Столицата осъмна под блокада в ден 22 на антиправителствените протести.

...
Столицата осъмна под блокада в ден 22 на антиправителствените протести.
Коментари Харесай

Протестът - ден 22: София под палаткова блокада

Столицата осъмна под обсада в ден 22 на антиправителствените митинги. Гражданите са безапелационни - ще останат в палатките на Орлов мост и под прозорците на Министерския съвет, до момента в който настояванията им за оставки на държавното управление и основния прокурор не бъдат изпълнени. Бул. " Цар Освободител " е преименуван на ул. " Тиква ". В региона на Орлов мост има опънати шатри. Продължават настояванията и за оставката на генералния шеф на Българската национална телевизия Емил Кошлуков.
В 19 ч. стартира демонстрацията с нормалното си начало - фонтана пред Президентството. Очаква се и през днешния ден пространството в “Триъгълника на властта” да бъде изпълнено от хиляди хора.

Недоволството избухна откакто прокуратурата нахлу в постройката на Президентството, с цел да арестува чиновници от администрацията.

Безпрецедентния ход бе избран като тъпчене на Конституцията и посегателство върху суверенитета на страната. Всичко това се случи и на фона на акцията на Христо Иванов в парк “Росенец”, който направи несполучлив опит да дебаркира на българския бряг покрай лятната резиденция на Ахмед Доган.

Иванов бе посрещнат от гардове на НСО, които го избутаха. Последва събитието “Масово вървене на охранителен плаж” - хиляди българи се стекоха към Черноморието. Там обаче към този момент бяха симпатизанти на Движение за права и свободи, пристигнали в региона още предходната вечер. Имаше предизвестия за експлоадиране на етническо напрежение, което не се случи. Сблъсъци обаче имаше с полицията.

По-сериозни опити за провокации имаше във втория ден от демонстрациите в столицата. Известно напрежение имаше и преди два дни, когато протестиращите наобиколиха автомобил, опитал се да премине през кръстовището на Софийския университет.

На фона на разгарящото се гражданско неодобрение министър председателят Борисов разгласи, че е изискал оставките на трима министри - Горанов (финанси), Младен Маринов (МВР) и Емил Караниколов (икономика). На идващия ден обаче стана ясно, че ремонт в кабинета ще има чак след вота на съмнение, който предстоящо не мина. Известни рокади в кабинета имаше, само че жителите не престават да недоволстват.

Междувременно демонстрациите бяха подкрепени от посланиците на Съединени американски щати и Франция у нас. В поддръжка на демократичното право на спокойно протестиране излязоха и от Европейската комисия.

Протести има на българи в чужбина. В редица страни наши сънародници излязоха в поддръжка на протестиращите в страната. Международни медии също интензивно отразяват протичащото се у нас.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР