Според месечното проучване China Beige Book, публикувано в петък, малкият

...
Според месечното проучване China Beige Book, публикувано в петък, малкият
Коментари Харесай

Китай отново забавя темпото. Ще успее ли да излезе от дупката през Q4?

Според месечното изследване China Beige Book, оповестено в петък, дребният стопански напредък в Китай от последните летни месеци стопира през септември, като продажбите на дребно и ценовите равнища, както и индустриалното произвеждане и растежът на заемите са по-слаби от тези за предходния месец, написа CNBC и прибавя:

„ Този спад ще ускори опасенията за болнав напредък през третото тримесечие, увеличавайки рисковете втората по величина стопанска система в света да не реализира оповестената от централното държавно управление цел за напредък от 5%. Понастоящем икономистите към момента чакат данните за септември да останат относително позитивни, като множеството от тях сочат към по-нататъшно стабилизиране на забавянето “.

Няколко стопански индикатора за август акцентират зараждащите се признаци за нормализация на китайската стопанска система. Официалните данни за продажбите на дребно и промишленото произвеждане през предишния месец надвишават упованията, потвърждавайки окуражаващите признаци от други данни – от темповете на инфлация до показателя на мениджърите по доставките, които нормално се преглеждат като водещи индикатори.

" Разходите за търговия на дребно се забавиха през септември. Най-голямо оттегляне означиха питателните артикули наред с първокласните ", се споделя в изказване на админите на изследването China Beige Book. " Разходите в областта на услугите имаха смесени резултати: пътуванията бяха мощни с наближаването на Лунния фестивал, само че продажбите внезапно се забавиха в хотелиерските компании и веригите заведения за хранене. "

Констатациите в изследването се основават на отговорите на 1330 организации, отмерено разпределени сред частни и държавни предприятия, само че включващи малко повече огромни компании, в сравнение с дребни и междинни предприятия.

В събота Пекин би трябвало да разгласява формалния си показател на мениджърите по доставките, а вследствие на последните данни за китайската стопанска система CNBC се пробва да откри отговор на въпроса: Ще успее ли китайската стопанска система да обърне наклонността на закъснение през последното тримесечие на 2023?

Повече изясненост

„ Последните три месеца на годината ще донесат повече изясненост по отношение на икономическите вероятности на Китай и възможната държавна поддръжка - изключително за сериозния бранш на недвижимите парцели. През лятото спадът на пазара на недвижими парцели се форсира, макар че доста огромни градове облекчиха рестриктивните мерки за покупка на жилища “, показва в своя разбор медията и цитира Яо Ян, декан на National School of Development към Peking University:

" Постепенно централното държавно управление ще разхлаби ограниченията и във връзка с предлагането. Вероятно след половин година ще станем очевидци на стабилизиране на жилищния пазар ".

В своя пик секторът на недвижимите парцели в Китай представляваше към 1/4 от стопанската система, което значи, че компликациите в този бранш се отразяват на всичко - от потреблението до финансите на локалните управляващи.

Яо също по този начин чака централното държавно управление да разреши на локалните управляващи да заемат повече пари, с цел да изплатят дълготрайния си дълг - което съгласно него може да помогне на стопанската система да се възвърне изцяло доникъде на идната година.

През 2020 година Пекин се опита да обуздае високата взаимозависимост на строителните бизнесмени в региона на недвижимите парцели от дълга с нови ограничавания върху финансирането. Това понижи апетита на купувачите на жилища, пресушавайки значим източник на парични средства за строителните бизнесмени, защото в Китай жилищата нормално се продават преди завършването им.

Компаниите забавиха доста строителни планове, което в допълнение тормози купувачите на жилища. До края на 2022 година няколко колоса в региона на недвижимите парцели не извършиха отговорностите си.

" Спадът в бранша на недвижимите парцели беше резултат от целенасочените ограничения на държавното управление за поправяне на балоните на пазара ", споделя още Яо и отбелязва, че продадените площи през тази година евентуално ще бъдат с над 500 млн. кв. м по-малко от тези преди новите правила за кредитиране. И с 200 млн. кв. м по-малко от това, което се счита за задоволително за бранша.

И както той, по този начин и други икономисти не чакат недвижимите парцели да се върнат към забележителен напредък в бъдеще.

Дан Уанг, основан в Шанхай основен икономист на Hang Seng China, декларира, че чака слабостта на жилищния пазар да се резервира и цените да спаднат през идващите години, само че не внезапно.

" Китайското държавно управление би желало да види по-скоро следен спад, а не неочаквана промяна ", споделя тя, като отбелязва забележителните обществени последствия при внезапен спад на цените на жилищата, защото огромна част от благосъстоянието на семействата се съхранява точно в недвижими парцели.

На фона на всичко това, през тази седмица терзанията за бранша на недвижимите парцели в Китай не престават да се ускоряват, откакто мощно задлъжнялата Evergrande се сблъсква с нови проблеми с ликвидността, а нейният ръководител е подложен под наблюдаване от управляващите.

Мрачни настроения

Подобни развития натежават върху настроенията както в страната, по този начин и измежду интернационалните вложители. Някои дългогодишни наблюдаващи на Китай, изключително отвън страната, декларират, че са комплицирани от икономическата политика на Пекин, а задграничният бизнес е песимистично надъхан.

" Когато приказваме за доверие, множеството от предприятията живеят в днешния ден. Те желаят да се оправят през днешния ден. Никой не се интересува от обстановката след 10 години ", споделя Яо, който е и шеф на Китайския център за стопански проучвания. " Така че неналичието на доверие е обвързвано със забавянето на китайската стопанска система. Ако стопанската система се забавя, никой няма да има оптимистична визия за нея където и да е ".

Яо от дълго време е последовател на раздаването на пари в брой на някои хора в Китай, с цел да се подтиква потреблението. Макар че някои градове вършат това, централните държавни органи се двоумят, предпочитайки да понижат налозите, изключително за бизнеса.

Предстоящи срещи за установяване на политиката

А неналичието на публична връзка не оказва помощ на настроенията. Строго следената система на Китай значи, че промени в политиката нормално могат да се вършат единствено след огромни срещи на висшето управление, известно като Политбюро. Те нормално се организират в края на април и в края на юли, а през декември се насрочва още една, на която се разисква идната година.

През идващите седмици ръководещата Китайска комунистическа партия се чака да организира своя Трети пленум - среща, която се организира един път на всеки пет години и на която нормално се разискват по-дългосрочни аспекти на стопанската система.

" Ръководеният от централното държавно управление изчерпателен проект за решение на казуса с локалния дългов риск може да бъде показан на Третия пленум тази есен. Комбинацията от тези ограничения може да разреши на стопанската система да се възвърне умерено от Q4/2023 нататък ", показва Робин Син, основен икономист за Китай в Morgan Stanley.

Широко предстояща е и Националната конференция за финансова работа - среща за разискване на финансовото развиване и рисковете, която е отсрочена предходната година.

Срещите са част от китайската конструкция от години. Това, което е друго в последно време, написа CNBC, е, че основателите на политики са по-малко склонни да вършат значими известия, преди да са ясни директивите на високо ниво.

Комунистическата партия на Китай също по този начин ускорява надзора над финансите и технологиите със основаването на нови комисии - развой на метаморфоза, разгласен през март, който се чака да влезе в действие до края на годината.

Достатъчен ли е органичният напредък?

Не е ясно какъв брой още би трябвало да създадат политиците за стопанската система, изключително откакто към момента се следи единствено непретенциозен напредък.

В дълготраен проект Яо чака, че Брутният вътрешен продукт на Китай има капацитет да нараства с 5,5% годишно, подсилен от високия % спестявания и водещата роля на страната в региона на новите енергийни транспортни средства, възобновимите енергийни източници и модерните технологии.

През този месец седмичните данни на Nomura демонстрират, че спадът в продажбите на недвижими парцели се е смекчил. Продажбите на дребно също нарастват по-добре от предстоящото през август, а облагите в индустрията за месеца скачат със 17,2% по отношение на година по-рано.

Брус Панг, основен икономист и началник на изследванията за Голям Китай в JLL, показва, че промишлените облаги са нарастнали без значение от типа на компанията. Той не чака огромни промени в политиката по време на срещите по-късно тази година, само че чака централната банка да продължи да намалява лихвените проценти и растежът да се форсира по натурален път.

Дори при редица намалени прогнози за растежа на Китай през тази година упованията на икономистите са близки или малко по-ниски от формалната цел от към 5%. В сряда Nomura покачва прогнозата си за Брутният вътрешен продукт за цялата година от 4,6% на 4,8%.

 

 
Източник: profit.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР