Политологът Иван Начев за коалиционните партньори в управлението: Кризата в доверието може да се реши с общо съгласие
Тежки обвинявания насочиха към Алианс за права и свободи (АПС) от ГЕРБ-СДС, " ИТН “ и " БСП-Обединена на Левица “. Те оповестиха, че през цялото време на обединението са изнудвани за постове и за прекъсване на инспекции на техни фрагменти. От болшинството оповестиха, че от държанието на АПС зависи дали други парламентарни групи ще се възползват да го поддържат. А по-рано хората на Доган пък обявиха, че ще премислят присъединяване си в обединението. Иван Начев, изпълнителен шеф на Българското учебно заведение за политика " Димитър Паница “, приказва по тази причина дали ще се преформатира парламентарното болшинство в предаването " България, Европа и светът на фокус “ на Радио " Фокус “.
" То непрестанно се преформатира, в случай че погледнем последните назначения, като стартираме от конституционния арбитър и стигнем до така наречен регулатори. Видяхме и отпадането на няколко от претендентите на АПС, тъй че напълно обикновено е да има едно такова преформатиране, което несъмнено слага под подозрение от една страна съдружното съглашение, а въпреки това, както виждате, хвърля сянка на една друга политическа партия върху образуването на сходен жанр болшинства ", сподели Иван Начев.
Политологът показа и мнението си по въпроса - пред каква нова политическа обстановка ще бъдем изправени, ако от " Демокрация за права и свободи “-ДПС решат на техният свет във вторник да излязат от обединението.
" Ще бъдем изправени пред обстановката да се легитимира поддръжката на Движение за права и свободи " Ново начало “, тази коалиция, която следим сега или най-малко главните три партии, които са в нея и които крепят политическото ръководство и държавното управление. Т.е. към този момент напълно публично ще стане ясно, че Движение за права и свободи " Ново начало “ поддържа това държавно управление, въпреки че ние го виждаме непрестанно, в това число по реакцията на представители на изпълнителната власт, когато водачът на Движение за права и свободи " Ново начало “ им дава, по този начин да се каже, задача в политическото пространство през медиите или през конференциите, които той непрестанно дава. Все отново не трябва да забравяме, че неговото политическо държание, което познаваме доста от дълго време, не беше толкоз интензивно, а от предходната година насам, става тъкмо противоположното – ние следим непрестанно възходяща интензивност ", показа Начев.
Той разяснява по какъв начин съгласно него ще наподобява официално и технологически държавното управление.
" То и в този момент е държавно управление на малцинството от позиция на това, че въпреки всичко единствено три партии и обединения са застанали зад него, в случай че изключим ДПС-АПС. В този смисъл няма кой знае какво е огромно значение, има значение фактически какво се прави от позиция на законодателството и на законодателните начинания. Т.е. ние подготвени ли сме да създадем смяна в съществуващото законодателство и тези промени, които са толкоз нужни на нашето общество с цел да върви напред, или ще продължим да си бъдем в тази страна, която някои сътрудници в Западна Европа знаят и назовават " пленена “ страна или " пленена “ народна власт? ", добави Начев.
Изпълнителнителният шеф на Българското учебно заведение за политика " Димитър Паница “ каза и какви законодателни промени са неоходими.
" На първо място тези, които касаят усвояването на парите, които идват по линия на Европейския съюз и по Плена за възобновяване и резистентност. Както виждате там тези неща останаха на назад във времето. И несъмнено най-същественото нещо са и икономическите закони, които целят приемането на България в еврозоната, това, което ще подсигурява на нас като елементарни жители, че няма да пострадаме или тези закани, страхове, които ни се всяват от разнообразни политически водачи от разнообразни страни, няма да се осъществен.
И несъмнено на трето място, което не е маловажно, всичко, това което касае битката с корупцията и правосъдната система. Няма по какъв начин ние да твърдим, че сме една страна, която живее в народна власт и има настояща правосъдна система, когато следим всички тези проблеми, с които се сблъскваме и нещата, които се развиват. Като започнете от избора за парламентарен арбитър, къде се избира един човек, който няма никаква интернационална популярност или дори в случай че щете самопризнание, а и се стигне до куп други проблеми, в това число проблеми с българския европрокурор и дългата ръка, сенчеста ръка на хора, които са били в правосъдната система и които явно не престават да въздействат върху правосъдната система ".
Иван Начев показа своите визии по въпроса - за какво тъкмо преди вота от " Демокрация за права и свободия “-ДПС предизвестиха за евентуално овакантяване на обединението.
" Защото и от нас бяхме дали 100 дни на държавното управление. Беше напълно обикновено. Между другото вие в случай че погледнете тяхната изразителност, ще видите, че още през цялото време те бяха подкрепили държавното управление, с цел да може да се види една смяна. Тази смяна не се следи. Тя не се следи в случай че щете и в назначенията, в работата на така наречен Коалиционен съвет, не се съблюдават съществени правила, които бяха признати първоначално. И всичко това естествено води до тази реакция. Така че за мен тази реакция е напълно естествена.
Разбира се, тя се свързва от другата страна с претенции, както някои ваши сътрудници назовават " извиване на ръце “ от страна на " Демокрация за права и свободия “-ДПС. Обаче, в последна сметка, тук става въпрос за нещо по-съществено. По-същественото е точно дали се дава знак, че ние вървим в една нова политическа посока, или просто се замаскира това политическо ръководство и концепцията за непоклатимост зад една коалиция, един съдружен сътрудник ", сподели политологът.
Съгласен ли е с тезата, изпълнителният шеф на Българското учебно заведение за политика " Димитър Паница “, че никой не може да диктува на нито една партия или коалиция в Народното събрание по какъв начин да гласоподава и кого да поддържа.
" Така е, никой не може, само че в последна сметка, когато имате едно съдружно съглашение и ние сме участници в това съдружно съглашение, въпреки всичко концепцията беше хората, които се оферират, помним всички, да бъдат обсъждани и подкрепени от най-малко партиите, които са в тази коалиция и които са подписали това съдружно съглашение.
Очевидно вътре има противоречие, явно вътре има пробив във взаимоотношенията бих го нарекъл или рецесия на взаимоотношенията, и това проличава, в случай че щете и по събитието, че отпадат оферти, които са били направени от един от съдружните сътрудници, а в това време се гласоподават хора, които се свързват и политически, и от позиция на въздействие с една друга парламентарна група. Ако се върнем отново към тематиката за корупцията, ние тук не приказваме за корупция в по този начин класическото схващане – някой дал на някой нещо, а ние приказваме тук за корист с политическото въздействие.
Затова става въпрос. И от ден на ден и повече ние, като български жители и като анализатори, несъмнено и вие, като публицисти и наблюдаващи, виждате по какъв начин се злоупотребява. Включително в случай че вземете решението на Конституционния съд – то удостовери нещо, което всички ние знаехме през годините, че има корист с изборния развой и надлежно, че въздействието на една или друга политическа групировка вътре, в Народното събрание, не е действително, не е такова каквото на процедура съществува при нас, т.е. от страна на гласоподавателя ", съобщи Иван Начев.
Може ли съгласно Иван Начев да се приказва за неизясненост и недостатъчност на това съдружно съглашение. Защото в случай че в него всичко е било обяснено, документирано, съответно и ясно, може би през днешния ден нямаше да се води този диалог.
" Да, може, само че ние помним първичната поръчка, че всички диалози, ще се водят вътре, те няма да излизат обществено. Тази поръчка и схващане, беше нарушено точно от страна на един от сътрудниците, от страна на ръководителя на Коалиционния съвет и респективно от страна на ГЕРБ. Т.е. бяха изнесени на открито едни информации, след което тези информации започнаха да се обръщат точно против " Демокрация за права и свободи “. Т.е. ние няма по какъв начин да не забележим, че тук има една проведена офанзива против този така наречен " съдружен сътрудник “, сподели Начев.
Как съгласно него може да се реши една такава рецесия в доверието. Може ли да се реши в идващите дни сред съдружните сътрудници?
" Може с общо единодушие. Ако още веднъж се върнем към първичната концепция да бъде фактически подкрепено от тези 4 партии и обединения и държавното управление, то не е чак толкоз невероятно. Целият проблем е, че в действителност опозицията е нееднородна. Тя няма по какъв начин да работи дружно. И в действителност това се е употребявал от страна на ръководещата коалиция в рецензиите й към един този спомагателен по този начин да го назовем " съдружен сътрудник “. Т.е. обединението 3 + 1 тя не е 3 + 1 сега.
Виждаме тя става 3 плюс 2 в някой случай. И в този смисъл без значение кой ще бъде скритияj или явният съдружен сътрудник, това държавно управление или този модел на ръководство ще продължава да действа по същия метод. Вие видяхте, и последните назначения на зам.-министри също демонстрират, че вместо те да се разискват, да са обществено известни и така нататък, ние би трябвало да разбираме от уеб страницата на съответното министерство, че някой е бил назначен за зам.-министър, което не ми се коства обикновено в една модерна народна власт във XXI век ние да ровим по уеб страниците да разбираме тези неща в случай, че главната задача на всяко едно ръководство е да ръководи транспарантно и да носи отговорност за своите решения ", приключи Начев.
" То непрестанно се преформатира, в случай че погледнем последните назначения, като стартираме от конституционния арбитър и стигнем до така наречен регулатори. Видяхме и отпадането на няколко от претендентите на АПС, тъй че напълно обикновено е да има едно такова преформатиране, което несъмнено слага под подозрение от една страна съдружното съглашение, а въпреки това, както виждате, хвърля сянка на една друга политическа партия върху образуването на сходен жанр болшинства ", сподели Иван Начев.
Политологът показа и мнението си по въпроса - пред каква нова политическа обстановка ще бъдем изправени, ако от " Демокрация за права и свободи “-ДПС решат на техният свет във вторник да излязат от обединението.
" Ще бъдем изправени пред обстановката да се легитимира поддръжката на Движение за права и свободи " Ново начало “, тази коалиция, която следим сега или най-малко главните три партии, които са в нея и които крепят политическото ръководство и държавното управление. Т.е. към този момент напълно публично ще стане ясно, че Движение за права и свободи " Ново начало “ поддържа това държавно управление, въпреки че ние го виждаме непрестанно, в това число по реакцията на представители на изпълнителната власт, когато водачът на Движение за права и свободи " Ново начало “ им дава, по този начин да се каже, задача в политическото пространство през медиите или през конференциите, които той непрестанно дава. Все отново не трябва да забравяме, че неговото политическо държание, което познаваме доста от дълго време, не беше толкоз интензивно, а от предходната година насам, става тъкмо противоположното – ние следим непрестанно възходяща интензивност ", показа Начев.
Той разяснява по какъв начин съгласно него ще наподобява официално и технологически държавното управление.
" То и в този момент е държавно управление на малцинството от позиция на това, че въпреки всичко единствено три партии и обединения са застанали зад него, в случай че изключим ДПС-АПС. В този смисъл няма кой знае какво е огромно значение, има значение фактически какво се прави от позиция на законодателството и на законодателните начинания. Т.е. ние подготвени ли сме да създадем смяна в съществуващото законодателство и тези промени, които са толкоз нужни на нашето общество с цел да върви напред, или ще продължим да си бъдем в тази страна, която някои сътрудници в Западна Европа знаят и назовават " пленена “ страна или " пленена “ народна власт? ", добави Начев.
Изпълнителнителният шеф на Българското учебно заведение за политика " Димитър Паница “ каза и какви законодателни промени са неоходими.
" На първо място тези, които касаят усвояването на парите, които идват по линия на Европейския съюз и по Плена за възобновяване и резистентност. Както виждате там тези неща останаха на назад във времето. И несъмнено най-същественото нещо са и икономическите закони, които целят приемането на България в еврозоната, това, което ще подсигурява на нас като елементарни жители, че няма да пострадаме или тези закани, страхове, които ни се всяват от разнообразни политически водачи от разнообразни страни, няма да се осъществен.
И несъмнено на трето място, което не е маловажно, всичко, това което касае битката с корупцията и правосъдната система. Няма по какъв начин ние да твърдим, че сме една страна, която живее в народна власт и има настояща правосъдна система, когато следим всички тези проблеми, с които се сблъскваме и нещата, които се развиват. Като започнете от избора за парламентарен арбитър, къде се избира един човек, който няма никаква интернационална популярност или дори в случай че щете самопризнание, а и се стигне до куп други проблеми, в това число проблеми с българския европрокурор и дългата ръка, сенчеста ръка на хора, които са били в правосъдната система и които явно не престават да въздействат върху правосъдната система ".
Иван Начев показа своите визии по въпроса - за какво тъкмо преди вота от " Демокрация за права и свободия “-ДПС предизвестиха за евентуално овакантяване на обединението.
" Защото и от нас бяхме дали 100 дни на държавното управление. Беше напълно обикновено. Между другото вие в случай че погледнете тяхната изразителност, ще видите, че още през цялото време те бяха подкрепили държавното управление, с цел да може да се види една смяна. Тази смяна не се следи. Тя не се следи в случай че щете и в назначенията, в работата на така наречен Коалиционен съвет, не се съблюдават съществени правила, които бяха признати първоначално. И всичко това естествено води до тази реакция. Така че за мен тази реакция е напълно естествена.
Разбира се, тя се свързва от другата страна с претенции, както някои ваши сътрудници назовават " извиване на ръце “ от страна на " Демокрация за права и свободия “-ДПС. Обаче, в последна сметка, тук става въпрос за нещо по-съществено. По-същественото е точно дали се дава знак, че ние вървим в една нова политическа посока, или просто се замаскира това политическо ръководство и концепцията за непоклатимост зад една коалиция, един съдружен сътрудник ", сподели политологът.
Съгласен ли е с тезата, изпълнителният шеф на Българското учебно заведение за политика " Димитър Паница “, че никой не може да диктува на нито една партия или коалиция в Народното събрание по какъв начин да гласоподава и кого да поддържа.
" Така е, никой не може, само че в последна сметка, когато имате едно съдружно съглашение и ние сме участници в това съдружно съглашение, въпреки всичко концепцията беше хората, които се оферират, помним всички, да бъдат обсъждани и подкрепени от най-малко партиите, които са в тази коалиция и които са подписали това съдружно съглашение.
Очевидно вътре има противоречие, явно вътре има пробив във взаимоотношенията бих го нарекъл или рецесия на взаимоотношенията, и това проличава, в случай че щете и по събитието, че отпадат оферти, които са били направени от един от съдружните сътрудници, а в това време се гласоподават хора, които се свързват и политически, и от позиция на въздействие с една друга парламентарна група. Ако се върнем отново към тематиката за корупцията, ние тук не приказваме за корупция в по този начин класическото схващане – някой дал на някой нещо, а ние приказваме тук за корист с политическото въздействие.
Затова става въпрос. И от ден на ден и повече ние, като български жители и като анализатори, несъмнено и вие, като публицисти и наблюдаващи, виждате по какъв начин се злоупотребява. Включително в случай че вземете решението на Конституционния съд – то удостовери нещо, което всички ние знаехме през годините, че има корист с изборния развой и надлежно, че въздействието на една или друга политическа групировка вътре, в Народното събрание, не е действително, не е такова каквото на процедура съществува при нас, т.е. от страна на гласоподавателя ", съобщи Иван Начев.
Може ли съгласно Иван Начев да се приказва за неизясненост и недостатъчност на това съдружно съглашение. Защото в случай че в него всичко е било обяснено, документирано, съответно и ясно, може би през днешния ден нямаше да се води този диалог.
" Да, може, само че ние помним първичната поръчка, че всички диалози, ще се водят вътре, те няма да излизат обществено. Тази поръчка и схващане, беше нарушено точно от страна на един от сътрудниците, от страна на ръководителя на Коалиционния съвет и респективно от страна на ГЕРБ. Т.е. бяха изнесени на открито едни информации, след което тези информации започнаха да се обръщат точно против " Демокрация за права и свободи “. Т.е. ние няма по какъв начин да не забележим, че тук има една проведена офанзива против този така наречен " съдружен сътрудник “, сподели Начев.
Как съгласно него може да се реши една такава рецесия в доверието. Може ли да се реши в идващите дни сред съдружните сътрудници?
" Може с общо единодушие. Ако още веднъж се върнем към първичната концепция да бъде фактически подкрепено от тези 4 партии и обединения и държавното управление, то не е чак толкоз невероятно. Целият проблем е, че в действителност опозицията е нееднородна. Тя няма по какъв начин да работи дружно. И в действителност това се е употребявал от страна на ръководещата коалиция в рецензиите й към един този спомагателен по този начин да го назовем " съдружен сътрудник “. Т.е. обединението 3 + 1 тя не е 3 + 1 сега.
Виждаме тя става 3 плюс 2 в някой случай. И в този смисъл без значение кой ще бъде скритияj или явният съдружен сътрудник, това държавно управление или този модел на ръководство ще продължава да действа по същия метод. Вие видяхте, и последните назначения на зам.-министри също демонстрират, че вместо те да се разискват, да са обществено известни и така нататък, ние би трябвало да разбираме от уеб страницата на съответното министерство, че някой е бил назначен за зам.-министър, което не ми се коства обикновено в една модерна народна власт във XXI век ние да ровим по уеб страниците да разбираме тези неща в случай, че главната задача на всяко едно ръководство е да ръководи транспарантно и да носи отговорност за своите решения ", приключи Начев.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ




