Спирането на руския газ през Украйна засяга страшно държави в Източна Европа! Къде е спасението им?
Спирането на съветския газ през Украйна е реалност. Доминирането на Русия на енергийния пазар на Европейски Съюз завършва, само че това евентуално ще докара до енергийна рецесия в няколко страни от Европейски Съюз.
Потокът на съветския газ към няколко европейски страни беше спрян на Нова година, откакто Украйна отхвърли да предоговори съглашението за пренос в изискванията на война с Москва. Нежеланието на Украйна да възобнови петгодишното съглашение за пренос има за цел да лиши Русия от доходи, които тя може да употребява за финансиране на войната си, само че този ход евентуално ще докара до енергийна рецесия в Източна Европа, а Приднестровието – отделилият се молдовски район – ще спре доставките на топлинна сила и топла вода за семействата.
„ С това се поставя финален завършек на тогавашното владичество на Русия на енергийния пазар на Европейски Съюз “, съобщи Джона Хъл от Al Jazeera, кореспондент от украинската столица Киев.
Преди нахлуването в Украйна през 2022 година Русия доставяше към 35 % от европейския експорт на природен газ по тръбопроводи. Със прекъсването на най-стария съветски газов маршрут към Европа, работещ повече от 40 години, делът на Русия понижа до по-малко от 10 %.
Друг газопровод, минаващ през Турция, към момента доставя газ на страни като Унгария.
И по този начин, по какъв начин ще се отрази затварянето на кранчетата в разгара на зимния сезон на страните, изключително в Източна Европа, и какво може да се случи по-нататък?
Защо е спрян потокът на съветски газ за Европа през Украйна?
Руският енергиен колос „ Газпром “ заяви в сряда, че доставките на газ за Европа са спрени в 8:00 ч. локално време (05:00 ч. по Гринуич), откакто украинската държавна петролна и газова компания „ Нафтогаз “ е отказала да възобнови последната си петгодишна директна договорка.
В сряда министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко съобщи в изказване: „ Спряхме преноса на съветски газ. Това е историческо събитие. Русия губи пазарите си и ще претърпи финансови загуби. Европа към този момент взе решение да се откаже от съветския газ. “
Последният контракт беше подписан за първи път през 2020 година, по силата на който Украйна получаваше такси за транспорт. Но украинският президент Володимир Зеленски предизвести, че Киев няма да възобнови съглашението за пренос на фона на продължаващата война.
Колко газ изнася Русия за Европа?
Много европейски страни започнаха да понижават зависимостта си от съветския газ след нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 година
В своя пик делът на Москва във вноса на газ в Европа възлизаше на 35%, само че е понижен до към 8%. Към 1 декември Европейският съюз получаваше по-малко от 14 милиарда куб. м газ от Русия през Украйна, което е по-малко от 65 милиарда куб. м годишно, когато договорът стартира да работи през 2020 година
Газът се изпраща по газопровода от руската ера Уренгой-Помари-Ужгород от Сибир през Суджа – град в съветската Курска област, който в този момент е под контрола на украинските военни. Газът се придвижва през Украйна в Словакия. Там газопроводът се разделя на разклонения, които водят доставките до Чешката република и Австрия.
Украинските медии цитираха Серхий Макохон, някогашен началник на украинския оператор на ГТС, който пресметна, че Русия печели доста повече пари от директното съглашение, в сравнение с Украйна. Макохон пресметна, че Русия печели 5 милиарда $ годишно – число, обявено и от организация Ройтерс. От друга страна, Украйна е получавала годишно 800 млн. $, „ само че по-голямата част от тези пари се изразходват за самия пренос. В хазната на Украйна постъпват 100-200 млн. $ под формата на налози и дивиденти “, цитира Макохон „ Украинская истина “. По оценка на Блумбърг приходите на Русия от договорката са още по-големи – 6,5 милиарда $ годишно.
Ще има ли дефицит на електрическа енергия? Кой ще бъде обиден от това?
Австрия, Словакия и Молдова разчитаха на директния маршрут за своите енергийни доставки. Австрия получаваше по-голямата част от своя газ от Русия през Украйна, до момента в който Словакия получаваше към 3 милиарда куб. м годишно по този маршрут, което представляваше почти две трети от нейното търсене. Австрийският енергиен регулатор E-Control съобщи, че е квалифициран за смяна на доставките и не би трябвало да има спирания.
Словашкият министър-председател Роберт Фицо съобщи в сряда, че прекъсването на доставките ще коства на източноевропейската страна стотици милиони долари доходи от пренос и по-висока такса за импорт на различен газ. Фицо твърди, че това ще докара до повишение на цените на газа в цяла Европа. Словашкото министерство на стопанската система съобщи, че страната ще би трябвало да поеме разноски на стойност 177 млн. евро (184 млн. долара) за приемане на газ по различни направления.
Вероятно най-уязвима е Молдова.
От 2022 година насам Русия изпраща годишно към 2 милиарда куб. м газ през Украйна до проруския сепаратистки район Приднестровие в Молдова. След това Приднестровието, което граничи с Украйна, ще продава електрическа енергия, създадена благодарение на съветски газ, на следените от държавното управление елементи на Молдова. Молдова към този момент разгласи изключително състояние поради идния дефицит на газ. Президентът на Молдова Мая Санду упрекна „ Газпром “, че не е обмислил различен маршрут, и съобщи, че тази зима в Молдова ще бъде „ сурова “ без съветски газ.
Въпреки това молдовският министър-председател Дорин Речан съобщи, че Молдова разполага с диверсифицирани източници на газови доставки. В сряда Приднестровието, където живеят 450 000 души, прекъсна доставките на отопление и топла вода за семействата. Самата Украйна не употребява съветски директен газ, съгласно Европейската комисия, която добави, че блокът се е подготвил за спирането.
Напълно ли е спрян потокът на съветски газ към Европа?
Тръбопроводът, преминаващ през Украйна, беше един от последните функциониращи направления, употребявани за експорт на съветски газ. Други газопроводи бяха затворени след войната в Украйна през 2022 година, в това число газопроводът „ Ямал-Европа “ през Беларус и газопроводът „ Северен поток “ по дъното на Балтийско море, по който се изпращаше газ за Германия. Русия към момента употребява газопровода „ Турски поток “ по дъното на Черно море за експорт на газ. Тръбопроводът има две линии, едната зарежда вътрешния пазар в Турция, а другата доставя централноевропейски клиенти, в това число Унгария и Сърбия. Въпреки това TurkStream има стеснен годишен потенциал, възлизащ на 31,5 милиарда куб. м за двете линии дружно.
Какви са различните благоприятни условия за Европа?
Европа се пробва да понижи зависимостта си от съветския газ, като купува полутечен природен газ (LNG) от Катар и Съединени американски щати, наред с доставките на газ по тръбопроводи от Норвегия.
„ Европейската газова инфраструктура е задоволително гъвкава, с цел да обезпечи газ с неруски генезис за Централна и Източна Европа по различни направления. От 2022 година тя е подсилена със обилни нови мощности за импорт на полутечен природен газ “, съобщи Анна-Кайса Итконен, представител на Европейската комисия.
Големият снабдител на сила в Словакия SPP съобщи в изказване от сряда, че е квалифициран за прехода и ще доставя клиентите си по различни направления, главно от Германия, а също и от Унгария. Според австрийския енергиен регулатор E-Control Словакия би могла да получава газ от Унгария, почти една трета от Австрия, а останалите доставки – от Чешката република и Полша. Чешката република също съобщи, че може да даде на Словакия потенциал за пренос и предпазване на газ. Във вторник молдовската енергийна компания Energocom разгласява изказване, в което се споделя, че Молдова може да задоволи 38% от енергийните си потребности посредством локален рандеман, в това число 10% от възобновима сила. Energocom добави, че Приднестровието ще внася останалите 62% от прилежаща Румъния.
Източник – Al Jazeera/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News