САЩ започнаха възраждане на националното производство на чипове: Intel ще получи 8,5 млрд. долара под формата на субсидии и огромни стимули
Тази седмица стана ясно, че държавното управление на Съединени американски щати залага доста на Intel Corporation, с цел да създава 20% от актуалните чипове в света. При това до 2030 година Според предварителното съглашение Intel ще получи 8,5 милиарда $ под формата на директни невъзвръщаеми дотации. Още 11 милиарда $ под формата на облекчени заеми и 25% данъчно облекчение за вложенията в размер до 100 милиарда $.
Както се акцентира в взаимното изказване на представителите на Министерството на търговията на Съединени американски щати и Intel, съглашението е авансово. Сега следва организацията да завърши изискванията за поддръжка на компанията при реализирането на капиталови планове в полупроводниковата промишленост на страната. Главният изпълнителен шеф на Intel Патрик Гелсинджър призна, че компанията е разчитала почти на такива ограничения за поддръжка, каквито е получила. Но акцентира, че за цялостното възкръсване на националната полупроводникова промишленост на Съединени американски щати може да е нужен втори „ Закон за чиповете “ (Chip Act).
Освен това, във връзка с договорите за защита с Intel, беше казано, че дотациите, отпускани от Министерството на търговията на Съединени американски щати, покриват единствено разноските на компанията в комерсиалния бранш, без да се взема поради финансирането на поръчките в региона на защитата. В момента се водят договаряния със профилирани клиенти, само че ръководителят на Intel по обясними аргументи не е подготвен да разкрие тяхната специфичност.