СподелиСлед неуспешния опит за преврат на 15 юли 2016 г.

...
СподелиСлед неуспешния опит за преврат на 15 юли 2016 г.
Коментари Харесай

Готова ли е Турция за ЕС? Според Европарламента – не

Сподели
След несполучливия опит за прелом на 15 юли 2016 година в Турция бяха въведени изключителни закони, които съгласно докладчика на Европейския парламент за Турция Начо Санчес Амор, са главната спънка пред европейската интеграция на страната.

Тези закони са били употребявани освен против участници в преврата, само че и против хора, нямали нищо общо с него, което провокира съществени рецензии. Един от противоречивите закони дава право на държавното управление да назначава наместници на отстранени локални кметове, което съгласно Амор е процедура, която не може да бъде оправдана на интернационално равнище и води до несъответственост сред турското и европейското законодателство.

Особено внимание беше обърнато на случая със задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.

Санчес Амор дефинира тази процедура като неприемлива за една същински демократична страна и акцентира, че моделът на ръководство на ръководещата Партия на справедливостта и развиването (ПСР) прилича този в Русия — еднолично ръководство, липса на независимост на словото, угнетяване на критиците и консервативни политически практики.

Освен това, Амор означи, че степента на хармонизация сред Европейски Съюз и Турция по външнополитическите въпроси е достигнала едвам пет %, което е най-ниското равнище в историята. По думите му, напредъкът на Турция към участие в Европейски Съюз зависи основно от осъществяването на демократични промени в страната, а не от стратегическите ѝ ползи.

Тази позиция акцентира сериозните провокации пред Турция в нейния развой на европейска интеграция, които включват освен правни, само че и политически и демократични аспекти, изискващи внимание и промени за реализиране на съгласуемост с европейските стандарти.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР