Сръбските студенти, които от дни се придвижват с велосипеди от

...
Сръбските студенти, които от дни се придвижват с велосипеди от
Коментари Харесай

Сръбските студенти колоездачи бяха посрещнати триумфално в Страсбург

Сръбските студенти, които от дни се придвижват с колела от Нови Сад до Страсбург, дойдоха нощес във френския град, където ги посрещнаха голям брой събрали се жители, съобщи сръбската организация Бета.

Пътуването им, което стартира на 3 април и включва представители на четирите университета в Сърбия – Нови Сад, Белград, Ниш и Крагуевац, беше за да притегли вниманието на европейската общност към обстановката в Сърбия. Репортери на сръбската телевизия Ен1 оповестиха, че 80 студенти – 71 мъже и 9 дами, са тръгнали на път за Страсбург и всички са стигнали до крайната дестинация.

За студентите беше проведен банкет на площад „ Клебер “ в Страсбург, където се събраха доста жители, младежи, деца, както и защита, която контролира всичко. На място участват и телевизионни екипи от Белград. Студентите бяха посрещнати с червен килим, който ги очакваше във всички градове, които посетиха на път за Страсбург.

JUST IN: Serbian Student Cyclists Arrive in Strasbourg to Seek EU Support.

A group of students and academic community members from Serbia, who embarked on a 1,300-kilometer bicycle journey from Novi Sad, arrived in Strasbourg, France.

The students, protesting…
— The National Independent (@NationalIndNews)

Очаква се на следващия ден студентите да тръгнат на обиколка в европейските институции, само че към този момент не е прочут точният проект, прецизира Бета. Доколкото е известно, те би трябвало да се съберат на следващия ден пред Съвета на Европа, където ще запазят 16 минути безмълвие в памет на 16-те жертви на срутилата се козирка на жп гарата в Нови Сад.

Шест дни след началото на студентския велопоход до Страсбург комисията по външни работи на Европейския парламент одобри отчет, в който се споделя, че настояванията на протестиращите студенти съответстват с промените, нужни по пътя към Европейски Съюз. Докладът бе подсилен от 55 членове на комисията, 13 бяха " срещу ", а осем се въздържаха. Предвижда се документът да бъде гласуван от евродепутатите на последваща пленарна сесия на Екологичен потенциал.

Трагедията в Нови Сад от 1 ноември предходната година провокира вълна от митинги в цялата страна, водени основно от студентите. Публикуването на цялостната документи за реконструкцията на постройката на локалната жп гара е основно искане на протестиращите. Месец по-късно държавното управление и президентът на Сърбия оповестиха, че цялостната документи е оповестена и публично налична, само че под натиска на митингите неведнъж се показваха нови документи.

Студентите упорстват и за санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки произшествия, както и прекъсване на наказателни производства против протестиращи, задържани от полицията.
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР