Стилияна Николова спечели златния медал в многобоя на 40-о европейско

...

Стилияна Николова взе титла в многобоя на Европейското

Стилияна Николова завоюва златния орден в многобоя на 40-о европейско състезание по художествена гимнастика в Будапеща. Така България резервира купата – шампионка през предходната година стана. Този път тя се класира на четвърта позиция, откакто позволи грешки на обръч и на топка.

18-годишната Николова се показа извънредно мощно всичките си четири композиции. Тя събра 143.750 точки (35.700 на обръч, 37.200 на топка, 36.050 на бухалки, 34.800 на лента).

Състезателката на Валентина Иванова стартира със ужасно осъществяване на бухалки. Тя беше съвършена и на лента. На обръч Николова също беше неповторима, а в последното си излизане на килима с топка беше недостижима и беше оценена с невероятните 37.200 точки – най-силната оценка на шампионата въобще.

Миналата година в Баку тя се подреди трета след Калейн и София Рафаели. Този път обаче взе златото безапелационно с голяма разлика през останалите гимнастички. За Стилияна Николова това е първа европейска купа след двата бронзови медала от Тел Авив 2022 и Баку 2023.

На второ място се подреди международната шампионка в многобоя от София 2022 София Рафаели. Италианката завъри със 139.750 точки (36.300, 35.500, 34.000, 33.950). Тя продължава да няма безспорна европейска купа досега в кариерата си. Бронзовото отличие стана владеене на шампионката на планетата от Валенсия 2023 Даря Варфоломеев със 138.450 (35.500, 36.600, 35.100, 31.250). Германката позволи съществени неточности на лента, а на обръч имаше излизане на уреда отвън терена.

Боряна Калейн приключи на четвърто място. Българката събра 135.550 точки – 34.150 на обръч, 33.300 на топка, 34.300 на бухалки и 33.800 на лента.

Утре предстоят финалите на обособените уреди. Стилияна Николова ще вземе присъединяване в три от три вероятни финала – на обръч, на топка и на лента. Боряна Калейн ще взе участие на обръч и бухалки. Дебютантката Елвира Краснобаева ще спори за оценки на бухалки и на лента.
Източник: flashnews.bg