Според изследователи от световната здравна организация (СЗО) повече от 70%

...
Според изследователи от световната здравна организация (СЗО) повече от 70%
Коментари Харесай

Грешки при отстраняване на мухъла: Много е опасен за здравето, но въпреки това малцина знаят как да се справят с него

Според откриватели от международната здравна организация (СЗО) повече от 70% от проблемите като алергиите и други, провокирани от качеството на въздуха са свързани с мухъла.
Някои типове плесен образуват токсична течност или газообразни съединения – микотоксини (mycotoxins), когато им се основат характерни условия за развиване. Тези така наречен микотоксини са доста нездравословни и даже могат да бъдат смъртоносни за хора и животни в случай че са изложени дълго на огромни дози от тях. Най-разпространените проблеми, свързани с излагането на влага и плесен са алергичните реакции, близки до тези, които се предизвикват от полени или от животни. Симптомите са идентични – неспокойствие на очите, обриви по кожата, кихане, кашляне, хрема, утежняване на астмата, и други
Кои са главните фактори за поява на мухъл и плесен? Установено е че мухала се появява в затворени пространства със повишена мокрота и застоял въздух. Миризмата на спарено и изпотяването на прозорците е първият симптом, че в помещението има предпоставки за плесен.

Всъщност мухълът е форма на гъбички,които се възпроизвеждат посредством формиране на дребни микроскопични кафези /спори/, които се популяризират по въздуха. При съществуването на несъразмерна влага в помещението, постоянно стартира да се развива плесен. Неговите спори стартират да порастват и да се хранят с нея. При 90% мокрота спорите на някои плесени могат да покълнат единствено за два дни.
Как да се оправим с мухъла?
Една от грешките които вършим е, че при поява на плесен в жилището ни нормално започваме да го чистим за възобновяване на естетическия тип, вместо да създадем всичко допустимо за премахване на аргументите, довели до развиването му.
Най-важната и ефикасна тактика за ограничение растежа на мухъла е да направляваме влажността в дома си.

В едно жилище, в което живеят трима души да вземем за пример, всеки ден се отделят 6-14 кг вода при готвене, къпане, пране, от растения и аквариуми. В същото време, 3000 кг въздух са нужни с цел да се изведат 10 кг вода на открито от това жилище. Това значи, че към 7 пъти дневно би трябвало да се проветрява с цел да има продан на въздуха и в профил ненужната влага.
Най- значимите ограничения срещу плесен, които би трябвало предприемем в случай че вкъщи има плесен:
Да се ускори вентилацията и отвеждането на влажния въздух на вън в пространствата, в които има повече растения, аквариум или други източници на влага
Да хидроизолираме добре връзките със стените на новата ни сменена дограма.
В банята,тоалетната и кухнята, където концентрацията на влага е по-висока да се проветрява постоянно.

Когато не сме вкъщи да оставяме отворени вратите на сухите пространства. Целта е реализиране естествена циркулация на въздуха в цялото жилище.
Ако вършим ремонт да го планираме в по-топлите месеци на годината, с цел да може влагата от стените да излезе на открито и да не се задържа в жилището.
Добре е да се поддържа непрекъсната температура в пространствата – към 22 градуса през цялото денонощие, постоянно да се проветрява, като най-добре е да се отварят два срещуположни прозореца, с цел да има придвижване на въздуха.
Когато подреждаме мебелите да имаме поради минимум на 5-10 см от стената, с цел да може въздухът да циркулира зад тях и да не се образува плесен.
В пространства, в които влажността е огромна нормално се откриват не един, а три и повече типове мухъл, разрастващи се взаимно. Най-чести са типовете Penicillium (96%), Cladosporium (89%), Ulocladium (62%), Geomyces pannorum (57%) и Sistronema brinkmannii (51%).

Stachybotrys spp. е една от най-опасните плесени, само че среща по рядко – в 13% от жилищата.
Обикновено източниците на спори се намират на мъчно налични места – във фуги, под дюшемета, зад ламперии и мебели, в ъглите, а най-често засегнатите пространства са бани, килери, кухни и най-често сутерени и изби.
Като образец за рисковото деяние на плесените може да ни бъде легендата за „ проклятието на фараона ”. Според нея участниците в проучването на гробницата на Тутанкамон умряли от необичайно заболяване, което било обяснено тогава със свръхестествено събитие – проклинание. Днес обаче към този момент се знае, че повода е в плесента Aspergillus flavus, която може да се е развила по натурален път в гробницата, а може и мицелът й да е бил подложен съзнателно от жреците.

Усилията ни против плесените и мухъла би трябвало да са ориентирани главно върху влияние върху фактора – мокрота. Най – значимото е да не се позволява относителната мокрота на въздуха в жилището ни да надвишава 75%. Най-добрата мокрота е под 65%. Никога не би трябвало да слагаме мебели компактно до външни стени, тъй като може и да не разберем по кое време се е образувала рискова мухъл. При изключване на отоплението през част от денонощието би трябвало да се обезпечава задоволителен продан на въздуха. Има ли влага – постоянно има и плесен!
Инфо: happy-at-home.com

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР