Все повече развитието на технологиите отчуждава хората един от друг

...
</TD
>Все повече развитието на технологиите отчуждава хората един от друг
Коментари Харесай

Известен фотограф от Пловдив с експеримент без интернет, камера и социални мрежи за месец

Все повече развиването на технологиите отчуждава хората един от различен и лишава от живото другарство. Без интернет, камера и обществени мрежи в джоба си за месец е опит, който цели да покаже преимуществата или минусите на аналоговия свят. Това сподели в предаването " Денят на фокус “ на Радио " Фокус “ фотографът Александър Богдан Томпсън.

Фотографът мощно се интересува от развиване на технологиите от 90-те години до в този момент. Интересът му довежда и до издаването на първото списание в България за мобилна връзка. 

" Аз съм бил много завързан към този вид връзка и метод на живот, “ изяснява той. Наблюдавайки мощната взаимозависимост на хората от интернет, съвсем денонощното превозване на времето си в онлайн медиите, както и отчуждаването сред хората, у него ражда концепцията да направи опит и да се откаже от цифровия свят за месец, с цел да наблюдава по какъв начин ще отрази това на живота му.

Започва този опит на 1 юни, в Деня на детето, с желанието да насочи вниманието към децата и младежите и тяхното свръхползване на обществените медии. 

" Просто целият им живот се намира вътре в този телефон и там има към този момент едни странични резултати, които водят до зависимости. Това е феноменът на логаритъма на обществените медии, който по този начин е програмиран, че непрекъснато да задържа вниманието ни, и допаминът, хормонът на щастието, който се отделя при облекчаване на любознанието ни да забележим кой и за какво ни е писал в обществените медии. Така телефонът се трансформира в опиат. “

По думите му едно от преимуществата на аналоговия телефон е в това, че внезапно стопира непрекъснатия поток от известия и уведомления, което основава доста по-малко стрес и дава опция човек да се концентрира върху работата си или върху околния свят. Друго преимущество е, че човек намира повече време за себе си и за значимите неща за него, като семейство и другари.

" В първите дни на моя опит усетих две неща: усетих първо едно освобождение – разхождах се из центъра някак си олекотен, като че ли се разхождам върху облаците. Гледам нагоре, виждам неща, започвам да мисля неща, които преди не съм си мислил, следя хората, следя всичко, което е към мен, тъй като никой не ми отвлича вниманието, “ споделя той.

Но съгласно фотографа неналичието на смарт телефон има и своите дефекти, като невъзможността за онлайн банкиране, което е значимо в актуалния свят, както и опцията за прилагане на камера и бързото шерване на разнообразни моменти от живота ни с околните ни хора.

След края на опита Александър Богдан Томпсън се отхвърля от множеството приложения в " умния “ си телефон, които отвличат вниманието му, като оставя нещата, които фактически са значими за работата му, като чатовете, посредством които комуникира, приложението за времето, също значимо за работата му на фотограф, и другото, което признава, че му е липсвало малко, това е Гугъл Maps, защото пътува доста и приложението улеснява доста намирането на разнообразни дестинации.

Относно технологиите и децата фотографът е безапелационен, че родителите би трябвало да проявят здрав разсъдък по отношение на използването на тези технологии, като за него това би трябвало да е уравновесено и " ние би трябвало да въведем децата гладко и постепенно в този свят на интернета, тъй като там се крият и доста рискове “.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР