Тъй като хутите продължават атаката си срещу търговското корабоплаване в

...
Тъй като хутите продължават атаката си срещу търговското корабоплаване в
Коментари Харесай

Кризата в Червено море поставя на изпитание глобалните амбиции на Китай

Тъй като хутите не престават офанзивата си против комерсиалното мореплаване в Червено море, задълбочаващата се рецесия слага ново тестване пред мощно рекламираните упоритости на Китай да стане нов мощен медиатор в Близкия изток.Атаките против един от най-важните морски направления в света прекатурнаха международната търговия и подхраниха страховете от по-широк районен спор съвсем четири месеца след войната Израел-Хамас.Досега общественият отговор на Китай на рецесията в Червено море беше стеснен до апели за преустановяване на офанзивите против цивилни кораби и завоалирани рецензии към водените от Съединени американски щати военни интервенции против хутите, което съгласно анализаторите е много по-малко от световните желания на Пекин.

„ Предпазливият или неуверен отговор на Китай хвърля тежка сянка върху упоритостите му да бъде виновна международна мощ “, сподели Мордехай Хазиза, старши учител в Академичния лицей Ашкелон в Израел, който специализира в връзките на Китай с Близкия изток.След като Пекин не демонстрира вкус да се намеси директно в рецесията, Съединените щати се пробваха да подбуден Китай да окаже напън върху Иран, който образова, финансира и оборудва хутите, с цел да бъдат овладени офанзивите.

Залозите са високи за Китай, която е най-голямата комерсиална нация в света. По-голямата част от китайския експорт за Европа се транспортира през Червено море, до момента в който десетки милиони тонове петрол и минерали минават директно по водния път, с цел да доближат до китайските пристанища.

Това също по този начин съставлява дипломатическо предизвикателство за китайския водач Си Дзинпин, който през последните години даде обещание да „ способства с китайската мъдрост за поощряване на мира и спокойствието в Близкия изток “ като част от самодейността си да предложи опция на водения от Запада ред за сигурност.

Отговорът на Китай

Бунтовниците хути в Йемен започнаха да стрелят с ракети и дронове по кораби в Червено море в средата на ноември като акт на взаимност с палестинците. Но доста кораби, които нямат връзка с Израел, също станаха цели.В продължение на седмици публичният отговор на Пекин беше доста приглушен. Китай не осъди хутите, нито пък отговори със свои военни кораби на сигналите за помощ от околните плавателни съдове, които бяха атакувани. Освен това, Пекинотхвърли ръководената от Съединени американски щати многонационална коалиция за отбрана на кораби, преминаващи през Червено море, макар че Военноморските сили на Народноосвободителната войска имат оперативна група за битка с пиратството, плаваща в Аденския залив, и опорна база в близкия Джибути.Съвсем неотдавна, когато Съединени американски щати и Англия започнаха военни удари против цели на хутите в Йемен, Пекин стана по-гласов в изразяването на угриженост по отношение на напрежението ипризова за преустановяване на офанзивите против цивилни кораби, а останалите страни да не наливали масло в огън.

Китайски публични лица неведнъж подчертаха, че рецесията в Червено море е „ разследване “ от спора в Газа, акцентирайки незабавното преустановяване на огъня сред Израел и Хамас като главен приоритет. От началото на войната Израел-Хамас, Китай се пробва да се показа като опция на американската мощност, изразявайки поддръжка за палестинската идея и подлага на критика Израел и Съединени американски щати за филантропичната рецесия в Газа.Нежеланието на Пекин да влезе в рецесията в Червено море отразява тези геополитически калкулации.„ Китай няма интерес да се причисли към западна коалиция, водена от Съединени американски щати. Подобно деяние би засилило позицията на щатите като районен хегемон “, сподели Чазиза.На срещи с китайския външен министър Уанг И в Банкок през уикенда съветникът по националната сигурност от Вашингтон Джейк Съливан прикани Пекин да употребява своя „ значителен лост за въздействие с Иран “, с цел да спре офанзивите, сподели почитан чиновник на Белия дом пред кореспонденти в събота.

Позовавайки се на ирански източници, Ройтерс заяви в петък, че китайски чиновници са помолили своите ирански сътрудници за няколко скорошни срещи, с цел да оказват помощ за преодоляването на хутите, тъй като в противоположен случай рискуват да навредят на бизнес връзките с Пекин.„ По принцип Китай споделя: „ Ако нашите ползи бъдат накърнени по някакъв метод, това ще се отрази на бизнеса ни с Техеран. Затова кажете на хутите да проявят въздържаност “, сподели пред Ройтерс ирански чиновник, осведомен за договарянията.

В известието на китайското държавно управление за срещата сред Уанг и Съливан не се загатва Червено море.Междувременно китайското външно министерство съобщи предходната седмица, че страната е „ интензивно деескалирало обстановката от първия ден “ и е „ била в тясна връзка с разнообразни страни, като е работила интензивно за облекчение на напрежението в Червено море “.

Под напън

Въпреки че хутите споделиха, че няма да нападат китайски или съветски кораби, ползите на Пекин въпреки всичко са застрашени от рецесията.Подобно на доста международни корабни компании, китайските държавни корабни колоси COSCO и OOCL отклониха десетки плавателни съдове от Червено море към доста по-дълъг маршрут към южния завършек на Африка, съгласно данни, събрани от Kuehne + Nagel, логистична компания, основана в Швейцария. Такива заобикаляния нормално прибавят повече от 10 дни към пътуването, забавяйки доставките и увеличавайки разноските.

Поради разстройването цените за океански транспорти от Шанхай до Европа скочиха с повече от 300% сред ноември и януари, съгласно Shanghai Shipping Exchange – което съставлява огромно предизвикателство за китайските експортьори в една към този момент забавяща се стопанска система.Натискът за деяние може да идва и от районните сътрудници на Китай.Джонатан Фултън от Абу Дабик, старши задграничен помощник в Атлантическия съвет, сподели, че бездействието на Китай подкопава доверието в него измежду районните играчи.„ Възприятието, че това е нововъзникваща извънрегионална мощ, не устоя, в случай че не се опита да се включи “, сподели той.„ Ръководената от Съединени американски щати и Обединеното кралство коалиция прави тежката работа, до момента в който Пекин следи. Това е неприятен знак. Регионалните водачи евентуално виждат Китай като книжен тигър.Прекъсването на търговията удря всички по портфейла. Египет губи милиони долари дневно от понижения трафик през Суецкия канал в северния завършек на Червено море. Саудитска Арабия, която води мирни договаряния с хутите след девет години война в Йемен, „ не може непосредствено да направи нищо, без да стане цел на хутите, тъй че желае другите да създадат нещо “, сподели Фултън.

Това слага Китай в сложна позиция: той би трябвало да откри внимателен баланс сред Иран, антиамерикански съдружник, и страните от Персийския залив, може би по-важните стопански сътрудници на страната в района.

Глобални упоритости

Миналата година Пекин посредничи за историческо доближаване сред Саудитска Арабия и Иран, два дългогодишни районни противника, само че прекъсването на офанзивите на хутите може да се окаже по-трудна задача, споделят анализатори.„ Имаше толкоз доста инерция на тази концепция, че Китай се трансформира в главен дипломатически, политически и сигурен фактор “, сподели Фултън. Но събитията след началото на войната Израел-Хамас „ в действителност демонстрираха, че методът на Китай към района към момента значително се управлява от неговите стопански ползи и той в действителност няма желанието или потенциала да играе доста значима роля в тези други области ”.Китай е най-големият търговски сътрудник на Иран през последното десетилетие и купува 90% от износа на нефт на Иран. Но какъв брой това може да се трансформира във въздействие ще бъде тест за политическия капитал на Пекин.

„ Реалността е, че Китай има лимитирани лостове за фактически влияние върху държанието на Иран “, сподели Уилям Фигероа, помощник в университета в Гронинген в Холандия.

„ Китайските вложения в Иран са относително ниски и политиката, и логистиката за цялостно прекъсване на търговията с нефт биха били комплицирани. Това не значи, че Пекин не може или няма да анулира покупко-продажби или да понижи вноса на нефт, с цел да накаже Иран, което е малко евентуално, в случай че ескалацията не продължи.

превод: Faktor.bg
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР