Милиони хора по света са се заразили със супер гонорея - предстои ли нова пандемия?
Супергонореята размени елементарната гонорея, която, макар че причиняваше доста проблеми на своите носители, към момента беше лечима. Тази зараза се предизвиква от бактерия, за която всъщност към момента няма лек: тя е устойчива на всички съществуващи антибиотици. През последните години в Китай са регистрирани много случаи на супергонорея; единствено за една година към 60 милиона души се заразяват с нея. Експертите са изключително загрижени, че устойчив на антибиотици вариант бактерии може елементарно да се популяризира по целия свят и да докара до нова пандемия, която да лишава десетки милиони животи всяка година.
Още през 2020 г. Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че няколко типа бактерии, в това число причинителят на гонореята - гонокок, стартират да реагират едва на лекуване с антибиотици. Просто казано, те са станали прекомерно упорити. Тогава специалисти допуснаха, че заради това гонореята скоро ще стане нелечима с всички съществуващи сега медикаменти. Четири години по-късно този миг може би е настъпил.
Проучване от 2022 година на Центъра за надзор и предварителна защита на болесттите открива, че повече от 97 % от бактериалните проби, взети от пациенти с гонорея в 13 провинции в Китай, са резистентни към актуалните антибиотици. В осем % от случаите даже лекуването с лекарството цефтриаксон, което в този момент се употребява за лекуване на това заболяване, не донесе резултати.
Досега учените са съумели да намерят единствено един антибиотик, който може да излекува разпознатата супер гонорея, само че някои от неговите варианти към този момент не се поддават на лекуване с това лекарство. Освен в Китай, случаи на заразяване с заболяването са регистрирани както във Великобритания, по този начин и в Съединени американски щати.
Учените се притесняват, че Китай, откъдето стартира пандемията от ковид, може да означи началото на международното разпространяване на супер гонореята.
Една от най-сериозните закани
Устойчивите на антибиотици варианти на гонорея не са ново събитие. Първият подобен случай е регистриран през 2011 година в Япония. Пет години по-късно в Обединеното кралство е открита гонорея, която не се повлиява от антибиотично лекуване. Подобни случаи е имало и в Югоизточна Азия. В същото време, съгласно специалисти, в бедните страни ситуацията може да е още по-страшна.
Според акушер-гинеколога на Медицина АД Сабина Ханмирзоева устойчивостта на гонореята към антибиотици може да се назова една от най-сериозните закани в бранша на опазването на здравето. Според лекаря този проблем може да възникне заради доста фактори, в това число безграничен достъп до антимикробни средства, погрешен асортимент и несъразмерна приложимост на антибиотици и неприятно качество на медикаментите.
" Генетичните промени в човешкото тяло способстват за нараснала лекарствена устойчивост на гонореята. Когато засягат тъкани отвън гениталиите, като ларинкса или ректума, гонококите взаимодействат и обменят генетичен материал с други микроорганизми, присъстващи в тези области на тялото, което също играе роля в тяхната разновидност ", споделя тя.
Експертите на СЗО споделят, че успеваемостта на антибиотичното лекуване понижава по-бързо в страни, където антибактериалните медикаменти могат да бъдат закупени без рецепта. Друг проблем съгласно специалистите е приемането на антибиотици без лекарско наставление, незавършването на курса на лекуване или неспазването прецизно на рекомендациите на лекаря.
Защо инфекцията е рискова?
Ханмирзоева изясни, че устойчивостта на нови варианти на гонорея към антибиотици не значи, че заболяването ще стане нелечима. Но самият развой ще се усложни и ще докара до извънредно съществени финансови разноски както за пациентите, по този начин и за опазването на здравето.
„ Антимикробната устойчивост удължава хода на инфекцията при повече хора и усилва броя на пациентите с дълготрайни отрицателни последствия от гонореята “, споделя лекарят.
Ханмирзоева уточни най-сериозните затруднения на гонореята при дамите като неплодородие, извънматочна бременност, инфектиране на репродуктивните органи, съпроводено от хронична спазматична болежка в долната част на корема, гнойно или мукопурулентно течение.
Особено рискова е гонореята за бременни дами. През първия триместър нелекуваната зараза може да аргументи импровизиран аборт, крах в растежа на плода или прибързано раждане. Ако бременността е непокътната, бебето може да получи зараза, до момента в който минава през родовия канал. При новородени гонококите засягат мозъка, кръвоносните съдове и органите на зрението, което води до цялостна слепота, написа Lenta. Тежестта на следствията значително зависи от момента на заразяване на майката с гонорея. Особено рисково е, в случай че детето пипне инфекцията в ранните стадии.
Що се отнася до мъжете, в случай че гонореята не се лекува или се лекува с незадоволително ефикасни способи, съвсем постоянно се развива орхиепидидимит - инфектиране на скроталните органи, което е съпроводено от остра болежка в перинеума. Възможно е също да има усложнения с уринирането и спермата може да се създава по-слабо и да оплоди яйцеклетката по-слабо. В допълнение, неналичието на уместно лекуване може да докара до простатит.
Снимка: CGN089 / Shutterstock / Fotodom
Както при дамите, по този начин и при мъжете, гонореята може да се популяризира в пикочния мехур, уретерите и бъбреците, фаринкса и ректума, лимфните възли и други вътрешни органи. В напреднали случаи може да се появи присъщ хеморагичен обрив, гонококов артрит на ставите и да стартира гонококов сепсис.
Гонореята също по този начин усилва вероятността от заразяване с ХИВ зараза с 3-5 пъти, защото имунитетът на хората, които го имат, работи по-лошо. При ректална гонорея този риск се усилва десетократно.
Заразяване с горонея
Гонореята се смята за силно заразна зараза. В 99 % от случаите се предава по сексуален път. Освен това, обратно на общоприетото разбиране, можете да се разболеете даже след орален секс.
" Гонореята се среща с идентична периодичност както при мъжете, по този начин и при дамите. Можете да се разболеете на всяка възраст, само че по-често инфекцията настава по време на пубертета, което е обвързвано с предаването на гонококи ", казва Евгений Батаев, доктор по инфекциозни болести.
При дамите след сексуален акт със инфектиран мъж рискът от заразяване е от 50 до 80 %, при мъжете е по-нисък - 30-40 %. Според лекаря-инфекционист Евгений Батаев това се дължи на особеностите на анатомичната конструкция на пикочно-половата система при мъжете: по време на уриниране бактериите могат да се отмият.
Почти невероятно е да се болестите с гонорея по различен метод, като да вземем за пример посещаване на социална тоалетна, защото бактерията, която я предизвиква, умира бързо отвън човешкото тяло. Също по този начин заболяването не се предава посредством предмети от бита, съдове и парапети в градския превоз.
Инкубационният интервал на гонореята може да продължи от два до четиринадесет дни, приблизително към седмица, сподели още Батаев. При добър имунитет първите признаци на болестта при мъжете и дамите се появяват 4-8 седмици след заразяването.
Снимка: i viewfinder / Shutterstock / Fotodom
Според лекаря се разграничават следните стадии на болестта:
прясна гонорея: Може да протича в остра, слабосимптомна или безсимптомна форма;хронична гонорея: Болестта навлиза в това положение при липса на лекуване или потребление на неефективни медикаменти в границите на два месеца след инфекцията;усложнена гонорея.
В същото време деянията на гонорея при представителите на другия пол се разграничават, предизвести Батаев. При дамите това нормално е гноясал вагинален секрет, сърбеж и парене в слабините, отичане на срамните устни и от време на време кървене, сходно на менструация. При мъжете развиването на болестта е съпроводено от парене и сърбеж в слабините, мъчително уриниране и гнойно обособяване от пениса.
„ Ако признаците на гонорея се появят през първите няколко месеца след инцидентен беззащитен секс, гонореята се смята за прясна и е по-лесна за лекуване. Ако заболяването не се прояви няколко месеца и по-късно признаците се появят ненадейно, най-вероятно интервалът на възобновяване ще се проточи дълго време “, споделя инфекционистът.
Може ли супер гонореята да бъде излекувана?
При навременно посещаване при доктор елементарната гонорея може сполучливо да се лекува с курс на антибиотици; за цялостно възобновяване, като предписание, е задоволителен двуседмичен курс на лекуване. Поради тази причина хората, които постоянно сменят половите сътрудници, несъмнено би трябвало да употребяват бариерни способи за контрацепция и в случай че подозират гонорея, незабавно да се свържат със експерт.
Разбира се, обичайните способи на лекуване не се справят добре със супер гонореята, изключително в случай че вместо да отидете на експерт, се самолекувате. Без помощта на доктор и вярна диагноза е невероятно да се разбере дали медикаментите оказват помощ и дали са почнали затруднения.
Избухването на супер гонорея в Китай ясно демонстрира нуждата от създаване на изцяло нови медикаменти, които да се употребяват за битка с бактериалните инфекции. Днес към 700 хиляди души умират годишно по света от разнообразни резистентни към антибиотици патогени.
Докладът на Центъра за надзор и предварителна защита на болесттите обаче предвижда, че в случай че не се подхващат незабавни дейности за битка с резистентните на антибиотици бактерии, броят на смъртните случаи, породени от такива бактерии, може да нарасне до 10 милиона годишно до 2050 година
Превод: GlasNews.bg
Още през 2020 г. Световната здравна организация (СЗО) предупреди, че няколко типа бактерии, в това число причинителят на гонореята - гонокок, стартират да реагират едва на лекуване с антибиотици. Просто казано, те са станали прекомерно упорити. Тогава специалисти допуснаха, че заради това гонореята скоро ще стане нелечима с всички съществуващи сега медикаменти. Четири години по-късно този миг може би е настъпил.
Проучване от 2022 година на Центъра за надзор и предварителна защита на болесттите открива, че повече от 97 % от бактериалните проби, взети от пациенти с гонорея в 13 провинции в Китай, са резистентни към актуалните антибиотици. В осем % от случаите даже лекуването с лекарството цефтриаксон, което в този момент се употребява за лекуване на това заболяване, не донесе резултати.
Досега учените са съумели да намерят единствено един антибиотик, който може да излекува разпознатата супер гонорея, само че някои от неговите варианти към този момент не се поддават на лекуване с това лекарство. Освен в Китай, случаи на заразяване с заболяването са регистрирани както във Великобритания, по този начин и в Съединени американски щати.
Учените се притесняват, че Китай, откъдето стартира пандемията от ковид, може да означи началото на международното разпространяване на супер гонореята.
Една от най-сериозните закани
Устойчивите на антибиотици варианти на гонорея не са ново събитие. Първият подобен случай е регистриран през 2011 година в Япония. Пет години по-късно в Обединеното кралство е открита гонорея, която не се повлиява от антибиотично лекуване. Подобни случаи е имало и в Югоизточна Азия. В същото време, съгласно специалисти, в бедните страни ситуацията може да е още по-страшна.
Според акушер-гинеколога на Медицина АД Сабина Ханмирзоева устойчивостта на гонореята към антибиотици може да се назова една от най-сериозните закани в бранша на опазването на здравето. Според лекаря този проблем може да възникне заради доста фактори, в това число безграничен достъп до антимикробни средства, погрешен асортимент и несъразмерна приложимост на антибиотици и неприятно качество на медикаментите.
" Генетичните промени в човешкото тяло способстват за нараснала лекарствена устойчивост на гонореята. Когато засягат тъкани отвън гениталиите, като ларинкса или ректума, гонококите взаимодействат и обменят генетичен материал с други микроорганизми, присъстващи в тези области на тялото, което също играе роля в тяхната разновидност ", споделя тя.
Експертите на СЗО споделят, че успеваемостта на антибиотичното лекуване понижава по-бързо в страни, където антибактериалните медикаменти могат да бъдат закупени без рецепта. Друг проблем съгласно специалистите е приемането на антибиотици без лекарско наставление, незавършването на курса на лекуване или неспазването прецизно на рекомендациите на лекаря.
Защо инфекцията е рискова?
Ханмирзоева изясни, че устойчивостта на нови варианти на гонорея към антибиотици не значи, че заболяването ще стане нелечима. Но самият развой ще се усложни и ще докара до извънредно съществени финансови разноски както за пациентите, по този начин и за опазването на здравето.
„ Антимикробната устойчивост удължава хода на инфекцията при повече хора и усилва броя на пациентите с дълготрайни отрицателни последствия от гонореята “, споделя лекарят.
Ханмирзоева уточни най-сериозните затруднения на гонореята при дамите като неплодородие, извънматочна бременност, инфектиране на репродуктивните органи, съпроводено от хронична спазматична болежка в долната част на корема, гнойно или мукопурулентно течение.
Особено рискова е гонореята за бременни дами. През първия триместър нелекуваната зараза може да аргументи импровизиран аборт, крах в растежа на плода или прибързано раждане. Ако бременността е непокътната, бебето може да получи зараза, до момента в който минава през родовия канал. При новородени гонококите засягат мозъка, кръвоносните съдове и органите на зрението, което води до цялостна слепота, написа Lenta. Тежестта на следствията значително зависи от момента на заразяване на майката с гонорея. Особено рисково е, в случай че детето пипне инфекцията в ранните стадии.
Що се отнася до мъжете, в случай че гонореята не се лекува или се лекува с незадоволително ефикасни способи, съвсем постоянно се развива орхиепидидимит - инфектиране на скроталните органи, което е съпроводено от остра болежка в перинеума. Възможно е също да има усложнения с уринирането и спермата може да се създава по-слабо и да оплоди яйцеклетката по-слабо. В допълнение, неналичието на уместно лекуване може да докара до простатит.
Снимка: CGN089 / Shutterstock / Fotodom
Както при дамите, по този начин и при мъжете, гонореята може да се популяризира в пикочния мехур, уретерите и бъбреците, фаринкса и ректума, лимфните възли и други вътрешни органи. В напреднали случаи може да се появи присъщ хеморагичен обрив, гонококов артрит на ставите и да стартира гонококов сепсис.
Гонореята също по този начин усилва вероятността от заразяване с ХИВ зараза с 3-5 пъти, защото имунитетът на хората, които го имат, работи по-лошо. При ректална гонорея този риск се усилва десетократно.
Заразяване с горонея
Гонореята се смята за силно заразна зараза. В 99 % от случаите се предава по сексуален път. Освен това, обратно на общоприетото разбиране, можете да се разболеете даже след орален секс.
" Гонореята се среща с идентична периодичност както при мъжете, по този начин и при дамите. Можете да се разболеете на всяка възраст, само че по-често инфекцията настава по време на пубертета, което е обвързвано с предаването на гонококи ", казва Евгений Батаев, доктор по инфекциозни болести.
При дамите след сексуален акт със инфектиран мъж рискът от заразяване е от 50 до 80 %, при мъжете е по-нисък - 30-40 %. Според лекаря-инфекционист Евгений Батаев това се дължи на особеностите на анатомичната конструкция на пикочно-половата система при мъжете: по време на уриниране бактериите могат да се отмият.
Почти невероятно е да се болестите с гонорея по различен метод, като да вземем за пример посещаване на социална тоалетна, защото бактерията, която я предизвиква, умира бързо отвън човешкото тяло. Също по този начин заболяването не се предава посредством предмети от бита, съдове и парапети в градския превоз.
Инкубационният интервал на гонореята може да продължи от два до четиринадесет дни, приблизително към седмица, сподели още Батаев. При добър имунитет първите признаци на болестта при мъжете и дамите се появяват 4-8 седмици след заразяването.
Снимка: i viewfinder / Shutterstock / Fotodom
Според лекаря се разграничават следните стадии на болестта:
прясна гонорея: Може да протича в остра, слабосимптомна или безсимптомна форма;хронична гонорея: Болестта навлиза в това положение при липса на лекуване или потребление на неефективни медикаменти в границите на два месеца след инфекцията;усложнена гонорея.
В същото време деянията на гонорея при представителите на другия пол се разграничават, предизвести Батаев. При дамите това нормално е гноясал вагинален секрет, сърбеж и парене в слабините, отичане на срамните устни и от време на време кървене, сходно на менструация. При мъжете развиването на болестта е съпроводено от парене и сърбеж в слабините, мъчително уриниране и гнойно обособяване от пениса.
„ Ако признаците на гонорея се появят през първите няколко месеца след инцидентен беззащитен секс, гонореята се смята за прясна и е по-лесна за лекуване. Ако заболяването не се прояви няколко месеца и по-късно признаците се появят ненадейно, най-вероятно интервалът на възобновяване ще се проточи дълго време “, споделя инфекционистът.
Може ли супер гонореята да бъде излекувана?
При навременно посещаване при доктор елементарната гонорея може сполучливо да се лекува с курс на антибиотици; за цялостно възобновяване, като предписание, е задоволителен двуседмичен курс на лекуване. Поради тази причина хората, които постоянно сменят половите сътрудници, несъмнено би трябвало да употребяват бариерни способи за контрацепция и в случай че подозират гонорея, незабавно да се свържат със експерт.
Разбира се, обичайните способи на лекуване не се справят добре със супер гонореята, изключително в случай че вместо да отидете на експерт, се самолекувате. Без помощта на доктор и вярна диагноза е невероятно да се разбере дали медикаментите оказват помощ и дали са почнали затруднения.
Избухването на супер гонорея в Китай ясно демонстрира нуждата от създаване на изцяло нови медикаменти, които да се употребяват за битка с бактериалните инфекции. Днес към 700 хиляди души умират годишно по света от разнообразни резистентни към антибиотици патогени.
Докладът на Центъра за надзор и предварителна защита на болесттите обаче предвижда, че в случай че не се подхващат незабавни дейности за битка с резистентните на антибиотици бактерии, броят на смъртните случаи, породени от такива бактерии, може да нарасне до 10 милиона годишно до 2050 година
Превод: GlasNews.bg
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ