Световната история на гофретите е остаряла и комплицирана. Някои запалянковци

...
Световната история на гофретите е остаряла и комплицирана. Някои запалянковци
Коментари Харесай

Гофретите - древни и необятни като комбинации

Световната история на гофретите е остаряла и комплицирана. Някои ентусиасти пробват да открият нейния първообраз още в Древна Гърция, където според археологически проучвания елините са пекли тънки питки измежду стоманени плоскости и тези питки вероятно са приличали на вафли. През Средновековието в Западна Европа били познати стоманени уреди, сходни на днешния гофретник, с които хлебарите са пекли вафли. Според някои сведения през XIII век парижките хлебари първи почнали да пекат в сходни форми остарели трохи от хляб, смесени с мед. Този сладкиш се наричал гофрета (от фр. gaufre – пчелна пита, вафла).

Официално за историческа родина на вафлите се смятат Дания, Холандия и Белгия. През XVII век холандски и датски поклонници разнасяли из Европа сходни сладкиши (wafel) и прекалено бързо ги основали известни всред простолюдието. През идващите столетия белгийците съумели да трансфорат вафлата в нещо като национален знак.

В Англия думата waffle за първи път се появява през 1735 година Известно е, че през 1789 година на връщане от Франция бъдещият американски президент Томас Джеферсън занесъл в родината си и един гофретник, което не попречило 70 години по-късно друг американец – Корнелиус Суортхаут от Ню Йорк, да патентова изобретението на свое име.

Макар че историята на гофретника е доста по-стара от американската история, с Америка е обвързвано едно епохално събитие, обвързвано с модерното насърчаване на гофретите. Там на някакъв панаир през 1904 година един продавач на вафли се озовал на прилежаща сергия до продавач на сладолед. Двамата бързо обменили опит и по този метод се родила вафлената фунийка за сладолед.

Изглежда гофретата е генетично обвързвана с палачинката. В някои католически страни при започване на пролетта преди великденските пости има празник, на който напълно ритуално се приготвят и ядат палачинки. Във Франция този ден се посочва Mardi gras (блажен вторник), а в Англия е фамозен като Pancake day. Ако се съди по някои средновековни картини и други изображения, на този ден би трябвало да са били приготвяни с изключение на палачинки, единствено че и гофрети.

Има разнородни видове гофрети по целия свят. Ние сме приготвили пай обзор на всички видове.

Белгийски гофрети

Гофретите са обичаната закуска на дребни и големи в целия свят Buns In My Oven

Белгийските гофрети имат две разновидности. Тези от района на Брюксел са непрекъснато правоъгълни и тестото се приготвя от мляко, вода, масло, яйца, брашно, захар, мая и билки. Вафлите от района на Лиеж са с разнородни форми и тестото за тях се приготвя от брашно, няколко яйца, олио, мая и бира. Гофретите могат да бъдат сервирани със сладък или солен заряд. Въпреки името си „ Брюкселски вафли “, те са изобретени в Гент през 1839 г.  В Белгия те са извънредно известни за празника на Свети Мартин (11 ноември). Поднасят се със сиропи, сметана, сладко, плодове, орехи, лешници, бадеми, шоколад, масло, а също по този метод могат да бъдат и солени с риба, сирене, месо.

Американски гофрети

Тестото за американските гофрети се замесва с бакпулвер, вместо с мая. Те обикновено се сервират на закуска, гарнирани с масло и разнородни сиропи, единствено че също могат да се сервират с пържено пиле и по този начин нататък В заведенията се сервират като десерти, най-често в компанията на сладолед, разтопен шоколад и бадеми и обилно количество кленов сироп. Сместа за американските гофрети е по-плътна, а готовите вафли са по-тънки от белгийските.

Вафли в род “Хонг Конг ”

Наричат ги още “мрежести торти ” или “мрежести бисквити ” и се продават от улични търговци, като се използват топли на място. Тези гофрети са сходни на нормалните, единствено че са основно по-големи и кръгли (разделени на четири триъгълника). Обикновено се намазват с масло или фъстъчено масло, поръсват се със захар, сгъват се на две и по този метод се използват. Сместа за тези вафли е сладка, защото в нея се прибавя захар.

Скандинавски гофрети

Гофретите са известни във всички скандинавски страни, единствено че преди всичко в Швеция и то във формата на сърце. По остаряла традиция те са наложителни за празника Благовещение. Рецептите са сходни като за останалите видове. Консумират се най-много сладки – с разрушена сметана и конфитюр от ягоди, малини или горски плодове. В Норвегия са известни гофретите с кафяво (brown cheese) сирене. Във Финландия пък тези вафли непрекъснато се поръсват с чубрица.

Това се са тънки вафли с заряд. За първи път са направени в Гауда в Холандия през 18-ти или 19-ти век. Тестената смес се приготвя от брашно, масло, кафява захар, мая, мляко и яйца. След като се изпекат (в кръгла неголяма форма) те се слепват по две с заряд от сироп, кафява захар, масло и канела.

Този вид вафли са много известни в Белгия и Холандия и се продават опаковани в супермаркетите.

В София има доста места, където може да се насладим на приятния аромат на белгийските гофрети в комбинации с разнородни сосове, шоколади и плодове. Едно от най-хубавите места, което неотложно си заслужава да бъде посетено от всеки жител на София, и от всеки клиент на столицата, това е Виенски салон Романс, която се намира в кв. Симеоново и разкрива приказна гледка към цялата шир на най-големия български град.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР