Тази нощ е тайнствена. Тази нощ е свята. Предвечният Бог

...
Тази нощ е тайнствена. Тази нощ е свята. Предвечният Бог
Коментари Харесай

Днес е Бъдни вечер

Тази нощ е тайнствена. Тази нощ е свята. Предвечният Бог слиза от небесата, с цел да се сбъдне великата загадка на Боговъплъщението. Този ден се назовава " Бъдни вечер ", тъй като молитвено се пожелава всичко най-хубаво за в бъдеще (бъднини). 
Не единствено богоизбраният народ - античният Израил, само че и античният гръко-римски свят имат от епохи предчувствието за идването от небесата на Месия като централно събитие в живота на човечеството. Цицерон (106-43 година пр.Хр.) се базира на прастаро поверие, съгласно което ще се яви небесен Избавител, Който ще избави целия човешки жанр.

В свое стихотворение Хораций (65-8 година пр.Хр.) разсъждава: " Кой е в положение да ни помири с Небето? Никой смъртен, даже и най-праведният. Само Бог може да реализира това велико дело. Нека слезе Той от небесните небеса, като вижда нашите бедствия ".
Най-поразително е обаче свидетелството на Вергилий (70-10 година пр.Хр.). Чрез Кумейската Сивила - загадъчна антична врачка и прорицателка - той прави предсказанието:
" Ще се роди тайнствено Дете, Син на Божеството, посредством Което ще се възобнови всичко основано. То ще убие змията-звяр, ще отстрани прегрешението и ще въдвори мир в цялата земя... "

Античният свят е бил обзет от дълбока рецесия. (Впрочем в доста връзки тя прилича духовните търсения и на нашето съвремие - историческите паралели обрисуват сходството.) Това е била цивилизация, която е почнала да изяжда самата себе си. Тя е сложила материалното над духовното. Това е бил свят, разтърсван от слепи пристрастености - свят на измама и излъгани тълпи, на разпътство, на ненавист и безсърдечност. В него обаче е бил надълбоко притихнал копнежът по истинния Бог...
И в тази безнадеждна реалност - през оная Велика нощ на Ориента - идва Божествената Любов. Идва безшумно и незабележимо. В умерено великолепие и церемониалност. Не с грозната мощност на оръжието, не с бързопреходния искра на политическата власт и не с проникновението на рационалното знание. Вечният Живот навлиза в тленността на нашия свят. Висшата действителност обновява в потока на относителното безусловните полезности на човешкия живот. Хвърлен е мост, който съединява Бога с индивида, висшето с нисшето.
Във тип на почтен Младенец, роден от Девица в пещерата край Витлеем, Бог идва на земята, повит и положен в ясли, с цел да се сбъдне предсказаното от старозаветните пророци.
Бог се явява в плът като най-обикновен Син Човечески. А Неговото обучение, най-кратко изразено, е: " Обичайте се, хора! Това е единственият път на вашето избавление! "
Дълбокият прелом би трябвало да стане вътре в самите нас - да ни изтръгне от стихията на зверските инстинкти, да ни преобрази със силата на любовта и човечността, с добротата и душевната естетика.
" Ако Иисус се роди 100 пъти във Витлеем и нито един път в самия тебе, в твоето сърце, безрезултатен е твоят живот " - възкликва мистикът стихотворец Ангелус Силезиус (1624-1677).
А църковният отец и мъдрец св. Ефрем Сириец (IV в.) с проникновението на източен влъхва написа:
" Днешният ден е ден на избавление. Той ни учи на мъдрост. Днешната нощ носи мир и тишина на вселената. Тази нощ принадлежи на Кроткия. Нека всеки да превъзмогне своята гняв и грубост.
Тя (днешната нощ) принадлежи на Смирения. Нека всеки да обуздае гордостта си и да смири високомерието си. Днес е възсиял денят на милостта. Нека никой не преследва другия с възмездие за нанесената му засегнатост.
Настъпил е денят на насладата. Нека никой да не предизвиква тъга и тъга.
Това е ден на благоволението. В него няма място за жестокосърдечност. Това е ден, слънчев и явен. Нека всеки обуздае гнева, нарушаващ мира и хармонията.
Това е денят, в който Бог е слязъл измежду грешниците. Нека се засрами праведникът, който лицемерно се гордее пред грешника...
Днес Самото Божество се е вселило в човешката природа, с цел да се устреми и тя към всичко свято ".
 
 
 
 
23 Дек 2022273923 Дек 2022100723 Дек 202235023 Дек 202291423 Дек 2022124023 Дек 2022329КоментариРуди24 Дек 2015 15:26ч.
Хубави празници на всички вярващи и невярващи в Христа, българи по света! Но денят не се назовава вечер(Бъдни) заради посочената причина. Празникът е доста по-стар от християнството и както и в ред други случаи, новите(някога) църковни празнувания са били пришити към одеждите на античните тържества. За интересуващите се - вж. Иван Добрев ( " Произход и значение на праславянското консонантно и дифтонгично склонение " 1982).
Напиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати Напиши коментарИмеEmailКоментарИзпрати ЧетениКоментирани14 Дек 202280509 Дек 2022116017 Дек 2022110217 Дек 2022349
Ние и нашите сътрудници използваме технологии като за персонализиране на наличието и рекламите, които виждате, както и с цел да проучваме трафика на уеб страницата. Изберете “Приемам ”, с цел да приемете потреблението на тези технологии. За повече информация, апелирам запознайте се с обновените и на Гласове.ком ЕООД
Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР