз неочакван и непредвиден, че демократичните румънци се пробват да схванат защо се бори и от кое място идва.
Как е допустимо незнаен авантюрист - без политическа партия, без профил в главните медии и с нулева инфраструктура на акцията - да е на път да завоюва президентския пост? Честни ли бяха изборите или машинация? Как службите за сигурност не са съумели да виждат протичащото се?
62-годишният Джорджеску, който водеше акцията си най-вече в обществените мрежи като YouTube и TikTok, беше критик на Европейския съюз и НАТО, който възхваляваше Путин като родолюбец и обявяваше средновековния пълководец Влад Императора (известен още като Дракула) за народен воин. Изявленията му в предишното наподобяват на лист с най-големите попадения на алт-райт Х.
Джорджеску беше песимист във връзка с имунизациите. Кампанията му се противопоставяше на разширението на правата на ЛГБТ+ и, сходно на Путин, обичаше джудото. Той е изразявал възхищението си от прогерманския водач на Румъния през Втората международна война Йон Антонеску, който е направил Холокоста, и е бил подкрепян от неолегионерски групи с корени в Желязната армия - фашистка паравоенна организация от 30-те години на предишния век.
Той обществено осъди Европейски Съюз, дефинира разположения на румънска територия противоракетен щит на Съединени американски щати като народен позор и даде обещание да приключи всякаква помощ за Украйна. Често се позоваваше на вярата си, заявявайки, че не е имал разноски за акцията, тъй като „ ние сме в ръцете на Бога “.
В един от най-успешните си видеоклипове в обществените мрежи той носеше обичайната румънска риза и яздеше галопиращ бял кон. Образът беше на човек, който въплъщава родината си - плодородната земя, планините и митологията на Трансилвания, фолклорното завещание на една горда нация. Той сподели, че няма партия, тъй като неговата партия е Румъния.
Естаблишмънтът отвръща на удара
Не след дълго румънският политически естаблишмънт стартира да отвръща на удара.
В дните след шокиращата победа на Джорджеску набъбнаха съмненията, че той се е възползвал от интервенция за интервенция, подкрепена от Русия - концепция, която президентът Йоханис насърчи, като разсекрети разследващите досиета няколко дни преди началото на втория и финален тур на гласуването.
Документите бяха провокаторски, като в тях се твърдеше, че страната е подложена на „ хибридна “ офанзива от Москва и че антизападните послания на Джорджеску са били подсилени от сходна на бот войска от 25 000 акаунта в TikTok, която в последния миг се е задействала, с цел да засилва поддръжниците му. Те също по този начин слагат под подозрение законността на финансирането на акцията му.
Междувременно демократичните румънци се стекоха, с цел да поддържат Елена Ласкони, претендент на партията „ Съюз за избавление на Румъния “, с която той трябваше да се изправи на втория тур на изборите.
Като дясноцентристка либералка, която изтъкваше своите проевропейски качества, Ласкони представляваше ясна опция, само че нямаше политическа тежест: единственият ѝ действителен опит на висок пост беше работата ѝ като кмет на дребен град на 150 км от Букурещ.
И въпреки всичко на 5 декември хиляди хора излязоха по улиците, с цел да засвидетелстват поддръжката си за „ европейската “ еднаквост на Румъния, като скандираха „ независимост “ и развяваха флагове на Европейски Съюз наред с националните ленти в синьо, жълто и алено. Те възнамеряваха да гласоподават за Ласкони на финалния тур на 8 декември.
„ Избираме сред Изтока и Запада “, сподели 54-годишната Аурелия Подереску, която присъстваше на събитието. „ За нас НАТО и Европейски Съюз значат сигурност за нашите деца и внуци. “
Много от събралите се на Университетския площад бяха младежи. Някои от тях обаче си припомниха ужаса на революцията от 1989 година, при която кървавите улични митинги и конфликтите с армията в последна сметка доведоха до свалянето на диктатора Николае Чаушеску, само че на висока цена: 1100 души изгубиха живота си.
„ Тогава бях на 18 години и чух, че хората стрелят “, споделя Подереску. „ Днес изпитвам същия боязън. Не можем да се върнем към това време. “
На идващия ден дъжд се изсипа над центъра на Букурещ и напои площада, където се бяха събрали протестиращите. Малко след обяд, когато дневната светлина към този момент се изцеждаше от небето, най-висшите съдии в Румъния произнесоха решителната си бомба.
С единомислещо решение Конституционният съд на Румъния анулира резултатите от изборите, като се базира на нередности на първия тур и изрази угриженост по отношение на финансирането на акцията.
В рамките на няколко часа държавните институции започнаха да търсят лицата, стоящи зад акцията на Джорджеску. Наемниците, които той нае за защита, бяха задържани, а в колите им беше намерено оръжие. Твърди се, че те са били на път към столицата с желание за принуждение.
Полицията нахлува в дома на основен финансов покровител на Джорджеску. Данъчните чиновници започнаха следствие на самия Джорджеску и на дребната войска от инфлуенсъри в TikTok, за които се твърди, че са получили пари, с цел да разпространяват кандидатурата му. Някои от тях към този момент са избягали от страната.
„ Корупцията е на всички места
За външните наблюдаващи, които се притесняваха, че Румъния е на път да подражава на Унгария и да избере още един симпатизант на Кремъл в стила на Виктор Орбан, анулирането на изборите беше добре пристигнал знак за разсъдък.
И въпреки всичко в Румъния първичният потрес от тази драконовска стъпка скоро отстъпи място на цинизма.
Джорджеску прикани поддръжниците си да не се „ предават “ и да запазят вярата си. „ Днес румънската страна потъпка демокрацията “, сподели той. „ На този ден корумпираната система подписа контракт с дявола. Аз имам единствено един контракт - с румънския народ и с Бога. “
Неговият противник Ласкони направи поразително сходно изказване. „ Днес е моментът, в който румънската страна потъпка демокрацията “, сподели тя. „ Бог, румънският народ, истината и законът ще спечелват и ще санкционират тези, които са отговорни за унищожаването на нашата народна власт. “
За доста елементарни румънци миналият месец беше просто следващата глава от комплицираните - и постоянно разочароващи - връзки на страната с либерализма и демокрацията.
Каквато и роля да е изиграл Кремъл или ТикТок за бързото издигане на Джорджеску, неговата известност е на първо място признак на огромно отчаяние от политическата класа.
„ Мисля, че Джорджеску е следващата марионетка на една доста неприятна част от нашата просвета сега “, сподели Мируна Параска, 26-годишна архитектка, няколко часа след оповестяването на решението на съда, до момента в който пиеше коктейл със брачна половинка си в бар в Букурещ. Но анулацията на изборите „ не е добра “, изключително за тези, които са го подкрепили.
„ По-добрият либерален метод беше да продължим с изборите “, сподели тя. „ Ние избираме нашия президент, тъй че хората имат право на избор “. „ Тъжното “ за Румъния е, че не е имало по-добри претенденти, които да бъдат препоръчани на гласоподавателите. „ Корупцията е на всички места “, сподели тя с въздишка.
„ Така наречената гражданска война "
Това чувство - че цялата политическа класа е в сянка - е постоянно срещано. То е още по-ужасяващо, тъй като е изразено не с яд, а с примирие.
Широко публикуваният цинизъм изсмуква цветовете от диалозите за политиката в Румъния: нищо не се е трансформирало и нищо няма да се промени, който и да завоюва. Дори Джорджеску, див авантюрист в очите на Запада, „ не е Хитлер “, тъй че хората би трябвало да се успокоят, съгласно Параска.
Цинизмът се корени в историята на страната.
Ако чужденците знаят нещо за модерна Румъния, то най-вероятно е, че страната въстана против комунистическия деспот Чаушеску през 1989 година в гражданска война, която постави принудителен завършек на бруталното му 20-годишно ръководство. Това беше основен миг в края на Студената война, дружно с рухването на Берлинската стена, който дефинира провалянето на комунистическата идеология.
Сега обаче доста румънци се питат дали революцията е била същинска. Периодът постоянно е именуван „ по този начин наречената гражданска война “. Партията, която пое властта от Чаушеску, Фронтът за национално избавление, включваше фигури, които преди този момент са били част от неговия режим. Първоначално те дават обещание да не се кандидатират на първите посткомунистически избори в страната, само че по-късно партията нарушава обещанието си, затваря редиците си и резервира контрола.
Последва вид на народна власт, само че изборите през 90-те години бяха подложени на критика поради корупция и подправяне на вота. Макар че провалянето на състезанието за 2024 година от страна на Джорджеску беше краен и трагичен случай, истината е, че Румъния в никакъв случай не се е радвала на златен век на посткомунистическата народна власт.
Въпреки че страната се причисли към Европейски Съюз през 2007 година, изгодите от участието в блока не са изцяло осъществени в очите на някои румънци, като политическата корупция и непросветеност не престават, а неравенството се задълбочава.
„ Разклатена “ основа
Членството в Европейски Съюз остава известно, само че упованията на хората, че то ще реши проблемите на страната, бяха прекомерно огромни и мнозина се усещат разочаровани. Европейските водачи в Брюксел и на други места знаеха, че Румъния би трябвало да извърви дълъг път, с цел да се оправи с корупцията и да наложи демократичните стандарти, които блокът чака. Но те желаеха да насърчат реформаторите в Букурещ и да предотвратят връщането на страната под въздействието на Москва.
„ Ние се заблудихме “, сподели Попеску-Замфир, която дружно със свои сътрудници през последните години сигнализира, че поддръжката за западната външна политика в Румъния е на „ разтърсена “ основа и към този момент не може да разчита на „ доста болшинство “.
Вътрешната политика също не се е трансформирала доста. Фронтът за национално избавление, който пое властта след 1989 година, даде началото на Социалдемократическата партия (СДП), която от този момент е преобладаващата политическа мощ в Румъния. Мнозина в страната означават, че точно PSD е назначила болшинството от членовете на Конституционния съд на Румъния.
Обратно в Михаил Когълничану, жителите значително не са впечатлени от политическата драма в страната си.
На основния път един магазин за авточасти е декориран за Коледа с поредност от лилави лампички, които примигват и изгасват във влажния сив следобяд. Вътре 56-годишният Флориан Емил седи на бюрото си, а 88-годишната му майка Елена Митрофар заема стол настрана.
„ Избираме сред две неприятни неща “, споделя Емил. „ Г-жа Ласкони не е президентски материал. А въпреки това, има доста несъгласия “. Майка му е по-категорична във връзка с Джорджеску. „ Той е изменник и би трябвало да бъде третиран като подобен “.
Малко по-нататък по пътя, обслужвайки клиенти в бистро, 17-годишната Космина Думитру споделя, че някои поданици се усещат „ предпазени “, живеейки в непосредствена непосредственост до базата на НАТО. Но други се тормозят, че военното скупчване може да трансформира града в цел. Тъй като Украйна е наоколо, а парчета от войната попадат на румънска земя, това е разбираемо терзание.
Когато обаче става въпрос за изборите, тя свива плещи. Обяснява, че е прекомерно млада, с цел да взе участие, само че даже и да можеше да гласоподава, не би гласувала за никого от тях. „ Те вършат нещата единствено за себе си, а не за тази страна “.
Тим Рос и Андрей Поповичю,. Преводът е на редакцията на ФрогНюз.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ