Сръбски анализатор: Оставката на премиера Вучевич е измама, Вучич иска да спечели време
Сръбският президент Александър Вучич „ пожертва “ своя министър председател в опит да успокои митингите, обхванали Сърбия, които са огромно предизвикателство за неговото десетгодишно ръководство.
Това пише при започване на разбора на New York Times, представен от БГНЕС, за протичащото се в Сърбия. Премиерът Милош Вучевич, непосредствен съдружник на президента Вучич и водач на ръководещата Сръбска прогресивна партия /СПП/ подаде оставка, с цел да „ не усилва в допълнение напрежението в обществото “. Това стана единствено няколко часа откакто Вучич изиска „ незабавна и цялостна смяна на държавното управление “.
Умеещ да маневрира в границите на надълбоко поляризираната сръбска политика, както и сред Русия и Запада, Вучич има дълга история на изтласкване на съдружниците си, най-малко за известно време, и изваждане на опозиционните партии от равновесие. Противниците му се пробваха да го оспорят на изборите, само че в този момент се причислиха към студентските митинги, написа още New York Times.
България 3 мин. Авария по време на полет с единствената ни въздушна кола за спешна помощ Съдържание от сътрудници 2 мин. Един шеф, обилие от кариерни благоприятни условия България 2 мин. Баща изроди първото от бебета близнаци пред болничното заведение в Шумен България 3 мин. Турист е в сериозно положение след случай край хижа „ Бъндерица “ Лице в лице 3 мин. Анализатор: Гренландия е най-прекият път, по който съветска ракета може да стигне до Съединени американски щати България 3 мин. „ Не мога повече да се боря “: Защо мъж със 100% неработоспособност живее с пенсия под 130 лева? Тази заран 2 мин. Георги Рачев: От неделя стартира смяна на времето, която ще „ цъфне и избуи “ в понеделник България 3 мин. Авария по време на полет с единствената ни въздушна кола за спешна помощ Съдържание от сътрудници 2 мин. Един шеф, обилие от кариерни благоприятни условия България 2 мин. Баща изроди първото от бебета близнаци пред болничното заведение в Шумен България 3 мин. Турист е в сериозно положение след случай край хижа „ Бъндерица “ Лице в лице 3 мин. Анализатор: Гренландия е най-прекият път, по който съветска ракета може да стигне до Съединени американски щати България 3 мин. „ Не мога повече да се боря “: Защо мъж със 100% неработоспособност живее с пенсия под 130 лева? Тази заран 2 мин. Георги Рачев: От неделя стартира смяна на времето, която ще „ цъфне и избуи “ в понеделник Разгледай онлайн нашите промоционални брошури Цените са годни за интервала на акцията или до привършване на наличностите. Всички цени са в лв. с включен Данък добавена стойност.Не е ясно дали напускането на премиера ще успокои или може би даже ще ескалира митингите в цялата страна, които бяха подхранвани от публичния яд поради гибелта на 15 души при рухването на козирката на 1-ви ноември на жп гарата в Нови Сад.
Студентите, които блокират университети от седмици насам, се събраха във вторник, 28 януари, пред централата на ръководещата партия в Нови Сад, където незнайни поддръжници на Вучич пребиха няколко студенти. Стената на партийното помещение беше покрита с графити с надписи „ Убийци “, „ Крадци “. Антиправителствените деятели продължиха митингите и в град Ниш.
В понеделник, 27 януари, Вучич даде обещание да извърши едно от главните претенции на студентите – публикуването на контракти и други документи, свързани с реконструкцията на жп гара Нови Сад, осъществена от китайска компания и нейни подизпълнители.
Президентът Александър Вучич стартира съвещания за ново държавно управлениеПовечето от първичните претенции на студентите са изпълнени, в това число наказателно гонене на отговорните за бедствието и уволняване на министри, управлявали плана за възобновяване, министърът на превоза и инфраструктурата, както и министъра на търговията. Въпреки това, когато митингите набраха скорост, опозиционните политици започнаха да упорстват Вучич да сформира „ преходно държавно управление “.
„ Вучич се пробва да завоюва време, очаквайки митингите да утихнат “, сподели Драгомир Анджелкович, политически анализатор, който поддържа студентите. Протестите, добави той, ще продължат, тъй като оставката на премиера е „ просто опит за нова машинация “, написа New York Times.
Сръбското президентство в миналото беше значително представителна служба, само че откогато Вучич встъпи в служба като президент след изборите през 2017 година, след мандат като министър-председател, това се трансформира в преобладаващ център на власт в Сърбия и е във фокуса на гнева на опозицията.
Политическата рецесия в Сърбия, в която зетят на президента Тръмп, Джаред Къшнър, работи по договорката за първокласен хотел на Тръмп в центъра на Белград, основава алтернатива за новата администрация на Съединени американски щати. При президента Байдън Съединените щати се пробваха да ухажват Вучич, пробвайки се да го отделят от обичайно тясно партньорство на Сърбия с Русия, а опозиционните политици ги подлагаха на критика, че са прекомерно меки към сръбския президент.
В Белград се организират ежедневни антиправителствени митингиПолитиките на администрацията на Байдън дадоха някои резултати, в това число тайната продажба на сръбски муниции и оръжия на стойност близо 1 милиард $, които да бъдат употребявани от Украйна против съветските сили, както и поддръжката на Сърбия за резолюциите на Организация на обединените нации, осъждащи съветската инвазия, напомня New York Times.
Сърбия обаче не се причисли към западните наказания против Русия и възприе съветски позиции в отговор на митингите, като Вучич твърди, че митингите са опит за образуване на „ цветна гражданска война “, водена от „ сътрудници “ от Запада. Миналата седмица Сърбия депортира петима деятели от Хърватия, които упрекна в подкрепяне на сръбски групи, участващи в митингите.
Сърбия подаде молба за участие в Европейския съюз през 2009 година, само че нейната ориентировка към Русия, подозренията по отношение на уговорката й към демокрацията и други проблеми забавиха влизането ѝ. Някои анализатори и дипломати споделят, че Русия подбужда митингите, с цел да окаже напън върху Вучич да се откаже от „ периодическите си ухажвания към Запада “. Сръбските ветерани от войната се причислиха към митинга, развявайки съветски флагове, оповестява вестникът.
През последните години в Сърбия имаше няколко митинга против Вучич, само че сегашните получиха поддръжка. Сред тези, които показаха поддръжка или най-малко благосклонност към протестиращите, са синдикатът на чиновниците в държавната социална телевизия РТС и сръбският тенисист Новак Джокович, чието семейство гласно поддържаше президента Вучич в предишното.
Предишните митинги – против рестриктивните мерки на Ковид-19, отстъплението на демокрацията, насилието и огромната литиева мина – бяха значително лимитирани до Белград и в последна сметка затихнаха. Срутването на козирката в Нови Сад и обвиняванията в корупция при договорите за строителство провокираха яд надалеч отвън столицата, трансформирайки се в катализатор за по-широко неодобрение против властнически чиновници, необятно публикувана корупция и медиен пейзаж, доминиран от проправителствените таблоиди и мощно пристрастна държавна телевизия.
Протестите в Белград, Нови Сад и други градове привлякоха десетки хиляди души, парализирайки придвижването. Размерът и упоритостта на демонстрациите се съпоставят с безредиците от края на 90-те години, които през 2000 година смъкнаха от власт сръбския деспот Слободан Милошевич, който провокира пагубни войни против нейните съседи, се споделя в края на разбора на в. " New York Times. "
Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK