Технологичните гиганти ще са първите инвеститори в Интернет на нещата.

...
Технологичните гиганти ще са първите инвеститори в Интернет на нещата.
Коментари Харесай

Компаниите ще увеличават инвестициите в Интернет на нещата до 250 млрд. евро

Технологичните колоси ще са първите вложители в Интернет на нещата.

Интернет на нещата е идея за създаване на взаимовръзка сред физически устройства, транспортни средства, здания и други предмети, наричани още " свързани устройства " или интелигентни устройства. Вградени електронни детайли като програмен продукт, датчици, механизми и мрежова връзка ще разрешават събиране и обменяне на данни за разбор на активността на обектите. Още по тематиката
Управляващият шеф на " Байер България " Габор Равицки пред " Капитал "

Нов борсов сегмент ще даде опция на вложителите в България да търгуват непознати акции при по-ниски разноски

Според Леонард до 20 години ще работим по-малко, ще използваме по-малко и ще се учим да учим през целия си живот

ЖП-превозвачът продава билетите си по архаични начини. Досега е имало три плана за електронно билетоиздаване, само че нито един от тях не е въведен, като и последният на " Информационно обслужване " се бави.

Японският колос отписа активи за милиарди и ще се раздели с най-хитовия си бизнес, с цел да оцелее

Джим Хагеман Снабе оглавява бордовете на Siemens и Maersk
До 2020 година разноските на фирмите за разработки по Интернет на нещата ще доближат 250 милиарда евро годишно, чака Boston Consulting Group (BCG). Според анализаторската компания близо половината от тези разноски ще са дело на индустриалния бранш, транспортния бизнес и комуналните услуги, които ще извлекат най-голяма изгода от внедряването на достиженията на Интернет на нещата, написа Financial Times.

Реалното проявяване

Ключова връзка сред градовете Вашингтон, Ню Йорк и Бостън, североизточният транспортен кулоар на американската железопътна компания Amtrak, е най-натовареният й маршрут. Благодарение на това продължителните закъснения на един от всеки пет влака са се трансформирали в източник на необятно публично неодобрение, което даже и без поддръжката на статистиката всеки консуматор на транспортни услуги осъзнава.

Транспортната промишленост обаче се развива в позитивна посока. През 2016 година броят на закъснелите влакове в този кулоар е намалял с 33% по отношение на този през 2015 година, което значително се дължи на внедряването на достижения на Интернет на нещата в бранша.

Анализирайки данните от близо 900 датчика на Siemens, ситуирани във всеки един от локомотивите, техниците на Amtrak могат по-лесно да се оправят с техническите проблеми на транспортните средства, в някои случаи даже преди те да са зародили. Отчетената от сензорите информация се приема посредством безжична връзка от профилирани центрове, където техници диагностицират казуса и изготвят различни решения за справяне с него.

Въпреки че потребителите са директно наранени от нововъведенията в транспортния бранш, комплицираните регулаторни механизми постоянно са неразбираеми за елементарния пасажер, който не съумява да оцени изцяло тяхната значителност. Тази наклонност е налице и в останалите браншове на стопанската система, наранени от Интернет на нещата.

Потенциалните благоприятни условия, които непрекъснато развиващият се пазар на цифрови услуги основава, са безкрайни. Вследствие на възходящите вложения в бранша броят на обвързваните устройства през 2016 година доближава 3.1 милиарда в стопанската система. От Boston Consulting Group чакат този брой да се усили повече от два пъти до 2020 година, достигайки 7.1 милиарда Множество компании подхващат вложения в областта на Интернет на нещата, разработвайки лични онлайн платформи, посредством които да оферират услугите си на пазара.

Инициативата е на колосите

От началото на 2007 година до момента придобиванията в региона на софтуерните компании, осъществени от немския конгломерат Siemens, възлизат на 15 милиарда $, а развиването на компанията в софтуерно отношение е дело на над 21 хиляди софтуерни инженери.

Приблизително същият брой програмисти, от които 4 хиляди профилирани в областта на Интернет на нещата, създават и технологии за другата огромна немска компания - Bosch.

И американската General Electric, за която работят близо 14 хиляди програмисти, ще влага в Интернет на нещата. Корпорацията счита да усили програмистите си с 6000, които ще работят най-вече в областта на техническата поддръжка и цифровите услуги.

Опасенията

В случая на Amtrak блестящото бъдеще на компанията наподобява все по-постижимо, само че в редица други браншове пораждат съществени компликации за внедряването на достиженията в развиването на Интернет на нещата. Много мениджъри са обезпокоени, че това ще изисква радикални промени в организационната конструкция на фирмите им, което ще бъде времеемко и капиталоемко.

Редица производители също подхождат скептично към достиженията на Интернет на нещата. Компании, опериращи с машини и артикули, които носят съществени опасности за човешкия живот, не желаят да слагат такава сериозна отговорност в ръцете на външни хора, даже и на анализатори. Споделянето на отговорност сред другите компании ще съставлява и нова тематика за полемика за публичното право.

Потенциалните консуматори на услугите на Интернет на нещата също са изключително внимателни в оценката си за цифровата взаимовръзка. Причината са опасенията от приключване на данни, която безусловно съпътства дигитализацията на другите промишлености. Информация за характерните особености на индустриалните способи и продуктови разработки е застрашена от хакерски офанзиви.

Акцентът пада върху сигурността

Благодарение обаче на тези опасения акцентът в развиването на Интернет на нещата пада върху основаването на нови благоприятни условия за предотвратяване на персоналните данни посредством разработки в региона на софтуерите за сигурност. Това основава безкрайни благоприятни условия за развиването на напълно нов бизнес бранш и още вложения в региона на софтуерното инженерство.

Интернет на нещата придобива все по-голяма известност, дотолкоз, че от BCG чакат фирмите, които отхвърлят да влагат в него, да са съвсем на изгубване в околните 20 години. Технологичните колоси са първите, които могат да си разрешат тази самодейност.

Въпреки че концепцията за основаването на Интернет на нещата поражда извънредно доста въпросителни, реализирането й би основало напълно нова бизнес екосистема и голям брой благоприятни условия за вложения.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР