България заложник на дебата за Шенгенското пространство, казва премиерът
Страната от Източна Европа беше блокирана да се причисли към зоната без паспорт при започване на годината.
България е пленник във връзка с разширението на Шенген, съгласно премиера на страната.
Пред Euronews Николай Денков сподели, че страната му е изпълнила всички критерии на Европейски Съюз за се причисли към зоната за безгранично пътешестване, само че към момента е блокиран за влизане в Шенгенското пространство от някои държави-членки, като Австрия.
„ Когато се срещнах с канцлера Нехамер в Австрия, той беше доста явен, че няма проблеми с България и Румъния сами по себе си през днешния ден ", сподели министър председателят.
" Неговият проблем е по какъв начин работи Шенгенското пространство като цяло. Така че това е по-скоро като полемика сред Австрия и Европейския съюз, която аз Предпочитам, в сравнение с сред България и Австрия.
„ Разбира се, ние сме жертвите на тази обстановка. Ние, както споделих през днешния ден, се усещаме малко като заложници в тази обстановка. Надявам се през декември да има позитивно развиване. "
Денков отхвърли и рецензиите от Унгария и Сърбия, откакто България разгласи, че възнамерява да таксува преноса на съветски газ през своя територия.
И двамата вносители на природен газ от Москва, Будапеща и Белград се притесняват, че мярката ще докара до по-високи цени на горивата.
Но министър председателят сподели, че законът не е ориентиран към тях.
" Начинът, по който се ползва този налог, не слага никакви условия за заплащания от получаващите страни, като Унгария или други страни.
„ Той е избран по подобен метод, че би трябвало да бъде заплатен от Газпром и имах полемики с унгарския министър председател Орбан, със сръбския министър председател (Александър Вучич) и им споделих, че това е не против вашите жители. Не желаеме да ги нараняваме по никакъв метод. Това, което желаеме, е да вземем част от облагата на съветската военна машина, тъй като тя се зарежда от Газпром безусловно по някакъв метод. "
Преди това България блокира договарянията за участие на Северна Македония в Европейски Съюз заради опасения по отношение на правата на националните малцинства. Миналата година обаче беше реализирано съглашение по въпроса и София няма повече претенции към Северна Македония.
„ Не, нямаме повече претенции. Има доста ясно решение от предходната година, 2022 година “, сподели Денков.
„ Всъщност е сред Северна Македония и Европейския съюз. Така че това е въпрос на договаряния с тях, а не с България през днешния ден.
„ Какво чакаме дали това съглашение ще бъде изпълнено от страна на Северна Македония, както се чака. "
Той добави, че влизането на Западните Балкани в Европейски Съюз е в политически и стопански интерес на България, само че предизвести, че новите страни би трябвало да са правилни членове на Съюза, откакто се причислят.