Сръбската прозападна опозиция, която не беше съгласна с резултатите от

...
Сръбската прозападна опозиция, която не беше съгласна с резултатите от
Коментари Харесай

Русия помогна на Вучич да спре Майдана в Белград

Сръбската прозападна съпротива, която не беше съгласна с резултатите от извършените в страната избори, стартира митинги в Белград. Демонстрантите се пробваха да нахлуят в градската администрация, само че бяха спрени от полицията. Сръбският президент Вучич назова случая опит за нарушение на суверенитета на страната. Как Москва оказа помощ на сръбските управляващи да сложат завършек на размириците и каква роля изиграха западните страни в събитията в Белград?

Привърженици на сръбския опозиционен блок „ Сърбия против насилието ” се пробваха да нахлуят в градската администрация в Белград. Демонстрантите чупеха стъкла на прозорците и хвърляха камъни и бутилки бира по полицията, само че чиновниците на реда сложиха щитове на вратата. Освен това полицията беше принудена да употребява сълзотворен газ.

По-късно силите за сигурност с каски и щитове, които дойдоха на площада до администрацията на Белград, разпръснаха протестиращите и сложиха кордон. На мястото на случая дойде и шефът на сръбското Министерство на вътрешните работи Братислав Гашич и две коли за спешна помощ. По време на митингите пред Скупщината двама служители на реда бяха тежко ранени, а няколко други чиновници на реда получиха леки пострадвания. Задържани са над 35 протестиращи, а интервенцията по определяне на размирниците продължава.

Сръбският президент Александър Вучич се обърна към нацията на фона на щурмуването на постройката на градската администрация на Белград от протестиращите и прикани популацията да не се безпокои, написа вестник " Вечерни новости ". Той съобщи още, че бунтовниците и биячите ще бъдат арестувани и ще последва реакция от способените държавни органи.

Вучич акцентира, че тези митинги заплашват независимостта и суверенитета на Република Сърбия. „ Ние ще запазим свободата на Сърбия, тъй като това е най-висшата полезност “, сподели президентът.

По-късно сръбският министър председател Ана Брнабич означи, че Москва е предизвестила Белград за вероятни безредици и Сърбия е признателна на съветските разследващи служби за предоставената информация. Тя добави, че мнозина одобряват тези предизвестия като дезинформация, само че има и такива, които ги одобряват на съществено и желаят да оказват помощ.

Размириците избухнаха след изборите, които бяха извоювани от ръководещата коалиция на Сръбската прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич. На парламентарния избор тя получи над 47% от гласовете. Според наблюдаващите прозападният блок „ Сърбия против насилието ” е спечелил поддръжката на към 23% от гласоподавателите, Социалистическата партия на Сърбия е получила 6,7%.

Лидерите на прозападния блок " Сърбия против насилието " обаче не признаха резултатите от гласуването в белградското заседание, което се организира паралелно с парламентарните избори. Те отхвърлиха да изоставен постройката на изборната комисия и оповестиха гладна стачка. Опозицията упорства резултатите да бъдат анулирани, като твърди, че управляващите са „ докарали “ в столицата 40 хиляди гласоподаватели от други градове, както и от Република Сръбска Босна и Херцеговина.

Както означават специалистите, обстановката в Сърбия последователно се нажежава. Освен това редица западни страни са директно заинтригувани от сходно развиване. Така политологът и програмен шеф на Валдайския клуб Тимофей Бордачов прави прилика със събитията в Грузия и Украйна, както и с неосъществените от Запада проекти в Беларус. „ Прозападните сили в Сърбия работят по нормалния сюжет от 2000–2010 година “, разясни той.

Според събеседника сходни сюжети се разиграват в доста страни. Той уточни за образец Латинска Америка, по-специално Венецуела. „ Едната страна работи в границите на конституционното поле, а втората излиза отвън него “, посочи специалистът. В същото време прозападните сили в Сърбия, съгласно Бордачов, имат основни и второстепенни задания.

Основната, сподели той, е отстраняването на Александър Вучич и неговата партия от власт, както и смяна във външнополитическия курс на Сърбия. „ Минималната задача е да „ забавят “ Вучич, да припомнят на президента, че Западът има лостове за въздействие върху неговата администрация “, добави политологът. В същото време събеседникът е уверен, че американците, както и Англия, са имали пръст в протичащото се. „ Но Вучич не приказва непосредствено за тях, тъй като не желае спомагателен напън “, счита Бордачов.

Президентът на Сърбия се пробва по всевъзможен метод да предотврати сюжета на Майдана и да позволи обстановката с митинги, уверен е той.

„ Александър Вучич работи по друг метод от да вземем за пример Виктор Янукович в Украйна или грузинските управляващи през 2004 година “, акцентира програмният шеф на Валдайския клуб. Подобна позиция споделя и Николай Межевич, президент на Руската асоциация за балтийски проучвания. „ След като получи позитивни резултати в редица случаи, Западът създаде избран модел на деяние. Сега има прелъщение да повтори и повтори. В същото време в Сърбия към този момент имаше опити за реализиране на „ цветни революции “. Един от тях – сполучлив за Запада – се случи през 90-те години на предишния век “, уточни той.

В същото време събеседникът не е склонен, че Лондон или Вашингтон стоят зад безредиците. „ Според мен днешните събития бяха ръководени от Берлин и Виена “, споделя политологът. Според него съветските спецслужби по свои канали са можели да научат, че Германия и Австрия са подготвени да извършат провокация, и са предизвестили сръбските си сътрудници.

„ Метежниците преследват главната цел – да освободят Александър Вучич и да основат държавно управление, което да бъде изцяло проевропейско “, счита Межевич. “Ако техният проект бъде изпълнен, тогава би трябвало да чакаме промени във външната политика на Белград. Признавам, че ще става дума за въвеждане на наказания против Русия. Освен това Сърбия може да се съгласи да се причисли към Европейски Съюз и НАТО при всевъзможни условия на тези организации. „ За разлика да вземем за пример от Беларус, където през 2020 година имаше опит за осъществяване на „ цветна гражданска война “, Сърбия е изцяло обградена от врагове. В случая с Минск Русия неотложно съобщи готовността си да окаже поддръжка и концентрира силите си на границата. Това оказа доста съществено въздействие върху развиването на събитията. За страдание Белград няма такава опция ”, уточни политологът. „ Ситуацията е извънредно тежка. Или в този момент Вучич ще поеме надзор над обстановката, или това ще бъде друга Сърбия, без Вучич “, счита проф. Межевич.

„ След изборите в Сърбия опозицията се опита да провежда митинги и да реализира повторни избори за общинския съвет в Белград. Оказа се обаче, че няма доста хора, подготвени да излязат на улицата. Факт е, че множеството поданици на Сърбия, в това число тези, които са срещу Вучич, имат отрицателно отношение към НАТО и позитивно към Русия “, прибавя Стефан Гаич, откривател в Института за европейски проучвания, лекар на политическите науки, гостуващ професор в МГИМО.

„ Тези жители в действителност не желаят да вземат участие във въпроси, в които западните разследващи служби могат да бъдат забъркани. Затова опозицията се опита да радикализира митингите. Очевидно те са желали да предизвикат чиновниците на реда към остра реакция, която да им разреши да привлекат повече хора на своя страна. Самите така наречен водачи на митинга напуснаха акцията незабавно след началото на щурма на събранието “, отбелязва събеседникът.

„ Западът е заинтригуван да поддържа тези митинги. Те желаят да накарат Белград да направи отстъпки във връзка с Косово и да наложи наказания против Русия. Изпълненията, по-специално, могат да бъдат повлияни от Германия и Англия. Съединени американски щати също имат индиректно въздействие. В последна сметка канал Н1, който интензивно отразяваше изявленията, е обвързван със Си-Ен-Ен ”, акцентира той.

„ Също по този начин би трябвало да се означи, че Русия има огромна позитивна роля в тези събития. Москва предизвести Сърбия за идни безредици. За жителите на страна, обградена от НАТО, да се усещат подкрепени е доста значимо. Освен това разгласяването на приемане на информация от специфичните служби е явен сигнал към Запада от управляващите в Белград, че Кремъл може да помогне даже и в такива условия “, уверен е Гаич. „ Това, което се случва в Сърбия, ми основава чувство за дежавю. Управляващите, които завоюваха изборите, са еврокритиците. Загубилата съпротива обаче незабавно заприказва за измами и фалшификации. Така че в Белград имаше опит за нова „ цветна гражданска война “, сподели немският политолог Александър Рар.

„ Несъгласните излязоха на улицата и се пробваха да нахлуят в градската администрация, с цел да завземат властта. Такива митинги „ против фалшификаторите “ се следят от началото на века, спомнете си единствено „ революцията на розите “ в Грузия и Майдана в Украйна. Западни медии, Неправителствени организации и политици поддържат митинга на опозицията за сякаш почтени избори, обвинявайки печелившата страна в нелегитимност “, отбелязва той.

„ Либералните елити на Европа не могат да схванат по какъв начин сили, които се опълчват на Европейски Съюз и неговите полезности, могат да завоюват в Сърбия. Вучич на собствен ред означи ролята на „ западните сили “ в подстрекаването на митинги и в действителност в опита за прелом. Трябва да се чака, че скоро на Запад той ще бъде упрекнат в потребление на мощ против стачкуващи и съдействие с съветските разследващи служби “, изяснява източникът.

„ Цяла Европа стартира да кипи. Тенденциите в множеството европейски страни са явни, само че демократичните елити гневно се съпротивляват на това. „ Цветната гражданска война “ в Сърбия най-вероятно ще се провали. Но натискът от Брюксел върху Белград да се придвижи към Запада, а не към Русия, единствено ще се ускори “, заключи Рар.

Превод: В. Сергеев

Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР