Монблан, Килиманджаро, Еверест: Мъж без крака изкачва най-високите върхове на седемте континента
„ Не това, което ни се случва, дефинира какви хора сме, а методът, по който реагираме. Предизвикателствата не би трябвало да ни стопират, а да ни оформят като персони и да ни вършат по-силни и по-издръжливи, с цел да продължаваме напред. Пред каквито и провокации да се изправяте, помнете – вие сте по-силни от тестванията, а фантазиите ви към момента са там, с цел да ги преследвате. Продължавайте да изкачвате вашите планини, каквито и да са те. “
Това са думите на мъж, чиито крайници са ампутирани над коляното. Вместо да застине в отчаянието си обаче той стремително се доближава до постигането на персоналната си фантазия - да бъде първият човек с двойно отрязване, изкачил най-високите планини на седемте континента . С постигането на персоналната си цел Хари Буда Магар ще сложи и исторически връх.
Британско-непалският планинар съумява да изкачи най-високия връх в света – Еверест (8848 метра), през май 2023 година
България 4 мин. Жена намушка с нож няколко души в София (ВИДЕО И СНИМКИ)
Съдържание от сътрудници 2 мин. Седмичният ти пазар може да помогне на деца в потребност
Тази заран 3 мин. Богдан Кирилов за ботокса: Незаконно е да се съхраняват лекарствени артикули в гаражни салони
Тази заран 2 мин. Георги Рачев: Студът е обезпечен, и то две седмици напред
Тази заран 2 мин. Сеизмолог: Трусовете на Санторини към този момент са над 480, няма заплаха за България
Тази заран 2 мин. Българка, която живее на Санторини: От събота насам земетресенията са на 10-15 минути
Любопитно 2 мин. Мармотът Фил видя сянката си и предвижда още шест седмици зима (ВИДЕО)
България 4 мин. Жена намушка с нож няколко души в София (ВИДЕО И СНИМКИ)
Съдържание от сътрудници 2 мин. Седмичният ти пазар може да помогне на деца в потребност
Тази заран 3 мин. Богдан Кирилов за ботокса: Незаконно е да се съхраняват лекарствени артикули в гаражни салони
Тази заран 2 мин. Георги Рачев: Студът е обезпечен, и то две седмици напред
Тази заран 2 мин. Сеизмолог: Трусовете на Санторини към този момент са над 480, няма заплаха за България
Тази заран 2 мин. Българка, която живее на Санторини: От събота насам земетресенията са на 10-15 минути
Любопитно 2 мин. Мармотът Фил видя сянката си и предвижда още шест седмици зима (ВИДЕО) Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„ Основната ми цел при изкачването ми не е да направя история, а да повиша осведомеността по отношение на уврежданията “, споделя алпинистът.
Снимка: Hari Budha Magar/Facebook
Той трансформира персоналните си профили в обществените мрежи в място за ентусиазъм и мотивация за десетки хиляди свои почитатели .
Бащата на три деца, който живее в британския град Кентърбъри, към този момент е изкачил четири от набелязаните седем върха. Междувременното той оказва помощ за проектирането на нови протези и се надява новият дизайн да усъвършенства достъпа за действия навън в бъдеще.
Ако изкачи седемте най-високи върха на седемте континента, мъжът ще се причисли към лист от единствено 500 катерачи, които са съумели да го създадат, и ще бъде единственият с двойна ампутация над коляното. Той към този момент е стъпвал на Монблан в Европа и Килиманджаро в Африка.
Снимки: Hari Budha Magar/Facebook
През 2010 година, до момента в който служи като боец в английската войска в Афганистан, е ксплозивно устройство избухва до него и той губи двата си крайници. Тогава изпада в меланхолия и стартира да пие.
„ В един миг си помислих, че ще умра - пиех толкоз доста, с цел да управлявам болката и страстите си. Но аз желаех да пребивавам поради фамилията си. Започнах да спортувам и възвърнах самочувствието си “, споделя мъжът.
Сега Хари Буда Магар пътува до Южна Америка.
В аржентинските Анди този месец той би трябвало да изкачи високият 6961 метра връх Аконкагуа. Ако експедицията е сполучлива, пред някогашния боец ще останат единствено два от плануваните седем върха - механически предизвикателния връх Карстенс - най-високия в Океания - 4884 метра, и високият 4892 метра връх Маунт Винсън в Антарктида.
Дори студът на полюсите евентуално няма да попречи на необятната воля на Хари Буда Магар.
Снимки: Hari Budha Magar/Facebook
През 2018 година държавното управление в Непал взема решение да изключи всички хора с увреждания от изкачването на връх Еверест. Магар се бори против тази неправда години наред. С триумф. През май 2023 година Хари Буда Магар най-сетне застава на покрива света.
За своите старания той получава медал на Британската империя.
Снимки: Hari Budha Magar/Facebook
„ Надявам се, че някои от моите провокации ще оказват помощ на б ъдещите генерации да бъдат издръжливи и да се приспособяват към живота “, споделя мъжът.
„ Една дума, една фраза, една мотивация, един миг, едно решение, една опция - всяко едно от тези неща може изцяло да преобрази живота на човек, позитивно или негативно. А по-късно то да сложи рамките на живота, който живее “, споделя Магар.
„ Загубих и двата си крайници над коляното, с цел да изкача най-високия връх в света. Моето пътешестване беше обвързвано с това в никакъв случай да не се отхвърлям, да престъпвам граници, да нарушавам рестриктивните мерки и да прегръщам непредвиденото “, споделя мъжът в профила си в обществените мрежи.
Снимки: Hari Budha Magar/Facebook
„ Моето военно образование оформи от мен това, което съм през днешния ден. Военното мислене, уменията, дисциплината и издръжливостта, които научих, към момента ме държат здрав и проведен, без значение дали става дума за подготовка за нанагорнище или за справяне с провокации “, споделя още мъжът.
Според него едно от значимите неща, които е научил в армията е „ инерцията “.
„ Не става въпрос за това какъв брой бързо се движите, продължавайте да се движите. Няма значение какъв брой сте мудни, движете се, без да спирате, не се отхвърляйте “, споделя алпинистът.
Снимки: Hari Budha Magar/Facebook
„ Катеренето на планини не е по-различно. Докато продължаваме напред и не се отхвърляме, рано или късно ще достигнем върха, отбелязва Хари Буда Магар.
2 / 10
Монблан, Килиманджаро, Еверест: Мъж без крайници изкачва най-високите върхове на седемте континента (ГАЛЕРИЯ) „ Мечтите ви към момента са там, с цел да ги преследвате. Продължавайте да изкачвате вашите планини, каквито и да са те “, споделя той Снимка: Hari Budha Magar/Facebook Снимка: Hari Budha Magar/Facebook
Снимка: Hari Budha Magar/Facebook „ Животът е това - стига да продължим напред, рано или късно можем да достигнем нашата цел или фантазия. Всички можем да изкачим личните си планини и да стигнем до върха – който и да е той. Всичко опира до отношение и метод на мислене. Те са най-мощните принадлежности, които имаме “, споделя алпинистът.
Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK




