Кипърски изследователи са привлекли към своя инициатива ученици, които събират

...
Кипърски изследователи са привлекли към своя инициатива ученици, които събират
Коментари Харесай

Кипърски ученици събират използвана мазнина за готвене за употреба като биодизел

Кипърски откриватели са привлекли към своя самодейност възпитаници, които събират употребена лой за готвене, която ще бъде използвана като биодизел, написа в репортаж Ройтерс.

Инициативата е наречена „ Тиганокиниси “ („ придвижване от тигана “) и включва визити на учебни заведения с мобилен екип. В учебните заведения се показват научни опити, а децата са призовани да носят употребена готварска лой от домовете си, която по-късно се филтрира и продава като биодизелово гориво, съобщи Българска телеграфна агенция.

С самодейността Кипър се пробва да способства за разрешаването на един световен проблем, а точно изхвърлянето на милиони литри употребена готварска лой, която запушва канализацията, провокира пожари на сметищата и замърсява подземните води.

Приходите от продажбата на биодизела се разпределят измежду участващите учебни заведения съгласно събраните количества, а децата вземат участие в решението какви зелени планове да бъдат финансирани с получените суми, изяснява Ксения Лоизиду, началник на изследователския център „ АКТИ “, неправителствена организация, която координира плана.

Досега в границите на самодейността са предоставени над половин милион евро за планове, измежду които фотоволтаични съоръжения в учебни заведения, фонтани и билкови градини.

Проектът е подсилен от Министерството на образованието на Кипър. Той е част от просветителната стратегия от 2018 година насам и в него вземат участие над 80 хиляди възпитаници всяка година.

Той е награден от Европейската комисия като една от най-хубавите практики в Европейски Съюз в региона на обществените нововъведения, както и от европейската световна просветителна мрежа GENE.

Инициативата получи подтик през 2021 година, когато американската петролна компания „ Шеврон “ пое разноските по мобилния екип, който към този момент е посетил над 500 кипърски учебни заведения.

От към 2000 тона готварска лой, която се употребява в Кипър годишно, към 10 % се събират за преработване, сподели Лоизиду. „ Искаме децата да знаят, че отпадъкът не е боклук. Отпадъкът има стойност и това е цялата идея на кръговата стопанска система “, съобщи тя.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР