СподелиЗа зачестили случаи на алергични реакции при допир с гъсеници

...
СподелиЗа зачестили случаи на алергични реакции при допир с гъсеници
Коментари Харесай

Внимание, опасни гъсеници! У нас регистрираха случаи на тежки алергични реакции

Сподели
За зачестили случаи на алергични реакции при досег с гъсеници са докладвани у нас през последните дни.

Насекомото борова процесионка провокира тежки алергични реакции, задушаване и даже гибел. Гъсеницата е рискова както за домашните любимци, само че също и за хората.

За последните няколко седмици има сигнали в обществените мрежи на стопани, които са изгубили кучетата си след съдбовна среща с рисковата гъсеница, демонстрира репортаж на Нова.

Процесионки се срещат всяка пролет в борови и дъбови гори, допустимо е да провокират обрив, конюнктивит, кашлица, болки в гърлото.

Това изясни доктор Шасине Вели, доктор в Клиниката по незабавна токсикология към Военномедицинска академия.

По думите ѝ гъсеницата се среща главно в южните скатове на Стара планина, на Средна гора и в Родопите, където има основно дъбови и борови гори.
Тази гъсеница е добре позната, прави се годишен мониторинг на разпространяването ѝ и се взимат нужните ограничения от Изпълнителна организация по горите “, сподели тя пред Българска телеграфна агенция.
Д-р Шасине Вели изясни, че през последните 15 години честотата на тези гъсеници е намаляла.

Изключително токсични са космите на гъсеницата, която се придвижва като „ на влакче “. 

В края на пролетта тя слиза на земята, където продължава виталният ѝ цикъл, който е към два месеца и включва пет процеса, които се реализират, до момента в който гъсеницата се трансформира в пеперуда, живееща 24 часа.

Боровата процесионка се среща и в градските паркове, само че популациите им не са огромни.

Видим ли дърво, в чиято корона има бяла, пухкава къделя, това приказва, че там има ларви или че гъсеници към този момент слизат на земята.

„ Заради мощно токсичните косми на гъсеницата тя се възприема като „ жилеща “. Космите съдържат отрови и белтък. При допиране на гъсеницата човек може да получи обрив, който от време на време е доста изразен “, съобщи доктор Вели.

По думите ѝ е допустимо и да се получи вторично възпаление, което изисква сериозна лекарска интервенция.

„ Космите на тези гъсеници елементарно се откъсват даже и от полъх на вятър, което води до инхалаторно влияние върху човек или животно, в случай че попаднат по лигавиците им.

Това може да аргументи конюнктивит, болки в гърлото или кашлица. Терапията на тези положения планува банкет на противоалергични лекарства, включващи антихистаминови и кортикостероидни медикаменти.

При вторично засягане може да се употребяват кремове, съдържащи антибиотици, който е алергизиращ. Ако човек, потърпевш от такава гъсеница, е самичък, би трябвало да измие засегнатото място и да одобри антихистаминов медикамент “, поучава лекарят.

По думите ѝ обривите се демонстрират доста бързо и би било добре да се потърси лекарска помощ допустимо най-скоро след контакт с гъсеницата.

„ Ние не сме имали случаи на летален излаз измежду пациенти, които са били наранени от гъсениците “, сподели още тя.

„ При децата локалните прояви биха били по-обширни, само че в същинския смисъл на животозастрашаващи прояви не би трябвало да се стига, в случай че има вярна лекарска интервенция “, добави доктор Вели.

При хора, страдащи от хронични болести, има по-голям риск, само че при тях рискът е огромен и при ужилване от пчела или оса.

Животните могат да пострадат, в случай че настъпят гъсеницата или в случай че тя ги ужили. Д-р Вели поучава хората да заобикалят да вървят боси в регионите, в които видят къделите в короните на дърветата, да не допират гъсениците, а домашните любимци да не се позволяват наоколо до тях.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР