NBC: САЩ прекратяват подкрепата за възстановяването на енергийната мрежа на Украйна
Според двама чиновници на USAID, работещи в задачата на организацията в Украйна, тази седмица Държавният департамент е прекратил самодейността на Агенцията за интернационално развиване на Съединени американски щати, в границите на която са вложени стотици милиони долари за възобновяване на енергийната мрежа на Украйна от офанзивите на съветските военни.
В някои райони на Украйна през нощта бяха приложени спирания на електрозахранването заради офанзивите против енергийните уреди. Системите на страната са претърпели съвсем непрекъснато влияние в хода на тригодишната война.
„ Това доста подкопава качествата на администрацията да договаря за преустановяване на огъня и ще даде знак на Русия, че не ни е грижа за Украйна и за предходните ни вложения “, съобщи пред NBC News един от чиновниците на USAID, участващи в задачата в Украйна.
Служителят продължи: „ Русия води двустранна война в Украйна: Военна, само че и икономическа. Те се пробват да смажат стопанската система, само че USAID играе централна роля в подпомагането на нейната резистентност, [включително] укрепването на енергийната мрежа... Предоставихме голяма по размер поддръжка на украинското държавно управление, с цел да избегне макроикономическа рецесия. “
Освен че приключва плана за енергийна сигурност на Украйна, USAID също по този начин фрапантно понижава наличието си в Украйна.
Преди последните стъпки на администрацията на Тръмп 64 американски държавни чиновници и реализатори работеха на място в Украйна за организацията. Само осем от тези чиновници ще останат на място в разкъсваната от войната страна, откакто администрацията на Тръмп пусна останалата световна работна мощ в административен отпуск и подреди на тези служащи, които не се смятат за „ сериозно значими “, да се върнат в Съединени американски щати.
Двамата чиновници предизвестиха, че изтеглянето на USAID от Украйна ще остави енергийната ѝ мрежа уязвима в разгара на зимата, когато тя ще понесе офанзиви от нови съветски ракети.
Говорител на Държавния департамент не е дал отговор незабавно на молбата за коментар.
И двамата чиновници също по този начин обявиха, че USAID играе първостепенна роля в гарантирането на това, че финансовата помощ, предоставена на Украйна, се изразходва по предопределение.
Въз основа на документ, получен от NBC News, Държавният департамент е наредил и прекратяването на стратегия, ориентирана към „ активност по реформиране на финансовия бранш “.
„ Няма да имаме взор върху това къде са отишли тези пари през последните няколко години “, съобщи един от чиновниците.
Бюрото на USAID за Европа и Евразия, което следи задачата в Украйна, има 115 чиновници, основани във Вашингтон, окръг Колумбия. Според двамата чиновници на USAID личният състав на бюрото е бил известен, че броят им ще бъде понижен до 29 чиновници, които ще останат дейни.




