Сред най-предпочитаните дестинации са Испания и ГерманияНашенци имат недвижима собственост

...
Сред най-предпочитаните дестинации са Испания и ГерманияНашенци имат недвижима собственост
Коментари Харесай

Над 3200 българи с имоти в Гърция

Сред най-предпочитаните дестинации са Испания и Германия
Нашенци имат недвижима благосъстоятелност в 67 страни

Англия влиза в топ шест

Гърция е най-предпочитаното място за покупка на парцели в чужбина от българи. Това демонстрират данни на Национална агенция за приходите от подадените данъчни заявления за приходите от предходната година. На идващите места като най-предпочитани дестинации за придобиване на недвижима благосъстоятелност са Испания и Германия. Българи имат парцели в общо 67 страни.

Имоти в Гърция имат 3228 българи, демонстрират данните на Национална агенция за приходите. За последните пет години българите с недвижима благосъстоятелност в Гърция са нарастнали над четири пъти. Към края на 2019 година парцели в Гърция имат единствено 742 българи. През идващите две години броят на тези хора нараства малко. Докато през 2022 година над 1000 души купуват парцели в Гърция, като общият им брой доближава 1847 индивида. През идната година ползата към покупка на парцели в южната ни съседка остава доста мощен, въпреки че броят на хората с парцели в Гърция нараства с малко над 800. През предходната година Гърция още веднъж е най-предпочитаната дестинация за покупка на парцели в чужбина от българи, въпреки че броят на хората с парцели там се усилва по-малко - с 574 индивида. От Национална агенция за приходите показват, че един човек може да има няколко парцела в една или няколко страни, както и един парцел може да е благосъстоятелност на повече от един човек.

На второ място измежду желанията на българите за покупка на парцели зад граница е Испания. За пет години притежаваните парцели от българи там са нарастнали над шест пъти. През 2019 година единствено 41 българи са имали парцели там, а към края на предходната година броят им нараства на 246. Само през предходната година 38 индивида са придобили недвижимо имущество в Испания. Тази страна притегля вложители от целия свят поради слънчевия климат и хубавите плажове. В Испания има и доста българи, които работят и живеят там. Но те не заявяват имуществото си в Испания пред Национална агенция за приходите. Данъчни заявления в България подават български жители и чужденци, които са локални лица за България, т.е. имат непрекъснат адрес в България, или обитават на територията на България повече от 183 дни през всеки 12-месечен интервал, или центърът им на витални ползи се намира в България.

На трето място измежду желаните от българи дестинации за покупка на парцели е Германия. Недвижима благосъстоятелност там имат 149 българи. Германия е от страните, в които доста българи отиват да работят. Ако някои от емигрантите в Германия решат да се върнат да живеят в България, би трябвало да разгласят притежаваните от тях парцели в Германия.

На идващите три места в избора на българите да купуват недвижимо имущество в чужбина са Австрия, Италия и Англия, с съвсем еднакъв брой притежавани парцели – надлежно 110, 108 и 107. През предходната година много повече българи са придобили парцели в Италия и Англия, в сравнение с в Австрия. През 2024 година българите с недвижима благосъстоятелност в Австрия на нарастнали със 7, до момента в който тези с парцели в Италия са се нараснали с 21, а във Англия – с 25 индивида.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР