Технологията би могла да бъде решаваща стъпка към по-широко използване

...
Технологията би могла да бъде решаваща стъпка към по-широко използване
Коментари Харесай

Учени създадоха свръхтънки силициеви слънчеви панели за авиацията, космоса и носимата електроника

Технологията би могла да бъде решаваща стъпка към по-широко потребление в галактическата промишленост, безпилотните самолети и носимите интелигентни устройства...

Емил Василев 15:41 | 11.02.2024 0 Сподели

Най-четени

IT НовиниЕмил Василев - 9:00 | 09.02.2024

В Китай е основано първото в света микровълново оръжие, задвижвано от мотори на Стърлинг

IT НовиниДаниел Десподов - 12:38 | 08.02.2024

Вече няма потребност от ИТ експерти? Технологичните компании организират всеобщи „ чистки “ на IT личния състав

IT НовиниДаниел Десподов - 10:14 | 03.02.2024

Дете от различен свят. Китай основава първото в света дете с изкуствен интелект, което демонстрира човешки страсти

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Съвременните силициеви слънчеви панели не са гъвкави в дословния смисъл на думата. Те са относително дебели и заради това са тежки, което не разрешава потреблението им в авиацията и по-широко в носимата електроника. За приложения в космоса това също е значимо, защото извеждането на всеки кг в орбита коства голяма сума пари. Учени от Китай и Австралия обаче може вечно да трансформират това.

С намаляването на индустриалните разноски и на разноските за произвеждане на електрическа енергия слънчевите панели намират по-широко приложение в наземните слънчеви паркове и в разпределените фотоволтаични системи.

Те са основали свръхтънки и гъвкави панели от познатия ни силиций.

Държавното китайско издание Science and Technology Daily неотдавна цитира професора от Университета за просвета и технологии в Дзянсу (JUST) Ли Ян, който споделя, че кристалните силициеви слънчеви кафези, които се създават от силициеви пластини са и остават най-зрялото и необятно употребявано решение за произвеждане на електрическа сила, „ само че са изправени пред две огромни софтуерни спънки “.

Един от минусите на сегашните силициеви фотопанели е, че успеваемостта на превръщане на силата на силициевите кафези с огромна повърхност остава лимитирана на 26%. Другото затруднение е дебелината на клетката. Тя нормално варира сред 150 и 180 µm. Това затруднява потреблението им в области, изискващи по-гъвкав и лек материал за инсталиране върху извити покриви, спътници и галактически станции.

Ръководеният от професор Ли екип от учени от JUST, университета Къртин в Австралия и LONGi Green Energy Technology разгласява публикация в списание Nature. В нея оповестява за основаването на фотопанел с дебелина 50 µm, направен от бистър силиций. Това е по-тънко от лист елементарна хартия за писане с размер А4. Този фотопанел не може да бъде прегънат на половина като лист хартия. Но може да бъде огънат с задоволителна степен на кривина, без да се счупи.

Важно е да се означи, че успеваемостта на свръхтънкия фотопанел надвишава 26%.

Учените основават още няколко фотоволтаични панели с дебелини от 55 до 130 µm, като при всички тях успеваемостта надвишава 26%. Професор Ли съобщи, че екипът му работи върху по-гъвкави и ефикасни кристални силициеви слънчеви панели, които един ден биха могли да бъдат толкоз лесни за потребление, колкото и ролките с фолио.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР