Противоречивата история на електрическите крушки
Страхът от тъмнината е надълбоко затвърден при хората, което с течение на времето е довело до изобретяването на разнообразни източници на светлина – от лагерните огньове до актуалните електрически крушки. Не е зле да да напомним, че показаната на титулното изображение електрическа крушка свети към този момент 116 години в една американска пожарна станция.
В големия летопис на човешката история има моменти, в които нововъведенията и изобретателността блестят толкоз блестящо, колкото и основаните от тях предмети. Изобретяването на електрическата крушка е една от тези светли истории – история, която надвишава времето и ни свързва с най-първичните ни страхове – страхът от тъмнината.
Страхът на човечеството от тъмнината е надълбоко затвърден в груповото ни схващане. Това е боязън, който ни е подтикнал да създаваме разнообразни източници на светлина, като в последна сметка всичко кулминира в основаването на актуалната електрическа крушка. Но пътят от тъмнината към светлината е вълнуващ, изпълнен с революционни открития и изобретатели, които са трансформирали хода на историята.
1802 година е основен миг в търсенето на изкуствена светлина. По това време откриването на батериите, известни като Волтови стълбове, стартират да трансформират хода на историята. Тези дребни, само че мощни устройства проправят пътя към основаването на лампите с нажежаема жичка.
Британският химик Дейвид Хъмфри изиграва забележителна роля в тази преобразяваща ера. Неговите непрестанни опити с волтови акумулатори довеждат до основаването на първата система за осветяване с нажежаема жичка. Този пробив включва протичане на електрически ток през резистентен на високата температура материал, което го кара да се нагрява и да излъчва светлина – достижение, което вечно трансформира метода, по който осветяваме нашия свят.
Но с това пътят към модерната крушка надалеч не е завършил и едвам в този момент стартира. Ключът към напредъка се крие в намирането на доста устойчива на топлината нишка, която да може да издържи на компликациите при светенето. Германският химик Херман Стрингел създава новаторска помпа за добиване на кислорода от електрическите крушки. Чрез понижаване на равнищата на О2 в крушките той дейно понижава риска от пожари, което е решаваща стъпка за превръщането на тези осветителни тела в по-безопасни в ежедневната приложимост.
Британският физик Джоузеф Суон в допълнение усъвършенства издръжливостта на електрическите крушки. Той реализира това, като включва карбонизирана памучна нишка във вакуумно затворена крушка, което я прави по-надежден и дългогодишен източник на светлина. Нововъведенията на Суон слагат началото на комерсиализацията на електрическите крушки и на последвалата промяна на обществото.
И тук на сцената се появява американският откривател Томас Едисон – човек, чието име е синоним на електрическата крушка. Гениалността на Едисон се състои освен в създаването на въглеродна нишка за електрическите крушки, само че и в основаването на цялостна система за произвеждане и систематизиране на електрическата енергия. Неговият визионерски метод подсигурява, че преимуществата на изкуствената светлина ще доближат до домовете и предприятията по целия свят, променяйки вечно метода ни на живот и работа.
Въпреки забележителния прогрес в технологията на електрическите крушки, въпросите за плануваното остаряване не престават да стоят на дневен ред. С напредването на технологиите по-новите форми на осветяване, като флуоресцентните и светодиодните лампи, оферират енергийно по-ефективни и екологични други възможности. Въпреки това не престават да съществуват опасения по отношение на еднократната и прекомерно краткотрайна приложимост на някои модерни осветителни артикули.
В умозаключение, пътят от вродения боязън на човечеството от тъмнината до изобретяването на електрическата крушка е забележителна история на човешката досетливост. То обгръща неумолимия блян към обезпечаване на светлина – от първите опити с волтаични акумулатори до пионерската работа на хора като Дейвид Хъмфри, Херман Стрингъл, Джоузеф Суон и Томас Едисон. Днес, когато се любуваме на блясъка на енергийно ефикасните осветителни тела, е добре да си напомним пионерите, които осветиха пътя ни от тъмнината към съвремието.