Fisker Ocean си струва чакането!
Специално за auto-press.net от датския член на журито AutoBest Микел Томсагер, фотоси А.Хансен, Bil Magasinet
Дългоочакваният Fisker Ocean най-сетне е на път към клиентите. И по този начин, коства ли си чакането и парите създаденият в Австрия огромен електрически SUV на датчанина Хенрик Фискер?
И по този начин, би трябвало ли да изберете Fisker Ocean? Краткият отговор е да, в случай че търсите огромен SUV, който да се конкурира с BMW iX3 и Mercedes EQC, Fisker Ocean е вълнуваща опция, с голяма батерия, страховит комфорт и занимателни решения. Но има няколко предизвестия, с изключение на първичните проблеми със софтуера на автомобила, който сложи някои провокации на притежателите за първи път. Смятаме, че това е по този начин, тъй като Fisker е бил прекомерно ангажиран да приготвя доставката на коли на чакащи клиенти, а софтуерът на автомобила едвам е бил финализиран, за разлика от времето, когато VW показа ID.3. Fisker Ocean не е лишен от провокации, само че изключително поради цената, резултатът е мечтан, а късият отговор на въпроса " Fisker Ocean коства ли си чакането и парите? " е: да.
Първите коли Fisker Ocean трябваше да бъдат доставени в Дания, Германия и Съединени американски щати през есента на 2022 година, само че в реалност първите коли бяха доставени през юни 2023 година и по-късно доставките не престават с мудни темпове. Първоначално индустриалната цел за 2023 година беше малко над 35 000 автомобила. Сега се чака да бъде малко над половината от това. Първите коли, които излизат от завода, са 5000 единици от добре оборудвана специфична версия, наречена Fisker Ocean One. Всички те са продадени, само че са почти еквивалентни на оповестената топ версия на общоприетата стратегия, наречена Fisker Ocean Extreme, която, сходно на Fisker Ocean One, стартира от 606 912 DKK /159 285,88 лв/.
Създател на модела е датският авто дизайнер Хенрик Фискер, който има славно минало в BMW и Aston Martin. Сред най-известните му модели са BMW Z8 от 1999 година и Aston Martin Vantage от 2005 година Впоследствие той се открива като производител на коли под личното си име с хибридния автомобил Fisker Karma (2012), който е създаден в малко под 2500 бройки. Сега Fisker още веднъж прави коли под свое име, този път електромобил.
Fisker Ocean, създаден от самостоятелния авто производител Magna Steyr в Австрия, е огромен електрически SUV. Най-близките му съперници са BMW iX3 и Mercedes EQC, само че Ocean се откроява със специфичния метод на Хенрик Фискер към автомобилния дизайн. Колата е дълга 477 см и необятна съвсем два метра (198 см). Това го прави с цели 10 сантиметра по-широк от BMW iX3 и Mercedes EQC. Колелата и калниците съвсем стърчат от каросерията на автомобила и в четирите ъгъла. Изглежда ужасно и придава на колата мускулест тип. Но това има цена във връзка с пространството и може да бъде мъчно да се откри място за паркиране в града.
Fisker Ocean има и релативно огромен диаметър на завой от 12 метра, което способства за още чувство за каране на огромен автомобил. Зад кормилото преживяването при шофиране е доминирано от изненадващо добър комфорт на окачването. Въпреки 22-инчовите джанти на тестовата кола (срещу в допълнение заплащане), Ocean се оправя в действителност добре с неравности и неприятни повърхности, а по селски пътища и автомагистрали се плъзга по повърхността и поддържа отлична непоклатимост на посоката.
Ако изберете режим на шофиране " Hyper ", колата е бърза. 0-100 км/ч може да се реализира единствено за 4,0 секунди и машината дава отговор нападателно на газта. Но също по този начин имаме работа с тежка кола, с маса в работно положение над 2,5 тона и не е спортна кола, макар че има изненадващо малко наклоняване в завой. Тестовият автомобил имаше двойни странични прозорци, което хипотетично понижава шума от вятъра. Той обаче не е липсващ изцяло и от 80 км/ч има леко нараснало, неопределимо равнище на звук в купето. Това е съвсем като да седите в реактивен аероплан. Fisker Ocean се предлага с автентично инсталиран, отчасти електрически задвижван теглич за DKK 13 985 /3670,41лв/ и може да тегли ремарке с маса до 1820 кг.
Батерията е с впечатляващите 113 кВтч, от които 108 са нето. Може да се зарежда с 11 кВт вкъщи и до 200 кВт на бързо зарядно. По време на тестването той доближи приблизително 150 кВт за 15 минути на зарядно устройство Shell с мощ 300 кВт. BMW iX3 зарежда с до 150 кВт, а Mercedes EQC с до 110 кВт. Това е по-добро от неговите съперници и му дава формален WLTP пробег от впечатляващите 707 километра, които не наподобяват нереалистично. Каква е действителната консумация е мъчно да се следи, защото като Fisker Ocean не е оборудван с разходомер, само че се сочи цифра от 183 Втч на км.
Зад кормилото изгледът е същият като в доста сходни електрически SUV сега - дребен екран пред лидера дава най-основната информация (но не и информация за консумацията), до момента в който огромен (17,1 " ) изправен, явен екран в центърът се грижи за съвсем цялата вторична информация и работата на системите. Има малко, само че добре подбрани отдадени неща за прозорци, странични огледала, температура в кабината, скорост на вентилатора и мощ на звука на информационно-развлекателната система. Екранът има добра резолюция и е относително бърз. Екранът може да се завърти на 90 градуса, в случай че желаете да гледате телевизия, само че единствено когато колатта е неподвижна. Екранът автоматизирано застава във отвесно състояние, когато " включите колата на скорост ".
Най-голямото предизвикателство за лидера е шофьорската седалка. Възглавницата на седалката е къса и тясна, притиска задните елементи на възрастни с малко над междинния растеж, няма опора за бедрата и облегалката на седалката не се предлага с регулируема лумбална опора. Няма и обичайната жабка, а вместо това разтегателна масичка в жанр аероплан пред пасажера. Въпреки това има задоволително място за предпазване в централната подпора, която също има две точки за безжично зареждане на мобилни телефони, а отделения за движимости има и под двете предни седалки.
Багажникът е с прекрасен размер от над 550 литра. В реалност наподобява по-малък, само че е елементарно наличен и приложим, с място под подовото пространство за кабели. Отпред няма отделения, които се отварят единствено с принадлежности. От друга страна, има доста място на задната седалка, където подът е еднакъв и трима възрастни могат елементарно да се поберат с добра позиция за сядане и задоволително пространство за главата и коленете. Има отопление и Isofix стойки за двете външни седалки. Освен това има още няколко празненство трика. Всички прозорци могат да се отварят електрически в това число и третия непряк прозорец в багажника и задния прозорец. Последният може да отиде надолу със специфичен бутон на дистанционното управление.
Багажното поделение има 230 В контакт за 3000 Вата в багажното поделение. Това прави допустимо да вземем за пример свързването на огромна прахосмукачка и е единствено едно от многото фини, странни решения. Задното стъкло може да се смъква, също и със специфичен бутон на дистанционното управление. Същото важи и за последния трети непряк прозорец от всяка страна, само че единствено в това, което Fisker назовава " California Mode " - посредством натискане на специфичен бутон на дистанционното управление или в тавана пред огледалото за назад виждане, всичките шест странични прозореца и задното стъкло се спускат, в това време големите таванни люкове с вградени слънчеви кафези се отварят изцяло. Така съвсем получавате опит от шофиране в открита кола. Сред другите решения е и това, което самият Хенрик Фискер назовава „ Тако маса “. Това е дребна сгъваема маса в жанр аероплан, която се отваря нагоре и към лидера от централната подпора.
Вероятно е по-скоро трик, в сравнение с има практическа изгода, само че посланието е ясно. Fisker популяризира, че Ocean е най-щадящият климата автомобил в света. Освен всичко друго, доста от материалите в колата са рециклирани. Ако това се отнася и за пластмасовите панели в кабината, това може да извини нелицеприятното покритие на материала, което е най-голямото предизвикателство на Fisker Ocean.
Седалките са покрити с еластичен материал, който има леко грапава повърхнина. Изглежда извънредно, само че не се усеща по този начин, а и доста други пластмасови елементи се усещат евтини. Например четирите идентични интериорни дръжки на вратите, които също имат забележими формовани ръбове.
Активен круз надзор, интензивно поддържане на лентата, автоматизирано паркиране и задържане по надолнище за попречване на плъзгане на автомобила обратно при тръгване по наклони към момента не са налични. Ще дойдат със софтуерни актуализации, които се допуска, че ще се извършат през есента. За страдание съоръжение като head-up екран на предното стъкло, регулируема лумбална опора и изстудяване на предните седалки и друго първокласно съоръжение, което се предлага в конкурентни коли, липсва във Fisker Ocean.
От друга страна, цената от 606 912 DKK е добра, изключително като се има поради голямата батерия. Модел от междинен клас с огромна батерия, само че по-малко съоръжение ще последва по-късно за 450 000 DKK /118 103,85 лв/, а също по този начин е оповестена и базова версия с батерия от 70 кВтч на начална цена от 330 000 DKK /86 609,49лв /. Това е преференциална договорка и Fisker Ocean е кола, за която си коства да чакате.
Технически данни на тествания автомобилFisker Ocean One:
Конструкция - 5-местен SUV,
Захранване - 108 кВтч батерия
Задвижване - на четирите колела с два елмотора
Мощност/въртящ миг - 570 к.с./ 737 Нм
Максимална скорост 205 км/ч
Ускоряване от място до 100 км/ч - 4.0 сек.
Пробег (WLTP) - 701 км
Размери - 477/198/163см
Тегло/товар/ремарке - 2541/433/1820 кг
Багажно поделение - 566 литра
Гуми - 255/45 R22
Дългоочакваният Fisker Ocean най-сетне е на път към клиентите. И по този начин, коства ли си чакането и парите създаденият в Австрия огромен електрически SUV на датчанина Хенрик Фискер?
И по този начин, би трябвало ли да изберете Fisker Ocean? Краткият отговор е да, в случай че търсите огромен SUV, който да се конкурира с BMW iX3 и Mercedes EQC, Fisker Ocean е вълнуваща опция, с голяма батерия, страховит комфорт и занимателни решения. Но има няколко предизвестия, с изключение на първичните проблеми със софтуера на автомобила, който сложи някои провокации на притежателите за първи път. Смятаме, че това е по този начин, тъй като Fisker е бил прекомерно ангажиран да приготвя доставката на коли на чакащи клиенти, а софтуерът на автомобила едвам е бил финализиран, за разлика от времето, когато VW показа ID.3. Fisker Ocean не е лишен от провокации, само че изключително поради цената, резултатът е мечтан, а късият отговор на въпроса " Fisker Ocean коства ли си чакането и парите? " е: да.
Първите коли Fisker Ocean трябваше да бъдат доставени в Дания, Германия и Съединени американски щати през есента на 2022 година, само че в реалност първите коли бяха доставени през юни 2023 година и по-късно доставките не престават с мудни темпове. Първоначално индустриалната цел за 2023 година беше малко над 35 000 автомобила. Сега се чака да бъде малко над половината от това. Първите коли, които излизат от завода, са 5000 единици от добре оборудвана специфична версия, наречена Fisker Ocean One. Всички те са продадени, само че са почти еквивалентни на оповестената топ версия на общоприетата стратегия, наречена Fisker Ocean Extreme, която, сходно на Fisker Ocean One, стартира от 606 912 DKK /159 285,88 лв/.
Създател на модела е датският авто дизайнер Хенрик Фискер, който има славно минало в BMW и Aston Martin. Сред най-известните му модели са BMW Z8 от 1999 година и Aston Martin Vantage от 2005 година Впоследствие той се открива като производител на коли под личното си име с хибридния автомобил Fisker Karma (2012), който е създаден в малко под 2500 бройки. Сега Fisker още веднъж прави коли под свое име, този път електромобил.
Fisker Ocean, създаден от самостоятелния авто производител Magna Steyr в Австрия, е огромен електрически SUV. Най-близките му съперници са BMW iX3 и Mercedes EQC, само че Ocean се откроява със специфичния метод на Хенрик Фискер към автомобилния дизайн. Колата е дълга 477 см и необятна съвсем два метра (198 см). Това го прави с цели 10 сантиметра по-широк от BMW iX3 и Mercedes EQC. Колелата и калниците съвсем стърчат от каросерията на автомобила и в четирите ъгъла. Изглежда ужасно и придава на колата мускулест тип. Но това има цена във връзка с пространството и може да бъде мъчно да се откри място за паркиране в града.
Fisker Ocean има и релативно огромен диаметър на завой от 12 метра, което способства за още чувство за каране на огромен автомобил. Зад кормилото преживяването при шофиране е доминирано от изненадващо добър комфорт на окачването. Въпреки 22-инчовите джанти на тестовата кола (срещу в допълнение заплащане), Ocean се оправя в действителност добре с неравности и неприятни повърхности, а по селски пътища и автомагистрали се плъзга по повърхността и поддържа отлична непоклатимост на посоката.
Ако изберете режим на шофиране " Hyper ", колата е бърза. 0-100 км/ч може да се реализира единствено за 4,0 секунди и машината дава отговор нападателно на газта. Но също по този начин имаме работа с тежка кола, с маса в работно положение над 2,5 тона и не е спортна кола, макар че има изненадващо малко наклоняване в завой. Тестовият автомобил имаше двойни странични прозорци, което хипотетично понижава шума от вятъра. Той обаче не е липсващ изцяло и от 80 км/ч има леко нараснало, неопределимо равнище на звук в купето. Това е съвсем като да седите в реактивен аероплан. Fisker Ocean се предлага с автентично инсталиран, отчасти електрически задвижван теглич за DKK 13 985 /3670,41лв/ и може да тегли ремарке с маса до 1820 кг.
Батерията е с впечатляващите 113 кВтч, от които 108 са нето. Може да се зарежда с 11 кВт вкъщи и до 200 кВт на бързо зарядно. По време на тестването той доближи приблизително 150 кВт за 15 минути на зарядно устройство Shell с мощ 300 кВт. BMW iX3 зарежда с до 150 кВт, а Mercedes EQC с до 110 кВт. Това е по-добро от неговите съперници и му дава формален WLTP пробег от впечатляващите 707 километра, които не наподобяват нереалистично. Каква е действителната консумация е мъчно да се следи, защото като Fisker Ocean не е оборудван с разходомер, само че се сочи цифра от 183 Втч на км.
Зад кормилото изгледът е същият като в доста сходни електрически SUV сега - дребен екран пред лидера дава най-основната информация (но не и информация за консумацията), до момента в който огромен (17,1 " ) изправен, явен екран в центърът се грижи за съвсем цялата вторична информация и работата на системите. Има малко, само че добре подбрани отдадени неща за прозорци, странични огледала, температура в кабината, скорост на вентилатора и мощ на звука на информационно-развлекателната система. Екранът има добра резолюция и е относително бърз. Екранът може да се завърти на 90 градуса, в случай че желаете да гледате телевизия, само че единствено когато колатта е неподвижна. Екранът автоматизирано застава във отвесно състояние, когато " включите колата на скорост ".
Най-голямото предизвикателство за лидера е шофьорската седалка. Възглавницата на седалката е къса и тясна, притиска задните елементи на възрастни с малко над междинния растеж, няма опора за бедрата и облегалката на седалката не се предлага с регулируема лумбална опора. Няма и обичайната жабка, а вместо това разтегателна масичка в жанр аероплан пред пасажера. Въпреки това има задоволително място за предпазване в централната подпора, която също има две точки за безжично зареждане на мобилни телефони, а отделения за движимости има и под двете предни седалки.
Багажникът е с прекрасен размер от над 550 литра. В реалност наподобява по-малък, само че е елементарно наличен и приложим, с място под подовото пространство за кабели. Отпред няма отделения, които се отварят единствено с принадлежности. От друга страна, има доста място на задната седалка, където подът е еднакъв и трима възрастни могат елементарно да се поберат с добра позиция за сядане и задоволително пространство за главата и коленете. Има отопление и Isofix стойки за двете външни седалки. Освен това има още няколко празненство трика. Всички прозорци могат да се отварят електрически в това число и третия непряк прозорец в багажника и задния прозорец. Последният може да отиде надолу със специфичен бутон на дистанционното управление.
Багажното поделение има 230 В контакт за 3000 Вата в багажното поделение. Това прави допустимо да вземем за пример свързването на огромна прахосмукачка и е единствено едно от многото фини, странни решения. Задното стъкло може да се смъква, също и със специфичен бутон на дистанционното управление. Същото важи и за последния трети непряк прозорец от всяка страна, само че единствено в това, което Fisker назовава " California Mode " - посредством натискане на специфичен бутон на дистанционното управление или в тавана пред огледалото за назад виждане, всичките шест странични прозореца и задното стъкло се спускат, в това време големите таванни люкове с вградени слънчеви кафези се отварят изцяло. Така съвсем получавате опит от шофиране в открита кола. Сред другите решения е и това, което самият Хенрик Фискер назовава „ Тако маса “. Това е дребна сгъваема маса в жанр аероплан, която се отваря нагоре и към лидера от централната подпора.
Вероятно е по-скоро трик, в сравнение с има практическа изгода, само че посланието е ясно. Fisker популяризира, че Ocean е най-щадящият климата автомобил в света. Освен всичко друго, доста от материалите в колата са рециклирани. Ако това се отнася и за пластмасовите панели в кабината, това може да извини нелицеприятното покритие на материала, което е най-голямото предизвикателство на Fisker Ocean.
Седалките са покрити с еластичен материал, който има леко грапава повърхнина. Изглежда извънредно, само че не се усеща по този начин, а и доста други пластмасови елементи се усещат евтини. Например четирите идентични интериорни дръжки на вратите, които също имат забележими формовани ръбове.
Активен круз надзор, интензивно поддържане на лентата, автоматизирано паркиране и задържане по надолнище за попречване на плъзгане на автомобила обратно при тръгване по наклони към момента не са налични. Ще дойдат със софтуерни актуализации, които се допуска, че ще се извършат през есента. За страдание съоръжение като head-up екран на предното стъкло, регулируема лумбална опора и изстудяване на предните седалки и друго първокласно съоръжение, което се предлага в конкурентни коли, липсва във Fisker Ocean.
От друга страна, цената от 606 912 DKK е добра, изключително като се има поради голямата батерия. Модел от междинен клас с огромна батерия, само че по-малко съоръжение ще последва по-късно за 450 000 DKK /118 103,85 лв/, а също по този начин е оповестена и базова версия с батерия от 70 кВтч на начална цена от 330 000 DKK /86 609,49лв /. Това е преференциална договорка и Fisker Ocean е кола, за която си коства да чакате.
Технически данни на тествания автомобилFisker Ocean One:
Конструкция - 5-местен SUV,
Захранване - 108 кВтч батерия
Задвижване - на четирите колела с два елмотора
Мощност/въртящ миг - 570 к.с./ 737 Нм
Максимална скорост 205 км/ч
Ускоряване от място до 100 км/ч - 4.0 сек.
Пробег (WLTP) - 701 км
Размери - 477/198/163см
Тегло/товар/ремарке - 2541/433/1820 кг
Багажно поделение - 566 литра
Гуми - 255/45 R22
Източник: auto-press.net
КОМЕНТАРИ