Иван Шишков: Свлачището на пътя Смолян-Пампорово не е било регистрирано в МРРБ. То все още е активно
Свлачището на пътя Смолян - Пампорово продължава да бъде интензивно. Това разгласи от трибуната на Народното събрание министърът на районното развиване Иван Шишков, представен от dariknews.bg.
По думите му това е повода към момента да не може да се работи по неговото подсилване.
Преовлажняване и проучване на водните източници
" Очевидният проблем е преовлажняване. Трябва да установим за какво. Обследваме всичко - водоема на ВиК, който е директно над свлачището, езерото, което е до почивната станция на EVN, както и язовира, който се употребява за неестествен сняг ", съобщи министърът.
Иван Шишков разгласи, че е обходен и самият път, като са открити много проблеми, насъбрани през годините.
Частен парцел на пътя и изчезнала общинска благосъстоятелност
" Стана ясно, че на този път има частен парцел. Хубавото е, че при инспекцията в кадастъра се откри, че има проходимост. Въпросът е просто, че пътят не си е на мястото. Пътят е общински. Работи се в тази посока да се сътвори обходно трасе. Оказваме помощ с трасирането ", съобщи Шишков.
Той добави, че ведомството не може директно да финансира дейностите, защото пътят е общинска благосъстоятелност.
Шишков е безапелационен, че аргументите са сложни.
„ Няма общ организационен проект, няма сервитут на водопровода. Основното му трасе е под пътя, само че няма сервитут ", сподели той.
ДНСК ревизира обектите към свлачището
В момента Дирекция „ Национален строителен надзор " (ДНСК) прави инспекция в Смолян, с цел да ревизира всичко, обвързвано с обектите.
„ Интересува ни това по какъв начин са свързани с водопроводната мрежа. Разпоредил съм да бъдат попълнени всички водопроводи в кадастъра. Преди един ден спряхме водоснабдяването в резервоара към свлачището, с цел да създадем опит. Искахме да разберем дали се губи вода. За една нощ бяхме спрели водоподаването, в това число и на изходната точка. Това, което успяхме да установим, е, че казусът не е в резервоара, тъй като няма загуба на вода ", сподели Шишков.
Свлачището не е записано в Министерство на регионалното развитие от 2001 година
Във връзка със законното или противозаконното строителство той разгласи, че може да даде обстоен разбор. „ Това е едно от нещата, които сме създали във времето ", добави министърът.
Шишков изясни, че прилежащото свлачище е укрепено с позволение за градеж от Община Смолян, само че не е записано в Министерство на регионалното развитие по този начин, както би трябвало да бъде записано всяко намерено свлачище.
„ На въпроса ви дали е записано свлачище в Министерство на регионалното развитие – не е, тъй като никой обратно във времето не е подавал сигнал. Има позволение за градеж от Смолян, подсилване и никакъв сигнал. Говорим за 2001 година. Без да е известен тогавашният министър така и така свлачище да е картотекирано като такова ", сподели той.
Разрешение за градеж от 2006 без общ организационен проект
По думите му това са част от аргументите за положението на постройката, която се намира директно до свлачището. „ Само ще ви кажа, че има позволение за градеж от Община Смолян от 2006 година, само че няма общ организационен проект ", приключи Шишков.
Той разгласи, че ще създадат всичко по най-бързия метод да възстановят пътя, а не по най-евтиния.




