Сушата завладява цяла Европа и никоя страна не може да

...
Сушата завладява цяла Европа и никоя страна не може да
Коментари Харесай

Сушата страшно надвисва над Европа: Никой вече не е предпазен

Сушата превзема цяла Европа и никоя страна не може да се избави от този факт към този момент. Езерото Монбел е ослепително, тюркоазено езеро, разпростряло се на повърхност от 1400 акра в Югозападна Франция, в подножието на Пиренеите - парадайс за дивата природа, жизненоважен източник на вода за напояване на фермерите и за локалните реки, както и туристически парадайс. Но след най-сухата зима от повече от шест десетилетия насам то е сянка на предходното си аз.

Свити водни равнища, заземени лодки, буйове, които се опират в напуканата земя на дъното на езерото - сегашните гледки към езерото Монбел припомнят по-скоро на това, което може да се чака в края на горещото лято. А не в края на зимата.

Понастоящем равнището на водата е към 28% от потенциала му и е по-малко от половината от нормалното за този интервал на годината.

" В историята на езерото, основано при започване на 80-те години на предишния век, това е първият път, когато обстановката е толкоз сериозна ", споделя Борис Руке, аграрни производител и началник на отдела по водите в Националната федерация на земеделските съюзи в Ариеж, района, в който се намира езерото Монбел.

Езерото и преди се е сблъсквало с сложни моменти, " само че това е нещо извънредно ", споделя Руке пред CNN.

Lake Montbel is a shimmering, turquoise lake, stretching across 1,400 acres of south-west France -- a haven for wildlife and a vital source of water. But after the driest winter in more than six decades, it is a shadow of its former self.
— CNN International (@cnni)
Тази рискова история се разиграва в цяла Европа.

Докато в Съединените щати снегът и дъждът, които връхлетяха Калифорния, помогнаха да се изпълнят резервоарите и да се облекчи нестихващата суша, зимата надалеч не беше благосклонна към доста елементи на Европа.

Все още не са се съвзели от миналогодишното жежко лято и най-тежката суша от 500 години насам, само че в някои елементи на континента има толкоз малко сняг и дъжд, че нарастват опасенията за това какво може да се случи с наближаването на лятото - и по-късно.

Според учените със усилването на климатичните промени сушите и горещите талази ще стават все по-чести и по-тежки, което ще окаже голям напън върху водните запаси.

Температурите в Югозападна Франция се покачиха до 30 градуса по Целзий (86 градуса по Фаренхайт) в сряда, съгласно метеорологичната работа на страната Météo-France. Това е най-горещият мартенски ден, регистриран в страната от 1900 година насам, заяви организацията. Топлият старт на годината е придружен от извънредно малко превалявания.

Между януари и февруари Франция имаше повече от 30 поредни дни без обилни превалявания - най-дългият интервал от началото на записите през 1959 година Освен това снеговалежите са били доста малко, което значи по-малко снеготопене, което да подхрани реките напролет.

През март са паднали повече дъждове, само че те не са задоволителни. " Езерото Монбел остава на извънредно ниско равнище ", съобщи пред CNN Франк Солакруп, районен шеф на Агенцията за водите Адур-Гарон, която обгръща региона, включващ езерото Монбел.

Земеделски стопани като Руке, които разчитат на езерото, би трябвало да вземат сложни решения за това какво да отглеждат. Някои от тях са спрели засаждането на избрани култури, други са засели повече зърнени култури с вярата, че ще завали дъжд. Животновъдите се тормозят дали ще имат задоволително фураж за животните си, а някои от тях може даже да бъдат принудени да понижат стадата си, споделя Руке.

" Ако езерото не се изпълни задоволително, фермерите няма да могат да напояват и оцеляването на доста ферми е сложено на карта ", сподели той. Това накърнява морала на фермерите. " Често приказваме за финансовата страна, само че човешката страна е мощно наранена ".

С наближаването на лятото обстановката " не вещае нищо положително ", обявиха от Solacroup. Миналата година близо 400 общини в района са имали лимитирани или нарушени доставки на питейна вода.

Three years into a long-term drought for parts of Spain, some farmers are looking up to the sky with prayers, bringing back the faded practice of invoking for rain.
— The Associated Press (@AP)
Средното равнище на водата в каталунските водохранилища е към 27% и към този момент са въведени някои ограничавания на водоснабдяването.

По данни на Каталунската организация по водите водоемът Сау, намиращ се на към 60 благи северно от Барселона, е цялостен единствено на към 9%. С понижаването на равнището на водата са се появили останките от вековно село и неговата черква, които са били наводнени при основаването на язовира през 60-те години на предишния век.

В средата на март Каталунската организация по водите стартира да изважда рибата в опит да избави част от нея и да опази качеството на водата в остатъците от водоема, на който повече от пет милиона души разчитат за питейна вода.

" Това е изключителна мярка... и се приема, с цел да се резервира качеството на водата... и да може да се подсигуряват оптимално потребностите на популацията ", се споделя в изказване на каталунското държавно управление.

Водата е толкоз нищожна, че някои фермери в района се обърнаха към молитва. В неделя стотици поданици на планинското село Л'Епуньола, на към 70 благи северно от Барселона, организираха шествие, с цел да призоват Дева Мария на потоците да им донесе дъжд.

Италия, която се намира в " горещата климатична точка " на Средиземноморието, също е мощно наранена.

В Северна Италия, която предишното лято претърпя най-тежката си суша от повече от 70 години, планините са с доста ниски равнища на сняг, а езерата са се свили, в това число езерото Комо, което е цялостно на по-малко от 18%. Водата в река По, която тече през северната част на селскостопанския район, е покрай рекордно ниски равнища, а някои сектори са в " рискова суша ".

Фермерите усещат напрежението. Производителите на ориз предвиждат, че количеството, което ще засеят тази пролет, ще бъде най-ниското от повече от две десетилетия, съгласно изследване на Enterisi, националната институция за ориз в Италия. " Април и май ще бъдат от решаващо значение, тъй като би трябвало да се наваксат по-малкото превалявания през зимните месеци ", споделя представител на Enterisi пред CNN.

В Италия последствията от климатичната рецесия, съчетани с остарялата и пропусклива водна инфраструктура, вършат страната мощно уязвима към " сериозни водни условия ", съобщи пред CNN Симона Рамберти от националната статистическа институция Istat.

През 2020 година повече от 42% от водата в системата не е достигала до потребителите, съгласно преброяването на градските води на Istat. Това се равнява на дневна загуба от към 157 литра за всеки гражданин - което би могло да задоволи потребностите на 43 милиона души за една година.

Като се има поради миналогодишната суша, при която 10 района оповестиха изключително състояние поради дефицит на вода, Рамберти съобщи, че сегашният изсъхнал интервал " не предвещава нищо положително за идващите месеци ".

" Наблюдаваме много особена обстановка ", споделя Мануела Брунер, доцент по хидрология в ETH Цюрих и Института за проучване на снега и лавините в Давос, Швейцария.

Гледайки през прозореца на кабинета си в Давос, на височина от близо 1600 м, Брунер споделя, че може да види площад с кафява и зелена трева, само че доста малко сняг. " Това е най-екстремната зима във връзка с ниската снежна завивка ", споделя тя пред CNN. " И това е проблем. "

По-малко вода, насъбрана в снега, значи, че напролет до реките ще доближи по-малко снеготопене. " Дефицитът на сняг се трансформира в по-голям фактор за летните засушавания на речните потоци през последните 50 години ", споделя Брунер.

В Швейцария в този момент се нуждаят от продължителни дъждове, сподели тя. " Но колкото повече напредваме напролет, толкоз по-невероятно става това. "

Голяма част от Европа се надява на превалявания през идващите няколко месеца - и то доста. " Следващите седмици са от решаващо значение ", споделя Андреа Торети, климатолог в Съвместния проучвателен център на Европейската комисия, пред CNN.

Макар че към момента е мъчно да се припишат съответни събития на климатичната рецесия, " това, което следим, подхожда на упованията ни от климатичните промени ", споделя Торети.

Миналогодишната лятна суша в Северното полукълбо е станала 20 пъти по-вероятна заради изменението на климата, съгласно World Weather Attribution - група откриватели, които се пробват съвсем в действително време да дефинират каква роля играе климатичната рецесия за рисковите метеорологични феномени.

В Югозападна Франция Solacroup съобщи, че компликациите през миналата година би трябвало да бъдат предизвестие да се намерения за дълготрайна акомодация, а освен за реакция на спешни обстановки. " Лятото на 2022 година, което може да наподобява извънредно, ще бъде междинна година през 2050 година ", сподели той.

Дългосрочните промени са ясни и те не са положителни, сподели Руке. " Има връзка с изменението на климата и ние, земеделските стопани, я следим от няколко години. Дъждът пада по друг метод. Дъждът е мощен или не вали въобще. "
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР