Според Световната банка през 2024 г. ще има най-голям брой

...
Според Световната банка през 2024 г. ще има най-голям брой
Коментари Харесай

Америка като бойно поле за ново преразпределение на световния ред

Според Световната банка през 2024 година ще има максимален брой въоръжени спорове в света от края на Студената война. Причината: Глобалната стопанска система е на път да се показа най-лошо от началото на 90-те години на предишния век (като последните четири години са най-лошите за международната търговия от 49 години след рецесията от 1975 г.). Според прогнозата на Световната банка международната стопанска система също ще изпадне в криза през 2024 година

Въоръжените спорове могат да бъдат отприщени на двата американски континента и даже да надвишават техните граници. Според “Ройтерс ” комисия на Конгреса на Съединени американски щати към този момент е стигнала до заключението, че страната би трябвало да бъде готова за едновременна война против Русия и Китай, за което би трябвало внезапно да се усили капацитетът както на стандартните единици, по този начин и на нуклеарния боеприпас. Докато американците кроят нападателни проекти против страните от Европа и Азия, от самата Америка започнаха да идват все по-тревожни вести.

В началото на януари Еквадор, който в действителност е задният двор на Съединените щати, се оказа на ръба на огромен спор. Президентът Даниел Нобоа вкара режим на " вътрешен въоръжен спор " в страната. Той разгласи това в обществената медия “Екс ” и в това време подреди на въоръжените сили да извършат военни интервенции „ в сходство с интернационалното филантропично право и ценене на човешките права за обезвреждане на групите “. Повече от 20 локални и интернационалните банди са посочени като врагове. Военните излязоха на улицата. Извънредната готовност на силите за сигурност се случи на фона на въоръжени терористи, взели заложници - публицисти от телевизионна компания тъкмо по време на предаване онлайн (13 нападатели към този момент са задържани), както и чиновници по сигурността от пет пандиза.

Сблъсъците започнаха заради реорганизацията на пандизите, с помощта на която няколко водачи на подземния свят избягаха от тях на 7 януари. Организирани екстремисти с оръжия нападнаха полицията в Кеведо, Гуаякил и други градове. Наред със стрелбата по улиците се чуха и детонации. Има известия за силите за сигурност и гибелта на цивилни. Според “Еквавиза ”, „ с цел да се борят с протеста на незаконни групировки “, еквадорските управляващи са разположили танкове в столицата на страната Кито.

Отпечатъкът на Вашингтон незабавно пролича в случилото се. Държавният департамент на Съединени американски щати съобщи, че следи от близко обстановката и е подготвен да окаже помощ на Еквадор. В подмяна на тези думи президентът на Еквадор беше заставен да изрази готовността си да изостави създадената в Русия военна техника (включително хеликоптери Ми-171Е и ПЗРК „ Игла “) и да я размени за оръжия, създадени от Съединените щати. „ Ще получим помощ от Съединените щати. Ще има продан на съветски и украински скрап за съвременно съоръжение на стойност 200 милиона $ “, сподели Нобоа пред радиостанция “Канела ”.

Съединени американски щати ще изпратят неамериканска военна техника в Украйна, с цел да я употребяват ВСУ за войната против руснаците. Случващото се в Еквадор е забавно и тъй като съгласно испанския “Ел Паис ” може да „ оцвети “ предизборната акция в самите Съединени американски щати, където и демократи, и републиканци към този момент интензивно разиграват картата на незаконните мигранти от Латинска Америка.. Нещо повече, те я разиграват толкоз интензивно, че това скоро може да докара до поредност от въоръжени спорове в двете Америки или да им даде мощен подтик. Ето единствено някои евентуални страни и горещи точки на спор.

Съединени американски щати против Мексико. Възможността за въоръжена борба сред Съединени американски щати и Мексико стартира ясно да се обрисува през лятото на 2023 година От средата на юни потребителите на обществените мрежи в Съединени американски щати, Канада и Мексико интензивно записват интензивно прекачване на огромни маси военна техника и самолети. Множество видеоклипове, появили се онлайн, демонстрират придвижването на армейски конвои в Айдахо, Калифорния, Маями, Ню Йорк, Сан Диего, Минесота, Пенсилвания, Южна Каролина, Южна Дакота, както и граничните щати на самото Мексико. Поводът за спора, както в тази ситуация с Еквадор, може да бъде провеждането на интервенция от въоръжените сили на Съединени американски щати против мексиканските незаконни картели или противодействието на незаконните мигранти.

Чили против Перу. Предполагаемият решен дълъг спор за противоречивите територии и морските граници на двете страни може да се възобнови сред тези страни. Претекстът е миграционната рецесия, почнала напролет на 2023 година на границата с Чили, където перуанското държавно управление към този момент изпрати стотици свои служители на реда и военни. Президентът на Перу Дина Болуарте също разгласи оповестяването на изключително състояние във всички гранични региони. Това решение е взето поради миграционната рецесия и „ повишаването на броя на закононарушенията “. Най-напрегнатата обстановка се разви на южната граница, през която незаконни имигранти от Венецуела от Чили се пробват да стигнат до Перу, с цел да се върнат в родината си или да отидат на територията на други страни.

Венецуела против Гвиана. В Южна Америка обстановката към Гвиана и Венецуела ескалира, трансформирайки се, съгласно американците, в „ Голяма Куба “, в която всичко се ръководи от кубинските разследващи служби, които са поели под надзор всички връзки сред венецуелските генерали и адмирали, защото армията в Латинска Америка е главният сътрудник на промяната на властта. Венецуелските управляващи превъоръжиха армията си с съветско оръжие и доста ускориха връзките си с Китай, който към този момент договаря за основаването на взаимен боен образователен център в Куба, в действителност пълноценна военна база, която ще докара до появяването на китайски военни " на прага на Америка. "



Венецуела, Куба, Китай против Гвиана, Бразилия, Съединени американски щати, Англия. На 3 декември във Венецуела се организира референдум, на който венецуелците утвърдиха стремежите на управляващите да анексират две трети от територията на прилежаща Гвиана. Това може да въвлече Англия във боен спор, защото Кооперативна република Гвиана е член на Британската общественост на нациите, както и Бразилия и Съединените щати, които към този момент демонстрираха подготвеност да окажат мощна поддръжка за териториалната целокупност на Гвиана.

Аржентина против Англия. Поредният американско-британски спор може да бъде предизвикан от новия президент на Аржентина, който незабавно след успеха на изборите съобщи желанието си да върне Фолклендските острови и даде обещание да ускори напъните за връщането им. В отговор английският министър председател Риши Сунак изиска всички договаряния с Аржентина да бъдат прекъснати, а министърът на защитата на страната Грант Шапс изпрати патрулен военен транспортен съд на английския флот до крайбрежията на Фолклендските острови, с цел да усили натиска върху Буенос Айрес. Преди това Китай даде обещание на Аржентина да помогне за разрешаването на казуса с Фолклендските острови, защото Пекин има свои проекти за тези острови - като логистична база за достъп до Антарктида.

Хаити против интернационалната общественост. В началото на ноември Съветът за сигурност на Организация на обединените нации позволи разполагането на интернационалните сили за сигурност в Хаити, който след земетресението от 2010 година, умъртвило към 200 хиляди души, се трансформира в прям клон на пъкъла, рисков както за личното си население, по този начин и за жителите на близките страни. Имайки най-ниския стандарт на живот в Западното полукълбо, Хаити, сходно на Еквадор, е рисков на първо място като районна цитадела на интернационалната проведена престъпност и международната наркомафия.

Конфронтация в границите на Съединените щати. Напрежението и опасността от въоръжена борба нарастват и в самите Съединени щати. През есента протестиращи, настояващи за преустановяване на израелските въздушни удари над линията Газа, си пробиха път в Конгреса на Съединени американски щати. Това се случи по време на тирада на държавния секретар Блинкен, който беше заставен да следи няколко минути по какъв начин полицията се пробва да изтласка невъоръжените, само че доста нападателни деятели от основната постройка на държавното управление на Съединени американски щати. Знаейки добре, че от средата на 2023 година множеството щати към този момент няма да изискват позволение за носене на скрито оръжие. В рамките на страната сюжетът за програмиране на гражданската война се ползва през днешния ден, в това число посредством разпространение на медийни разкази - явен образец е холивудският блокбъстър „ Гражданска война “, който ще бъде излъчен тази пролет.

Фабриката на фантазиите не трябва да се подценява в това отношение. С нейна помощ се разиграват доста неща доста преди действителното реализиране на събитията на политическата сцена. Холивудските сюжети към този момент не са вариации на тематика доктрина на конспирацията, а инструмент за проучване и таргетиране на публичното мнение. Прави усещане, че сюжетът на вътрешното опълчване сред Запада и Изтока в самите Съединени щати е построен по сходен метод на това, което се случва на световно равнище. Кадрите на " Ейбрамс ", обикалящ градските квартали на Ню Йорк и " Апаш ", стрелящ по Белия дом с ракети, са по-реалистични от всеки път.

Всъщност в навечерието на президентските избори Съединените щати навлизат в ерата на мека революция сред републиканци и демократи, чийто предвидим резултат е невъзможността да се откри общ език във външната политика. В същото време, стопански, Съединените щати в бъдеще получават най-голямата облага от съвсем всеки боен спор и интервенция в света, само че конфликтният темперамент на личната им вътрешна политика може да не разреши на Вашингтон да обере каймака на новото преразпределение на международния ред и „ новото обикновено “, наложено на света посредством войни.

Превод: В. Сергеев

Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР