Студентите от ЕС, които започват обучение в университети в Англия

...
Студентите от ЕС, които започват обучение в университети в Англия
Коментари Харесай

По-високи такси за студентите от ЕС във Великобритания

Студентите от Европейски Съюз, които стартират образование в университети в Англия от идната година, ще би трябвало да заплащат по-високи такси. Това заяви английското държавно управление, а повода е Брекзит. Говори се за тройно нарастване на таксите и отнемане на студентите от Европейски Съюз от някои привилегии, които имат сега.
Нашият сътрудник в Лондон Веселин Паунов потърси обяснение от шефа на Института за политика във висшето обучение Ник Хилман, който съобщи:
„ Студентите ще би трябвало да заплащат доста по-високи такси за образование в сравнение с хората отвън Европейски Съюз към този момент заплащат. Освен това те няма да имат достъп до студентските заеми, обезпечавани от държавното управление в Обединеното кралство за покриване на тези такси. Така че това е нещо като двоен удар за студентите.
Нашите университети не престават да следват програмата си за набиране на студенти от България. И те интензивно ще се стремят към това евентуално посредством разпределяне на стипендии или други способи за понижаване на разноските. Надявам се, че макар тези решения доста българи ще дойдат в нашите университети, които са от международна класа “.
Изчислено е, че има към 6000 български студенти в Обединеното кралство и съм сигурен, че има доста родители, чиито деца учат или считат да учат на Острова, които слушат предаването, с цел да научат освен това към последните решения на английското държавно управление. Така че какво е вашето обръщение към тях?
Сегашните студенти, тези които към този момент са почнали образованието си, не са наранени от това решение. Това е решение за новите студенти, които ще дойдат тук от идната година. Така че хората, студентите в английските университети ще не престават съгласно сегашните разпореждания и да се надяваме сполучливо ще приключат образованието си.
Тези, които са в България и могат да дойдат и да учат тази година също ще могат да влизат в университетите съгласно сегашните правила. Всеки, който постъпи в английски университет тази есен, през октомври 2020 година, ще може да получи нисколихвен заем и има право на подобен заем. Знам, че пътуването е мъчно поради коронависура, само че се надяваме нашите университети да бъдат изцяло отворени още веднъж през октомври и да предизвикват хората да идват за образователната 2020-2021 година преди таксите да бъдат вдигнати за идната 2021-2022 година.
Само Брекзит ли би трябвало да виним за решението на държавното управление или има и други фактори?
Брекзит е в основата, тъй като европейското право подсигурява свободното придвижване на студентите в границите на Европейски Съюз. Така че до момента в който Англия е в Европейски Съюз или в „ преходния интервал “, в който сме в този момент, следваме разпоредбите, които важат сега. Брекзит е главната причина, само че английското държавно управление можеше да вземе по-различно решение. Можеше да каже, да вземем за пример: „ Дори и да напущаме Европейски Съюз, европейските студенти могат да не престават да идват в Обединеното кралство при по-изгодни условия от китайските, индийските, африканските студенти и въобще студентите отвън Европейски Съюз “.
Проблемът тук обаче е чисто честен, съгласно мен, тъй като е мъчно да се каже, че хората от разрастващите се страни би трябвало да заплащат повече от европейците, когато ние повече не сме част от Европейски Съюз. Аз не съм юрист, само че знам, че втора компликация произтича от риска от правосъдни каузи за дискриминация при положение на облагодетелстване на европейците.
Говори се, че Англия приготвя опция на схемата „ Еразъм плюс “, доста известна като продан в Европа, само че още от в този момент се чуват сериозни бележки. Знаем ли какви в действителност са проектите на държавното управление в тази посока?
О, и аз бих желал да знам. Моята организация - Институтът за политика във висшето обучение - организира диалог предходната седмица с министъра за университетите и тя даде ясно да се разбере, както споменахте, че държавното управление търси опция на „ Еразъм плюс “, тъй като се счита, че ние не можем повече да останем в тази стратегия. Не е належащо да си в Европейски Съюз, с цел да си в „ Еразъм плюс “, само че в случай, че въпреки всичко излизаме от съюза, държавното управление търси други възможности. До момента обаче за жалост не ни е подало никакви детайлности какви са те. Това просто е единствено една от многото сфери, повлияни от Брекзит, за които има доста отворени въпроси.
Новината от управляващите за студентите от Европейски Съюз в действителност не е добра и за самите университети. Четох, че ще последва 60-процентен спад на студентите от Европа, че няма да го има това многообразие от студенти от разнообразни култури, което постоянно е било една от отличителните страни на най-хубавите университети....
Да, прогнозата за тези 60 % в действителност е от изследване, поръчано от нашия институт, което бе за спомагателните финансови спънки, възпиращи студентите да идват в Обединеното кралство. Всички спомагателни спънки за жителите на други страни да идват в английските висши учебни заведения са неприятна вест за университетите.
Със сигурност неприятна вест във финансово отношение, тъй като средствата от такси към този момент няма да постъпват. Но зад това се крият и доста други неща. Има доказателства, че аудиториите, в които има студенти от разнообразни култури, водят до най-хубавото образование. За да бъдете сполучлив университет би трябвало да имате разнороден студентски кампус - с европейци, неевропейци, хора от целия свят.
В последната ранглиста на университети по света се следи оттегляне на английските образователни заведения и последните вести не наподобяват изключително насърчителни за завръщането им на предходните водещи позиции...
Те ще не престават да заемат предни места в класациите, само че съм склонен с Вас, че наклонността не е позитивна. Огромното преимуществото, което имаме, без да звуча наивно е, че има огромен вкус по света за образование на британски. Ние комбинираме качеството на образование, историческите връзки и преподаването на британски език. Очевидно, в случай че таксите са доста високи, студентите няма да идват, няма да могат да си го разрешат и това е огромното предизвикателство. Между другото към момента чакаме изказванията от Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, тъй като декларацията през седмицата визира единствено Англия.
В Шотландия образованието е гратис и държавното управление би желало да остане гратис. На референдума за Брекзит Шотландия гласоподава за оставане в Европейски Съюз. Предизвикателството за Шотландия е, че в случай че хората от другите европейски страни престанат да идват в Англия, поради измененията, за които приказваме, и стартират да идват в Шотландия на огромни групи, тъй като образованието е гратис, ще бъде непостижимо за шотландското държавно управление да ги приюти. Предполагам, че в последна сметка Шотландия ще направи нещо сходно на Англия, изключително като се има поради чисто законовата страна на казуса, само че...предстои да забележим.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР