Търговците ще имат право да отказват плащания с голям брой

...
Търговците ще имат право да отказват плащания с голям брой
Коментари Харесай

Какво да направим с дребните пари при приемането на еврото

Търговците ще имат право да отхвърлят заплащания с огромен брой монети по време на двойното обращение
Броени дни остават до историческата дата 1 януари 2026 година, когато България публично ще стане част от еврозоната. Въпреки че през първия месец на годината ще можем да плащаме и с левове, и с евро, финансистът Левон Хампарцумян предизвести за значимо ограничаване, което може да изненада мнозина на касите в магазините.

" Месец след 1 януари ще можем да плащаме в левове, само че търговците ще имат право да отхвърлят заплащане с повече от 50 монети ", изясни Хампарцумян в ефира на NOVA NEWS.

Това ограничаване е заложено в Закона за въвеждане на еврото и цели да облекчи бизнеса, който ще бъде претрупан с двойна работа по време на преходния интервал – да приема левове и да връща ресто единствено в евро.
Не чакайте последния миг
Финансистът посъветва жителите да не отсрочват обмяната на събраните дребни монети за последните дни на декември. Според него, въпреки че банките и " Български пощи " ще обменят левове в евро гратис през първите 6 месеца, при започване на годината са вероятни опашки и усложнения.

" Докато се приберат старите монети и банкноти и влязат новите в обращение, ще има известни компликации през първия месец на годината, само че ще се оправим ", увери банкерът.

Той добави, че в случай че видите огромни опашки пред гишетата, по-разумно е да изчакате и да обмените парите си малко по-късно, защото интервалът за безвъзмездна обмяна е задоволително дълъг.
Алтернативи за " Бурканбанк "
За хората, които са събрали огромно количество стотинки, Хампарцумян уточни няколко практични решения:

Машини за самообслужване: В някои огромни търговски вериги има конфигурирани машини, които одобряват стотинки и издават ваучери за извършване на покупки. " Те не са доста, само че са вид ", посочи специалистът.

Плащане с карта: Най-сигурният и елементарен метод за преход към новата валута остава безкасовото заплащане. " Най-сигурно е да се пазари с карта ", безапелационен бе Хампарцумян, защото при електронните разплащания превалутирането става автоматизирано и незабавно, без такси за потребителя.
Период на двойно обращение
От 1 до 31 януари 2026 година в България ще важи така наречен интервал на двойно обращение. През това време търговците са задължени да връщат ресто само в евро, в случай че нямат физическата опция да го създадат сега. Именно в този интервал важи и правилото за 50-те монети, което пази касиерите от преброяване на големи количества дребни пари, до момента в който опашката чака.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР