Студенти от Аграрния университет ще бъдат обучавани да използват сателитни

...
Студенти от Аграрния университет ще бъдат обучавани да използват сателитни
Коментари Харесай

Млади агрономи ще повишават добивите със сателитни технологии

Студенти от Аграрния университет ще бъдат обучавани да употребяват сателитни технологии в растениевъдството. До няколко години ще бъде основана стратегия за бакалавърска степен. 
Прочетете още
Проектът " Eguagri " започва през 2021 година по предложение от Европейската галактическа организация, а претекстът, заради който Аграрния университет приема, е студентите да бъдат в крайник с технологиите, да се запълни нишата от дисциплини, свързани с космоса. Това стана ясно по време на Кръгла маса, проведена в Аграрния университет, в която се включиха учени от региона на растениевъдството.

Една от тях беше и преподавателката от образователното заведение доцент Жулиета Арнаудова, която показа още елементи от плана. " Младите експерти ще употребяват логаритмите за евакуиране на изображение и наблюдаване посредством спътниците на площите. Това ще ги направи конкурентно способни. Преди две седмици се подписа контракт и се сложи старт на плана ", разяснява преподавателката.

Сред задачите на плана са разбор и актуализация на образователната стратегия в региона на приложението на технологиите. Сред нужните предпоставки  са контакти с компании от земеделското произвеждане, създаване на образователни материали, съоръжение, образуване на на практика семинари, Хекатон с присъединяване на задгранични студенти и разпространение на информацията.

" Миналата година наши студенти завоюваха второ място на интернационален Хекатон. Бях след менторите и мога да кажа, че младежите се бяха подготвили на доста високо равнище, обмениха и доста опит, по тази причина считам, че сходни формати са потребни, " - разяснява доцент Арнаудова. 

Заложено е образованието за студенти да започва през месец май, планувани са летни курсове и разнообразни занимания. Щом един път започва цикълът на плана, ще се създаде последователно и стратегия за бакалавърско равнище, съобщи преподавателката.

Нейната колежка от Българска академия на науките Катя Димитрова продължи представянето, като обърна внимание на практическите изгоди за приложение на сателитни данни за земеделието. Сред тях са понижаване на разноските за наблюдаване, понижаване на несъразмерното наторяване и повече съдействие сред фермерите. Тя показа прогноза за добива на картофи на база резултатите от 2018 година в Белгия, разбор за установяване на добива до 2017 година от винени лозя, както и нуждата от типа и количеството на тор, който да се планува за последващи продукции.

Доц. Атанас Севов от Аграрния университет приключи презентацията, като разяснява: " Една от аргументите да се съгласим да работим по плана, е, че бизнесът има потребност от такива експерти. Самият аз участвах в Комисията по земеделие по време на напръскване с  летателни апарати и дронове. "

Към момента в университета има Магистърска стратегия " Дигитализация и ръководство на растениевъдството ", която съумява да приготви студентите в на практика необятен набор от информация. Обучението се реализира в аудитории, лаборатории и образователни бази на Аграрен университет, Национален институт по метеорология и хидрология към Българска академия на науките и водещи компании в бранша. " Чрез цифровите технологии може да се усили производството на процедура. Имаме студенти освен от нашето професионално направление, само че и други посоки, които споделят, че са получили информацията, която им е трябвала, с цел да усъвършенстват работата си, " - разяснява доцент Севов. Той добави още, че има български докторант, който сега е в Китай, който се занимава с технологии в региона на растениевъдството и постоянно изпраща модели от наблюдения, които се вкарват и у нас.

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР