Светът и човешкият прогрес не стоят неподвижни и много неща,

...
Светът и човешкият прогрес не стоят неподвижни и много неща,
Коментари Харесай

10 неща в колите, които ще изчезнат до няколко години

Светът и човешкият напредък не стоят неподвижни и доста неща, които бяха познати единствено преди няколко десетилетия, окончателно потънаха в давност. Това важи и за автомобилната промишленост. Например модерните коли нямат система за ръчно пускане на мотора. Съвременните коли са по-удобни и по-безопасни. Вече вървим все още, когато те ще бъдат следени от изкуствен интелект. А някои познати детайли на колата ще бъдат изцяло ненужни до 2030 година.
 Снимка 511543
Източник:

Двигател с огромен работен размер

Дори и в този момент против колите с огромни мотори в развитите страни се води безмилостна битка. Те са обложени с нараснали налози, от тях се събират екологични такси, а в обществото се култивира мнението, че обемният мотор е неприятен.

Ако преди автомобилните производители поставяха мощни V12 бензинови мотори в колите, в този момент електрическите мотори са желани, защото са по-безопасни за околната среда. Електрическият мотор обезпечава скорост и пъргавост, което е значимо за актуалните коли.

Например новото Lamborgini Countach към момента е оборудвано с V12 мотор. Но производителите твърдят, че това е последната кола с подобен елемент. Скоро всички спортни коли и суперколи ще се създават с електрически мотори.
 Снимка 399257
Източник:

Огледала за назад виждане

В някои модели производителите на коли към този момент заменят нормалните огледала за назад виждане с новаторски външни камери. По-специално те участват в Audi e-tron и Lexus ES. От 2016 година колите с камери вместо огледала са законни в Япония по публичните пътища. Предимствата на външните камери включват:
няма потребност да обръщате главата си, гледайки в огледалото за приближаващи автомобили; подобрена аеродинамика; намаляване на разхода на гориво; намаляване на шума от вятъра при висока скорост.
Дисплеят отразява цялата картина, покривайки необятен аспект откъм гърба и в профил, без " мъртви зони ". Това е изключително значимо при условия на неприятна видимост. Шофьорите към момента не са оценили тази иновация и не считат екрана за комфортно средство за гледане. Но последователно всички ще свикнат.

Недостатъкът на външните камери е по-високата цена спрямо парче огледало, обгърнато в пластмаса. Но с всеобщото произвеждане на камери цената им ще падне. Във всеки случай автомобилните производители са създали своя избор.
 Снимка 564000
Източник:

Ръчна скоростна кутия

В близко бъдеще колите с ръчна скоростна кутия съвсем изцяло ще изчезнат. Механичната трансмисия ще остане единствено в спортните коли. Други коли, както скъпи, по този начин и бюджетни, ще бъдат оборудвани с автоматизирани трансмисии. Те понижават разхода на гориво, вършат возенето по-плавно и улесняват шофирането.

Може би водачите от " остарялата армия " ще се разстроят, тъй като ще би трябвало да се преквалифицират. За благополучие този развой не основава особени усложнения.

Скоростен лост

При коли с автоматизирана скоростна кутия лостът се употребява за превключване на задна предавка и за паркиране. Но към момента има формата на писалка, както при колите с ръчна скоростна кутия. Традиционният лост беше оставен в автоматизираната скоростна кутия, защото водачите, които дълго използваха " механиката ", бяха привикнали с него. Сега вместо него са конфигурирани бутони, колела, клавиши на сензорния екран.

Механична ръчна спирачка

Повдигането на ръкохватката на ръчната спирачка води до автоматизм при даже при кратковременно паркиране на автомобила. Този детайл наподобява незаместим и в колите на бъдещето.

Но още през 2001 година производителите на BMW оборудваха " седеморките " с електрическа спирачка, която сподели добра успеваемост. Използва се по-лесно заради използването на по-малко старания. Освен това е по-безопасно. Докато механичната ръчна спирачка може да бъде задействана единствено отчасти, което води единствено до отчасти блокиране на колелата, няма подобен проблем с електрическата спирачка.
 Снимка 440652
Източник:

Ключове

Традиционните механични ключове за кола са склонни да се губят, да се смесват с други ключове и да раздират джобовете. Сега те от ден на ден се заменят с бутони за пускане на мотора. Вграденият датчик за пръстови отпечатъци прави такова устройство допустимо най-безопасно от похищението на крадците на коли. Модерно софтуерно приложение ви разрешава да стартирате автомобила отдалечено. Освен това машината може да разпознае своя притежател в приближаващия се човек. В бъдеще, с цел да отворите вратата на колата, ще бъде задоволително да поставите пръста си върху знака и да кажете кодовата дума. Освен това бутонът вместо ключ е по-изгодна и рентабилна алтернатива за автомобилните производители.

Малко история. Първият електрически запалител се появява през 1912 година Те бяха инсталирани на автомобила Cadillac Model Thirty. А преди този момент колите се стартираха мотора с манивела. Затова тези, които са привикнали с обичайните ключове, не би трябвало да мрънкат. Все отново в този момент на никого от тях не би му хрумнало да възпламени кола с ръчния крив лост наименуван манивела! Така е и със сегашните ключовете - автоматиката измества механиката и с право.
 Снимка 584679
Източник:

Аналогово табло с бутони

Аналоговите скоростомери и тахометри, всевъзможни други сходни сензори последователно остават в предишното, отстъпвайки място на цифровите знаци. Те са информативни и персонализирани. Има цифрови измервателни уреди, които са конфигурирани да демонстрират данни в стила на аналоговите панели. Ще се харесат на феновете на ретро.

В новите коли бутоните за включване на фарове, чистачки, парно, климатик и мултимедийна система също са осъществени на сензорен екран. Фактът, че всички функционалности са ситуирани на едно място, разрешава на лидера да не се разсейва от пътя. Освен това сензорният екран наподобява по-модерен и моден от аналоговото арматурно табло.

Между другото, в новите коли на Tesla няма нито един корав бутон. Вместо куп устройства - един огромен екран, който управлява всички системи на машината. Други автомобилни производители също интензивно минават към сензорни панели.

Ръчни прозорци

Прозорците с ръчно отваряне към този момент са необичайност. Те могат да бъдат открити единствено в коли " по-стари " от пет години. Те бяха сменени от по-удобни електрически прозорци. Очевидно е, че механичните ще изчезнат изцяло в близко бъдеще.
 Снимка 437518
Източник:

Запалка

Имаше времена, когато пушенето се смяташе за съвременно. Колите от 60-те години на предишния век бяха немислими без запалка и пепелници. В наше време вредата от този табиет е потвърдена и по целия свят се води агитация против тютюнопушенето. Това докара до обстоятелството, че пепелниците към този момент изчезнаха от колите. Не е надалеч и времето, когато запалките ще ги последват.
 Снимка 219724
Източник:

Радио за кола

Когато се появиха първите автомобилни радиостанции, те бяха индикатор за авторитет. Възможността да слушате обичаната си музика в колата направи водача съвсем стопанин на живота, даже в случай че караше елементарен Москвич. В цифровата епоха колите от ден на ден замязват на смарт телефони на колела. В допълнение към слушането на музика с високо качество, други функционалности са внедрени в актуалната мултимедия, като възможнот за диалози. С една дума, времето на автомобилното радио отмина вечно. Дигиталните технологии неизбежно заемат все по-голямо място в живота ни. В доста случаи те са по-евтини от положителната остаряла механика. И това е бъдещето!
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР